Tak máme na krku 23 let svobody...

Ze semiperiferie ČSFR vznikly dva periferní státy s regionálně zhruba největším rozkrádáním předtím nezadluženého státu, případně systematickým ničením našich světově proslulých obchodních značek.
Počet zobrazení: 2144
sloboda.jpg

Tak máme na krku 23 let svobody, paní Müllerová…

Volnost je to, pravda, problematická, málo využívaná, budovaná v propojeném světě, kde raketově roste majetková nesouměřitelnost – logický protimluv rovných občanských práv.

Nicméně bezesporu jde zatím o liberálnější poměry, než jaké převládaly po většinu bývalého režimu. Zpočátku vpravdě totalitního, následně po malých krůčcích demokratizovaného. Výsledkem se stalo třeba uvolnění, později plné odstranění cenzury nad uměním, doplněné přitom dotacemi kritickým umělcům. Vlastním „nepřátelům“. K čemuž stojí za to dodat, že v 60. letech naše kultura pronikla do oblasti mezinárodně uznávaných hodnot. K tomu jsme se od „sametu“ ani náhodou nepřiblížili: také na základě čeho…

Nicméně se vraťme v čase nazpátek, k pražskému jaru. Ozbrojenou „internacionální pomocí“ byly u nás udušeny snahy o obnovu představ svobodomyslného socialismu s lidskou tváří, jenž měl kombinovat výhody obou dominantně soupeřících světonázorů (počítalo se například s jistou nezaměstnaností). Sám „pán a vládce“, Sovětský svaz se tím ve vývoji zdržel o dvacet let, což za perestrojky oficiálně přiznal i jeden z poradců sovětského prezidenta.

Gorbačovova přestavba, v jistém smyslu obrážející uspěchaná megalomanská díla SSSR, uvrhla tehdejší komunisticky se tvářící elity ČSSR do pikantních ideových kleští. Měly postupovat na základě obdobných hodnot, od jejichž potlačení odvozovaly svou pochybnou legitimitu.

Stále uondanější normalizační autokracie pracovala s převážně vyčpělými hesly a rituály, nebyla schopná (například kvůli počátečním čistkám nebo omezeneckému kádrování) obnovovat své síly. Vedle schopných, inteligentních a vzdělaných lidí, jimiž byli třebas někteří veteráni osmašedesátého, Gustáv Husák či Lubomír Štrougal, se stále více prosazovali amébovití příživníci/stupidní aparátníci. Ostatně podobně jako to vidíme dnes, na poněkud unavené lidovládě, v níž bránit na náměstích svá práva pošlapávaná nejvyššími místy není takříkajíc normální. Ačkoli se tím v různých rovinách nepochybně zatíží příští generace.

Změna poměrů roku 1989 přišla tradičně zvenku, statisícové davy mrznoucí na Letné a jinde zas tak velký vliv na pád režimu neměly. Což je konstatování blízké tomu, že ustavení Republiky československé na konci první světové války se odehrálo fakticky jinde než v Praze.

Aktivní účastníci „zvonění klíči“, kteří ještě mnohdy počítali s nějakou politickou účastí KSČ, se recentně předhánějí na poli sentimentu a hledání těch, kdo i tuto revoluci ukradli.

Ovšem zmíněný vývoj za časů závažných změn předvídali málokteří, vznikla naivní, slušně manipulovatelná masa bez znalosti zákonitostí historie. Nemálo krajanů mávalo Neználkovou kouzelnou hůlkou a malovalo si, že zůstanou sociální, zdravotní, školské jistoty nechutného, gerontokratického reálsocialismu, k čemuž přibudou možnosti idealizovaného Západu. Cestování, větší možnosti podnikání, než které poskytovala přestavba anebo zlepšení hrozivé ekologické situace.

Nechápali zpravidla, co se kolem nich děje. Oháněli se Masarykem, nicméně byli pasivní vůči prokazatelně protiústavnímu dělení Československa. Souviselo zejména s uvolněním na uzdě drženého slovenského národovectví, pragocentrickým likvidováním pracovních míst na Slovensku, mocenskými ambicemi egomaniaků či jejich případnými touhami po Nobelově ceně za ekonomii.

