Ide predovšetkým o ekonomickú migráciu a špinavý biznis

Počet zobrazení: 3696

Taliansko pozvalo poslancov z celej Európy do utečeneckého tábora na Sicílii. Slovensko som reprezentoval ja. Boli sme v hotspote v Pozzalle, kde majú migranti veľmi slušné podmienky a správajú sa k nim veľmi dobre. Rozprával som sa tam s migrantmi z Bangladéša či Toga, diskutovali sme s policajtmi, zdravotníkmi aj záchranármi, prešli sme si priestory, v ktorých migranti bývajú, keď sa doplavia z Afriky.

Samozrejme, osudy týchto ľudí sú neuveriteľne drsné, boli to očividne dobrí chudobní ľudia, ktorí si zaslúžia pomoc. Ale ak sa na situáciu pozriete bez emócií, vec sa má asi takto: konkrétne do Pozzalla prišlo tento rok približne 4 tisíc migrantov, 90 % mužov, z toho takmer štvrtina z Bangladéša (!), ďalšia štvrtina z Nigérie, potom nasledujú ľudia z Guiney, Maroka a Pobrežia Slonoviny. Všetko krajiny, kde nezúri vojna ani diktatúra a šanca, že títo ľudia dostanú v Európe azyl, je prakticky nulová. Spomedzi krajín, kde je táto šanca vyššia (Eritrea, Sudán, Sýria či Líbya) prišlo do Pozzalla tohto roku asi 300 ľudí dokopy. Čiže približne 10% má akú-takú šancu azyl dostať. Po minulé roky bolo zloženie migrantov podobné, väčšinou ide o jasnú ekonomickú migráciu.

Poviete si – načo tí ľudia chodia do Európy, keď nemajú šancu dostať azyl? Pýtal som sa na to aj ja: načo sem putujú cez pol sveta v príšerných podmienkach, keď ich hneď pošlú späť... Hm, nepošlú... Aspoň nie hneď. Je to takto: pašeráci ľudí im ponúknu možnosť si za niekoľko mesiacov v Európe zarobiť relatívne slušné peniaze – na ich biedne pomery. A tak sú ochotní putovať až z Bangladéša, aby sa do Talianska dostali. Ak totiž podajú žiadosť o azyl, trvá niekoľko mesiacov, kým sa o ich žiadosti rozhodne. Dovtedy môžu pracovať kdekoľvek v Taliansku, často pracujú aj načierno. Po niekoľkých mesiacoch dostanú papier o tom, že nedostali azyl a majú opustiť krajinu. Ak to nespravia, v zásade im nič nehrozí  – jedine, ak ich náhodou niekde v Miláne, Ríme či Catanii, kam medzitým odídu, legitimuje policajt a zistí, že nemajú právo ostať v krajine, tak potom, podržte sa, dostanú ďalší papier, kde ich opakovane žiadajú, aby opustili krajinu... Skrátka, kým ich dostanú z Európy, môže to trvať aj roky, ak vôbec. A to je pointa. Im sa sem jednoducho oplatí prísť a predstierať, že sú vojnoví utečenci. Aj keby len na šesť mesiacov, ktoré tu majú zaručené – stačí požiadať o azyl.

Ešte horšie je, že mnohí z nich sú zneužívaní organizovaným zločinom: pašeráci ich sem dostanú, aby ich tu mohla využívať mafia či iné kriminálne skupiny. Drogy, prostitúcia atď. Títo úbohí ľudia sú takí chudobní, že urobia čokoľvek, aby potom mohli domov svojim rodinám posielať peniaze. A zločinci z toho majú parádny biznis. Hovoril som s migrantmi v Pozzalle – sú vystrašení a chcú pomôcť svojim rodinám. Oni sú obeťami, nie vinníkmi. Niekto si tu vytvoril nechutný biznis s ľuďmi, niečo ako bol kedysi obchod s otrokmi, a skrýva sa za vznešené humanitárne ciele. V celej utečeneckej kríze je neskutočne veľa cynizmu a zločinu, ktorý sa snažia aktéri prekrývať prekrásnymi politickými frázami o tom, ako treba pomáhať ľuďom. V konečnom dôsledku však pomáhajú mafiánom, pašerákom a organizovanému zločinu, ktorý týchto úbohých ľudí brutálne vykorisťuje.

Hotspot v Pozzalle na mňa zanechal obrovský dojem a odchádzam odtiaľ s presvedčením, že dokiaľ sa nepodarí vyriešiť problém chudoby vo svete, migranti z rozvojových krajín to budú ďalej skúšať a zločinci na ich utrpení budú ďalej bohatnúť. Púšťať sem zjavných ekonomických migrantov s vedomím, že nemajú šancu dostať azyl, je len voda na mlyn organizovanému zločinu. Záver je jasný – ide predovšetkým o ekonomickú migráciu a ide o špinavý biznis. Je mi týchto chudobných ľudí nesmierne ľúto a musíme robiť všetko preto, aby sme im pomohli k lepšiemu životu – ale tam, kde majú svoj domov. To je jediné systémové riešenie. Pýtate sa, či je možné v rámci kapitalizmu: nie, nie je. Každému ide iba o biznis. A preto odchádzam zo Sicílie veľmi skeptický.

Status na FB, 7. 5. 2017, titulok a drobné úpravy Slovo

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984