Nič nové pod slnkom

*Nedávno vyšla Správa Svetového ekonomického fóra o globálnej konkurencieschopnosti jednotlivých svetových ekonomík za roky 2011 - 2012. Slovensko sa podľa nej opätovne prepadlo, a to o 9 miest s tým, že skončilo na 69. priečke v rebríčku 142 krajín. Česko sa ocitlo na 38. pozícii, Poľsko na 41. , Maďarsko si dokonca polepšilo o štyri stupienky a skončilo na 48. mieste.*
Počet zobrazení: 3016

Nedávno vyšla Správa Svetového ekonomického fóra o globálnej konkurencieschopnosti jednotlivých svetových ekonomík za roky 2011 - 2012. Slovensko sa podľa nej opätovne prepadlo, a to o 9 miest s tým, že skončilo na 69. priečke v rebríčku 142 krajín. Česko sa ocitlo na 38. pozícii, Poľsko na 41. , Maďarsko si dokonca polepšilo o štyri stupienky a skončilo na 48. mieste.

Slovenská republika, ako sa uvádza na internetovej stránke Podnikateľskej aliancie Slovenska, v rebríčku susedí s Kolumbiou a Rwandou a dostalo sa do pozície štvrtej najmenej konkurencieschopnej krajiny EÚ, keď nižšie v rebríčku nájdeme už len Bulharsko (74.), Rumunsko (77.) a Grécko (90.). Väčšina našich médií (ako vždy, keď je pri moci ľavicová vláda) liala krokodílie slzy nad týmto neutešeným stavom, brýzgala na Ficov „mančaft“ bez akejkoľvek hlbšej analýzy, bez zamyslenia sa nad tým, kto tento rebríček vyrába, načo a komu má slúžiť. Správali sa tak tlačové aj elektronické médiá (veď Rada pre vysielanie a retransmisiu nemá puvoár tieto „fakty“ spochybniť). Chcel som na aktuálny rebríček zareagovať, ale potom mi zišlo na um, že by som vlastne opakoval to isté, čo som napísal na túto tému vo februári 2011 a uverejnil v Literárnom týždenníku. A tak čitateľom na spestrenie ponúkam túto „starinu“:

      Už viackrát som písal o virtuálnej manipulácii verejnou mienkou zo strany politikov a následne aj prisluhovačských médií, resp. v opačnom poradí. Na objednávku (hádajte koho?) „vyrábajú“ niektoré inštitúcie, organizácie, nadácie, združenia atď. argumentačné náboje pre tých, čo svojimi špecifickými prostriedkami ovplyvňujú myslenie ľudí. Z toho sa potom vytvára známy kolobeh: vznikne kváziargument, chopia sa ho politici či masmédiá, tí ho ďalej nafúknu a v takej podobe sa opätovne vráti „výrobcovi“ argumentu, ktorý ho pretvorí na náboj ešte väčšieho kalibru (zavádzajúceho a manipulátorskeho). A tak sa to opakuje donekonečna ...

      K načretiu do tejto témy ma primäla Správa Svetového ekonomického fóra (SEF) na roky 2010 – 2011, ktorá vyšla zhruba pred desiatimi dňami. Niektoré naše médiá sa jej hneď (akoby podľa scenára) chytili. Veď aj mali prečo – Správa o konkurencieschopnosti ekonomík „upľacírovala“ Slovensko na 60. miesto spomedzi 139 krajín, pri meraní korupcie sme skončili až predposlední. Česko sa ocitlo v tejto súťaži na 36. a 107. mieste a Maďarsko na 52. a 109. mieste. Také sústo nemali naše „slobodné“ médiá dávno v rukách. Aj ho riadne využili. Denník SME (10. 9. 2010) v článku s titulkom Máme najnižšiu schopnosť konkurovať a podtitulkom (citát R. Kičinu, výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska) Ak sa to nezlepší, tak investori nieže neprídu, ale budú odtiaľto odchádzať – uviedol nasledujúce slová: „Slovensko tento rok obsadilo najhoršiu priečku v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (...) Predbehol nás aj Vietnam.“ Denník Plus jeden deň (10. 9. 2010) nadpísal komentár na túto tému titulkom Prepadák: Predbehol nás aj Vietnam. Okrem iného sa v ňom konštatuje: „R. Kičina vidí za našim prepadom politiku bývalej vlády. ´Negatívne zásahy do podnikateľského prostredia v uplynulom roku, nízka schopnosť reformovať a odstraňovať zásadné bariéry podnikania spôsobili, že Slovensko kleslo už po  štvrtýkrát v rade´“. Hospodárske noviny (10. 9. 2010) uverejnili rozhovor s R. Kičinom pod názvom Slovensko doplatilo na ničnerobenie a nepružnosť. Hovorí sa v ňom: „Nástup novej vlády v roku 2006 výrazne ovplyvnil podnikateľské prostredie. Škodili nielen prijaté zákony, ako napríklad Zákonník práce, sociálne zákony, Zákon o strategických podnikoch...“          

