Niekoľko poznámok k majdanizácii Slovenska

Počet zobrazení: 6488


Vráťme sa do nedávnej minulosti. Pravdupovediac som si nemyslel, že Slovensko je také dôležité, aby na miesto amerického veľvyslanca na Slovensku v rokoch 1996-1999 bol vymenovaný špecialista so skúsenosťami, ktorý bol  koordinátorom aktivít USA pre strednú a východnú Európu; excelencia Ralph Johnson. Mal skúsenosti z Novej Guinei, Poľska a Bolívie, ďalšie tri roky po skončení svojej misie pôsobil v Úrade vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne. Po odchode zo štátnych služieb založil konzultantskú firmu, ktorá sa zaoberala rizikovými faktormi a politickým poradenstvom pre amerických a iných investorov v krajinách strednej a východnej Európy. Pôsobenie pána Pavla Demeša je všeobecne známe, píše o tom vo svojom článku Karol Krpala. Sám som bol svedkom, keď hovoril, ako „organizovali“ revolúciu na Ukrajine. Scenár tzv. „farebných revolúcií“ je koncipovaný tak, aby malá skupinka aktivistov mohla predstierať alebo podľa potreby vyvolať masové hnutie, dožadujúce sa „demokraticky“ zosadenia politickej frakcie, ktorá prestala vyhovovať alebo stojí v ceste. Ak nejaká populistická strana má značnú väčšinu, treba vytvoriť blok, ktorý ju prečísli, nezáleží na tom, že nehomogénny. Predseda Fico sa nemýli, keď použil termín „zlepenec“.

ffuk_teachers.jpg
Transparent na FFUK, snímka z 9. 7. 2016.

Ako dopadli voľby v roku 1998 a kto sa vtedy ujal moci za všeobecného tlieskania, že konečne bude na Slovensku demokracia, si ešte pamätáme – boli to štyri strany (SOP, SMK, SDĽ, SDK). A pamätáme účasť ľavicovej SDĽ v pravicovej koalícii, čím sa začal jej rozpad. V roku 1998  sa do vlády zapojili aj maďarské strany, čo je z hľadiska konsociačnej demokracie vítané, malo by sa stať dobrým zvykom, pred osemnástimi rokmi k tomu došlo skôr pod nátlakom rôznych zahraničných nadácií. Neslávny koniec vlády M.Dzurindu v roku 2006 si pamätáme tiež, najmä nenaplnené sľuby, pričom nedošlo k zlepšeniu nízkej politickej kultúry. Prvá vláda premiéra Róberta Fica (Smer, SNS a labutia pieseň HZDS) pokračovala v postupe, ktorý sa uplatňuje doteraz. Keď sa vymení vládna väčšina, budeme my, pretože sme pri moci, robiť vám to isté čo ste robili predtým vy nám. Vzniká bludný kruh. Hlavným problémom je neprimeraný rozsah politických nominácií, periodické vyhadzovanie odborníkov neodborníkmi, ktorí sa niekedy nestačia ani zaškoliť. Treba pripomenúť, že vtedajšie voľby boli predčasné, vyvolalo ich KDH, pokus vynútiť ďalšiu klerikalizáciu sa nepodaril, podobne ako vynútené referendum proti nevinnej menšine, čo napokon poslalo túto stranu mimo parlament.

