Nesúlad vzdelávania s potrebami PRAXE? Väčšiu hovadinu od Smeru SD som ešte nepočul!

Počet zobrazení: 3300

Práve to zaznelo z úst Roberta Fica na TA3 a to sa poriadne sa predo mnou "zhodil", takisto počúvam ministra práce a sociálnych vecí Richtera a žasnem:

"My potrebujeme zo škôl takých absolventov, aby boli viac technicky zdatní, aby našli uplatnenie na trhu práce, aby vyhovovali potrebám zamestnávateľov"...Jeežišu Kriste! (a to som ateista, nadávam skôr lamentovaním,chce sa mi vracať).

Jednoducho, vláda a jej činitelia už odhodili masky a prijali "newspeech" zahraničných investorov a podriaďujú sa záujmom vlastníkov a "vládcov" fabrík, ktorí majú dnes problémy prijímať na špecifické miesta CNC-operátorov a na miesta špeciálnych strojárskych inžinierov ľudí "zvonka", kedže tieto profesie (ale i mnohé špecifické ďalšie, to aby ma vláda nechytala za slovíčka) sú "vypredané".Ale nie preto, že "školy chŕlia nevhodný human-material", ale preto, lebo vlastníci tak decimovali odbornú slovenskú technickú inteligenciu a strojárskych či kovopracovníkov v posledných rokoch,že nemajú pre svoje krátkodobé potreby koho najímať a tak sa sťažujú vláde. A tá samozrejme "rieši problém"... nie náš, ich problém, investorov!. Ale za naše štátne peniaze!

Tak po 1.:

Problém v slovenských fabrikách nie je v nedostatku kvalifikovaných pracovníkov, ale v tom, ako ich zamestnávatelia PLATIA! Veľmi málo podnikov vám zverejní, čo dávajú na výplatu svojim zamestnancom, ale bol som pri prepúšťaní v strojárskych fabrikách a firmách ešte v decembri 2012, keď si mnohé firmy PODSEKLI svoju výrobnú a teda i pracovnú kapacitu. Povyhadzovali tých, čo chceli veľa (pamätáte? vraj:kríza, nemôžu platiť), ale zrušili i podľa už vtedy pripraveného zákona zmluvy s dohodármi a s "remeselníkmi - podnikateľmi na SZČO", takže v januári 2013 to vo fabrikách vyzeralo občas ako po morovej epidémii - tí čo zostali, ťahali za malý peniaz tie normy, ktoré boli rozpočítané i na vyšší počet pracovníkov. To je iba nemorálne "pôsobenie" trhu, teda u nás manažérov výrobných fabrík a asi nielen na Slovensku...nie je to tendencia hodná riešenia vládou!

Takže: ak budú zamestnávatelia primerane odmeňovať zamestnancov v technických a strojárskych profesiách, tí sa možno vrátia - dnes robia všeličo iné a už dlhodobo sú i za hranicami.

Po 2.:

Kritika vzdelávania je na mieste, ak by sme chceli zachovať na Slovensku dlhodobou tradíciou budované vedomosti a schopnosti v rodinách, kde bolo zvykom v generáciách "dediť" strojárinu a "remeslo". Lenže k tomu potrebuje spoločnosť aj zorganizovať tie výrobné odbory a to v horizontálnom i vertikálnom smere: ešte aj Česi dokážu v rámci svojich mohutných strojárskych holdingov (ALTA,  FERMAT, ČKD a ďalšie) vytvárať takzvané "strojárenské klastre" a dodávať si od výskumu a vývoja k poloprevádzke až po dodávateľské "podhubie" a finál celý ten strojárenský a elektro priemysel a úspešne ho aj exportovať ( od električiek, trolejbusov, lokomotív, cez turbíny, obrábacie stroje, ťažiarenské súpravy, autá a dokonca letecké motory a lietadlá!).

Takého niečoho sme sa my na Slovensku vzdali a keď tu občas nejaká fabrička vznikne, vláda je celá potentovaná a chce im dláždiť cestičky k súkromnej prosperite z našich daní....preto tu máme tak rozvinutý "monokultúrny" automotive priemysel pre dodávky autočastí pre KIA, PEUGEOT a Volkswagen.Doteray NEPOTREBOVALI - lebo to boli montážne dielne, kde sa zmontovávalo to, čo dodali iní.  Inak, to sú tí hlavní, čo kričia, že majú málo ... bo však nech si urobia vlastné školy, ziskov mail v ostatných rokoch dosť...

Po 3:

Štrukturálneho ovplyvňovania vzdelávania sa slovenská spoločnosť vzdala po roku 1989, keď "dosť bolo plánovania", tak o čo teraz ide? Majú investori málo odborníkov? Tak nech platia!!! A ak nie, dobre, tak vyhlásme stratégiu vzdelanosti aspoň na desať rokov dopredu, ale nie "podľa potrieb trhu"( čo je tá najvyššia blbosť vypočutá z úst predstaviteľa sociálnej demokracie), lež podľa vedeckej analýzy (aha, máme ju? Pán Staněk a celá SAV, čo dodali vláde už kedysi?), ktorá zabezpečí optimálne a vyvážené vzdelanie obyvateľov žijúcich na Slovensku.

My nie sme predsa tuarégovia, ktorí budú putovať tisícky kilometrov za obživou - alebo tam smerujeme obyvateľstvo Slovenska? Pôjdu za automobilkami - kam? Na Ukrajinu?

  

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984