Ze semiperiferie ČSFR vznikly dva periferní státy s regionálně zhruba největším rozkrádáním předtím nezadluženého státu, případně systematickým ničením našich světově proslulých obchodních značek. Což obojí pokračuje dodnes. To vše za nemoudře pasivního přihlížení „voličů-ovčanů“, kteří byli schopni po asi dvacetileté existenci ČR uvěřit, že Miroslav Kalousek nebo mnohaletý spolupracovník Václav Klause, stávající premiér Nečas, budou jen čistě bojovat proti korupci a šetřit veřejné prostředky.

Kam jsme to vlastní vinou dobudovali – až na pár fanatiků ze stále sprostějších on-line diskuzí – víme. Nebudu věc dál podrobněji rozebírat, psal jsem o tom poslední dobou několikrát. Jenže většinová reakce na trudné poměry opět zahrnuje najmě nadávkovou laxnost (občas propojenou s nanebevstoupením komunistů), jíž věru těžko svádět jen na minulý režim. Zůstali jsme tak věrni přinejmenším jedné Masarykově myšlence: Češi jsou národ lokajů. 

Článek vyšel v deníku Parlamentní listy

(Titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
18. november 2012, 06:42

"Ozbrojenou "internacionální pomocí" byly u nás udušeny snahy o obnovu představ svobodomyslného socialismu s lidskou tváří, jenž měl kombinovat výhody obou dominantně soupeřících světonázorů (počítalo se například s jistou nezaměstnaností)..."

Stále uondanější normalizační autokracie pracovala s převážně vyčpělými hesly a rituály, nebyla schopná (například kvůli počátečním čistkám nebo omezeneckému kádrování) obnovovat své síly. Vedle schopných, inteligentních a vzdělaných lidí, jimiž byli třebas někteří veteráni osmašedesátého, Gustáv Husák či Lubomír Štrougal, se stále více prosazovali amébovití příživníci/stupidní aparátníci.

******************

Toto je tak krásne a výstižne napísané, že mám obavu niečo pridávať, aby som to nepokazila.

Ak to zhrniem, tak v 1968 malo dôjsť k socialdemokratizácií, čiže ku nejakej obdobe švédského kapitalizmu s rádovo stotisícami (cca 2-5%) nezamestnanými a rastúcou mocou oranžovej (socdemáckej)buržoázie.

Takže Saša Dubček s jeho kumpánmi ( zo socdemáckej buržoázie), ako Ota Šik sa snažili o postupné demontovanie sociálnych istôt (právo na prácu a povinnosť pracovať) zmenou ekonomických vzťahov, vrátane nárastu nezamestnanosti atď. Čiže išlo o snahu presadenia degresívneho striedanie elít v neprospech nájomných pracujúch (proletariátu). Tak ako sa to deje teraz v ČĽR, kde komunisti tvoria buržoáziu, ktorú paradoxne zvrhli revolučným bojom maoisti.

Tento článok len utvrdzuje moje presvedčenie, že Dubčekovsko-Šikovská tretia cesta bola cestou k ešte väčšiemu zotročeniu námezdných pracujúcich oranžovou (socdemáckou) buržoáziou ako to robili počas normalizácie červení "amébovití příživníci/stupidní aparátníci" v štátnom kapitalizme.

Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
18. november 2012, 07:51
Celkom dobrý článok v buržoáznom SME: http://www.sme.sk/c/6601146/filozof-fedor-blascak-normalizacia-sa-este-neskoncila.html "Čo je pre vás dedičstvom normalizácie?

"Poníženie občana pred komisiou, ktorá o ňom rozhoduje. To presne bola mechanika fungovania v minulom režime. Chceli ste ísť študovať alebo to chcelo vaše dieťa a vy ste museli doložiť podpisy triednej učiteľky, riaditeľky, kádrový posudok, čo sa s vami ťahal zo školy na pracovisko až do nemoty."