ffuk_teachers_1.jpg

V roku 2010 sa zopakoval známy scenár. Hoci Smer získal o dvadsať percent hlasov viac než druhá SDKU-DS, koalícia vznikla za prispenia SaS, KDH a Most-Híd. Nedovládla ani celé dva roky. Páni Dzurinda a Mikloš si uvedomili vlastnú nezvoliteľnosť a pre voľby  získali ako líderku Ivetu Radičovú, ktorá mala a má aj po odchode z politiky dôveru verejnosti. Nastal malý a nesmelý pokus o zmenu určitých praktík, bola šanca zvýšiť úroveň politickej kultúry. Bolo by smiešne, keby nebolo nehorázne, ako premiérku zavádzali títo páni, ktorí ovládali stranu až do jej horkého konca. Politička Radičová urobila chybu, že  nezaložila vlastnú stranu,  skromné kroky smerom k morálnejšiemu štýlu politiky by boli v záujme Slovenska. Dovolím si však vysloviť domnienku, že profesorka Radičová  politické ambície nepovažuje za svoje životné poslanie. Na rozdiel od večne druhého, ktorý chcel byť premiérom, intriga nevyšla a voliči potrestali SDKÚ. Ako občan mám právo vysloviť názor, že šanca na zlepšenie pomerov na slovenskej politickej scéne nastane až vtedy, keď odídu do politického dôchodku všetci, ktorí sa podieľali na páde vlády premiérky Radičovej. Vrátane toho, ktorý nedávno chcel byť premiérom. Ako chce slovenská pravica vládnuť, keď na lídra ašpirujú uličník  a exhibicionista, ako to trefne vystihla G. Rothmayerová.

Načasovanie a organizácia protestov zdravotných sestier a učiteľov pred voľbami bolo účelové, ovplyvnilo volebný výsledok a zaváňa majdanizáciou. Osobne ma mrzí, že iniciatíva z mojej Alma Mater bola zneužitá, hoci si to iniciátori možno neuvedomujú. Napokon protesty k riešeniu uvedených chronických problémov a určitej nespravodlivosti neprispeli a ani prispieť nemohli. Našťastie Slovensko sa nedá ľahko majdanizovať, k tomu nám chýba niečo ako národná mentalita.

teachers_2.jpg
A o niečo ďalej, na protiľahlom brehu Dunaja...

Pravdepodobne určité centrá usúdili, že Smer by mal skončiť podobne ako HZDS. Nedajú sa  vylúčiť  účelové kroky a provokácie (K.Krpala). Táto strana tak či tak stojí pred zlomom, zakladateľov bude musieť nahradiť ďalšia garnitúra, vodcovi neželám taký odchod z funkcie, ako mali V.M. a M.D., keď sa im pod rukami rozplynula členská základňa.

Už dlhší čas poukazujem na asymetriu na slovenskej politickej scéne, kde je veľa zoskupení hlásiacich sa k pravici, nie vždy majú vyjasnené svoje programy, ale niet ľavicovej strany naľavo od sociálnej demokracie (SD frakcia v európskom parlamente predstavuje ľavý stred). Chýba strana typu nemeckej die Linke, ktorá by okrem aktuálnej politiky bola viac zahľadená do budúcnosti a dokázala uvažovať o revolučnej transformácii. (Konfederatívna skupina Európskej zjednotenej ľavice a Severskej zelenej ľavice GUE/NGL má v EP 52 poslancov).  Ako analytik neprezentujem svoje osobné preferencie, ale uvažujem o možnosti zlepšiť politickú kultúru na Slovensku, čo súvisí s ďalším krokom.  Politici by mali viac rešpektovať vládu zákona a presadzovať opatrenia na zvýšenie vymožiteľnosti práva, aby právny štát bol funkčný.

Keď sme čítali krásnu esej J.S.Milla „O politickej slobode“, zvykol som študentov  upozorniť na pasáž, kde sa zdôvodňuje, že elity by sa mali rozdeliť na dve rovnako silné a rovnako významné skupiny – vládnu a opozičnú, postupovať na základe vzájomnej úcty. Kvalifikovaná opozícia je pre demokraciu nevyhnutná tak ako kvalifikovaná vláda, nehovoriac o tom, že sa striedajú pri moci. Je dosť signálov na to, že nás zase čakajú predčasné voľby. Nájde sa konečne politická elita, ktorá nebude postupovať na základe odvety, ale bude mať vyššie ambície povzniesť túto krajinu?!

Foto: Emil Polák

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984