Kruto a tvrdo potvrdzuje mojú osobnú životnú skúsenosť!

Skúsme si radšej všímať kontinuitu mechanizmov, ktoré sa podieľajú na tvorbe spoločenského konsenzu a tie také zjavné nie sú."

Napríklad aké?

"Napríklad vzťah k majetku. Je zaujímavé sledovať, že hoci súkromné vlastníctvo neexistovalo, tak faktickými vlastníkmi štátnych podnikov boli už v normalizácii ich manažmenty, čo neskôr len potvrdila kupónová privatizácia.

Revolucionári a ich chyby Čo ďalšie nám z normalizácie pretrvalo?

"Normalizácia bola postavená na budovaní sociálneho kapitálu, ibaže toho individuálneho, nie kapitálu spoločnosti ako celku. Menou, ktorou ste platili pri postupe na spoločenskom a ekonomickom rebríčku, boli známosti, vzťahy, schopnosť pracovať s lokálnym systémom osobných lojalít.

Komunistické elity nečakal trest, naopak, plynule prešli do novej doby a dokonca sa dostali späť k moci.

"Práve ľudia, čo zostali vo funkciách, prípadne si mocensky polepšili, sú dôkazom.

Druhá vec je, že bez starých štruktúr vládnuť nešlo. Po revolúcii prišli ľudia vo svetroch na ministerstvá, ale bez toho, aby mali poňatie o kancelárskej kultúre, o základných úradníckych procedúrach. Je naivné myslieť si, že kdesi v zálohe čakali húfy kompetentných ľudí na vládnutie. Už nájsť tie desiatky spoľahlivých ľudí do parlamentu bol problém, nehovoriac o kompletnej výmene obrovskej armády štátneho aparátu ? policajtoch, sudcoch, úradníkoch."

Z uvdeného je jasné, že jedine časť disentu mala svojich ľudí, ktorí situáciu spolu s komunistami s obrátenými kabátmi zneužili vo svoj prospech!

Z uvedeného vyplýva, že ak nová elita nemá dostatočnú intelektuálnu a personálnu silu aspoň 10.000 členov, tak nech ani na zmenu nepomýšľa.

Ak chce urobiť prevratnu zmenu v štáte potrebuje mať aspoň 100.000 oddaných a vzdelaných ľudí, aby obsadili v štáte všetky významné posty!

Ani 17.000 členská základňa neuvedomelých a primitívnych a pasívných členov neznamená takmer nič!

Príklad pri poslednom zostavovaní vlády Smeru je do očí bijúci! Ak by mal Smer dostatočný intelektuálny, kádrový a morálny potenciál kde by boli napr. Borec, Zvolenská, Lajčák, a najmä veľkoburžuj Malatinský?

A to bolo po vydaní, či skôr rozdaní desiatok VŠ diplomov, doktorátov, PhD. docentských a profesorských titulov za funkčné zásluhy, nielen Figeľovi, ale prevážne smerákom.

Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
18. november 2012, 11:49
Tu sa hovorí o ostatných 23 rokoch, teda OD SEDENMÁSTEHO NOVEMBRA 1989 a nie o čase socializmu... si jednoducho pravicová úderka, my to vieme...
Obrázok používateľa Anonymný
#5
(neuvedené)
19. november 2012, 04:10
Už sa veľa napísalo o tzv.nežnej revolúcii a jej dôsledkoch avšak vždy z uhla,ktorý ani raz sa nepokúsil najprv analyzovať príčinu toho prečo vznikla - kým bola naprogramovaná a k čomu viedla. Neodpovedala na otázku historickej zodpovednosti tých,ktorí sa na nej podielali a aký dopad mala na nás občanov tejto krajiny. Čo vieme,že bola realizovaná zvonku vtedajšími svetovými elitami a to klasicky o nás bez nás.Boli vybraní herci a realizačná časť pripadla príslušným štruktúram - vonkajším ako i sem tam našim vlastným podľa stupňa predchádzajúcej spolupráce. Ostatné bolo divadlo. Toto divadlo však má v našich zemepisných šírkach dvadsaťročný cyklus a preto všetci opätovne očakávame nový divadelný kus. On už začal. Otázkou však zostáva akú úlohu v ňom budeme hrať my - myslím národ žijúci a udržovaný v pernamentnej revolúcii.
Obrázok používateľa Anonymný
#6
(neuvedené)
19. november 2012, 05:53
Súhlasím s autorom článku, že k zmene pomerov v roku 1989, u nás prišlo vďaka udalostiam zvonku. Dokonca i Lech Walesa nám raz vykričal, že sa zbytočne naparujeme, že nie sme národom hrdinov. Regan s Gorbačovom, majú zásluhu na zmene pomerov, povedal.Páči sa mi názov článku - "Tak máme na krku 23 rokov slobody". Človek by si už iba z tohoto textu v nadpise, mohol doplniť všetko ostatné.Ja osobne si myslím,že "nežná revolúcia", ako sme ju pomenovali, nezačala 17 novembra 1989,ale začala so všetkými dopadmi vtedy, keď sa odštartovalo rozpredávanie, privatizovanie, rozbíjanie poľnohospodarstva...Vtedy vlastne z nej vypadlo slovíčko"nežná" o ostala už iba "revolúcia"
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. november 2012, 08:57
Ja osobne si myslím,že "nežná revolúcia", ako sme ju pomenovali, nezačala 17 novembra 1989,ale začala so všetkými dopadmi vtedy, keď sa odštartovalo rozpredávanie, privatizovanie, rozbíjanie poľnohospodarstva...Vtedy vlastne z nej vypadlo slovíčko"nežná" o ostala už iba "revolúcia" R.Slezák

*************************

Súhlasím obsahovo, s tým, že terminologický je to nesprávne!

Revolúcia znamená progresívne hnutie k lepšieme pre majpritnú časť spoločnosti.

Kontrarevolúcia je regresívne hnutie v neprospech drvivej väčšiny občanov. Či lepšie povedané návrat k starým "poriadkom".

Pokiaľ by sa bolo zlepšilo postavenie drvivej väčšiny národa, tak môžeme hovoriť o revolúcií, čo sa rozhodne ani náhodou nestalo.

Tým ani náhodou nechcem obhajovať komunistický štátny kapitalizmus, kde sa prosazovali amébovití příživníci/stupidní aparátníci!

Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. november 2012, 09:06
Len sa pozrite, čo sa dej v ČR a u nás je zachovaný Ficovský kľud a sociálny zmier!

Z prejavu Illony Švihlíkovej:

"My, občané, se musíme organizovat. To je náš další občanský úkol. Sejít se jednou za čas na náměstí nás nedovede k cíli. Musíme mít struktury, které dokáží provést inventuru naší země, které dokáží vytvořit návrhy jak zvrátit kroky Nečasovy vlády a pozitivně nasměrovat naši zem.

Uvědomme si, že naší největší hrozbou není ani Kalousek, ani Nečas, ale paradoxně my sami. Porazit nás může jen naše pasivita, poraženectví, oportunismus či zrada. Pokud se tohoto vyvarujeme, musíme zvítězit!"

Len premenné: Kalouska treba nahradiť Kažimírom, Nečasa Ficom a máme to isté nie v modrom, ale v oranžovom!!! Viac na: http://blisty.cz/art/66166.html

Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. november 2012, 09:38
Tiež "pravičiarka" Illona to povedala jasne:

Porazit nás může jen naše pasivita, poraženectví, oportunismus či zrada. Pokud se tohoto vyvarujeme, musíme zvítězit!

Poslední slovo na závěr:

S gaunery se nevyjednává. Gauneři se trestají.

Lenže tu majú gauneri z ŠtB a byrokratickí sudcovia, prokurátori, vojaci vyplácané nehoráznme výsluhové dôchodky na jednej strane

a na druhej strane si exkomunisti (Penta, Slavia capital,J&T,..Pórové a Širokého impéria) veselo pľundrujú spolu s modrákmi túto krajinu!

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984