      Potiaľ médiá. Nepriniesli nič hlbšie, zaujímavejšie, iba papagájovali zo správy. Papagájovanie však nie je žurnalistika. Novinár by mal byť aj v tomto prípade investigatívec a informovať, kto za správou ekonomického fóra stojí, na aký cieľ má slúžiť, komu má pomôcť alebo koho poškodiť. Žiaľ, to sa už čitatelia nedozvedeli. Nedozvedeli sa ani, že na príprave správy za SR spolupracovali (odpovedali na anketové otázky) už spomínaný R. Kičina, ďalej P. Klátik a M. Tunaga (dvoch posledne menovaných správa uvádza ako výskumných pracovníkov bez udania profesie a pracoviska). Aká to len objektivita! Akiste nemusím prízvukovať, aké stanovisko zaujímal R. Kičina. Jedna z anketových otázok znela: Ako hodnotíte mieru plytvania verejných financií vo vašej krajine? Jednotka znamenala extrémne plytvanie a sedmička vysoko efektívne. Za slovenské odpovede sme získali 2, 4 bodu a 119. miesto. Ďalšia otázka: V akom rozsahu uprednostňujú vládni predstavitelia spriaznené firmy a jednotlivcov pri zadávaní štátnych zákaziek? Jednotka znamenala vždy uprednostňujú, sedmička nikdy. Za odpovede (zrejme Kičinove) sme si vyslúžili 1,9 bodu a usadili sme sa na predposlednej 138. priečke. Za nami ostala iba Dominikánska republika.

      Paradoxné je, že mnohé mediálne a iné organizácie a inštitúcie, či už ide o Reportérov bez hraníc, Freedom House, Nadáciu otvorenej spoločnosti, alebo o americké ministerstvo zahraničných vecí používajú pri koncipovaní podobných správ vždy jednostranné pramene. Nikdy ich nezaujíma názor druhej strany, povedzme vlády, parlamentu, súdov, ak ich kritizujú. Rovnako je to aj s touto správou. Preto treba zdôrazniť, že Svetové ekonomické fórum zastupuje svetový kapitál s výraznou orientáciou na neoliberalizmus. Ide o zoskupenie, ktoré zvádza ekonomický súboj s druhým zoskupením – Svetovým sociálnym fórom (podporuje ekonomickú demokraciu a samosprávu, bojuje proti liberálnemu kapitalizmu), reprezentovaným najmä krajinami BRICu  (Brazília, Rusko, India, Čína); práve táto skupina má na rebríčky z Davosu (SEF) veľmi kritické oko. 

      Aj v tomto prípade (správ o konkurencieschopnosti) je pravda úplne niekde inde, ako sa to podsúva verejnosti.

                                             x      x       x

Toľko analýza z februára 2011. Myslím, že tá súčasná by jej bola prinajmenej z „oka vypadla“.


Pozn. redakcie:

Zhodou okolností na náš e-mail takmer súbežne s komentárom P. Dinku prišli tlačové správy agentúry ČEKIA o počte nových firem v Česku a na Slovensku za prvý polrok 2012. Agentúra uvadza: Zatímco v České republice nových firem vzniklo nejméně za posledních pět let, Slovensko zažívá podnikatelský boom.“

Pre záujemcov obe správy uverejňujeme
.


ČEKIA: V Česku vzniká nejméně firem za posledních pět let

Praha, 11. září 2012.  V prvním pololetí 2012 v České republice vzniklo celkem 11 421 nových firem, což je nejméně za posledních pět let, a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o více než 6 % méně. Důvodem je špatná ekonomická situace, utažené úvěrové kohoutky ze strany bank, zhoršující se platební morálka firem, větší obezřetnost ze strany podnikatelů, ale také nestabilní legislativní prostředí, zvyšování daní nebo dluhová krize v Evropě. K 30. 6. 2012 bylo v ČR registrováno 366 500 kapitálových společností, to je téměř o 9 000 více než na konci roku 2011. Údaje vyplývají z databází a výpočtů České kapitálové informační agentury, a.s. (ČEKIA), a.s., člena nadnárodní skupiny Bisnode. 

Za prvních šest měsíců letošního roku bylo v České republice zaregistrováno 11 421 nových firem, což je nejméně za posledních pět let, a ve srovnání se stejným obdobím roku 2011, kdy vzniklo 12 205 společností, o více než 6 % méně. „Tuzemská ekonomika v posledních měsících přešlapuje na místě a prognózy pro nejbližší období jsou spíše pesimistické. Stát, firmy i spotřebitelé šetří, podnikatelské prostředí trápí nejen zvyšování daní a nestabilní legislativa. Banky jsou si vědomy ekonomické krize či alespoň krátkodobého poklesu, a tak nezvyšují možnosti získání úvěrů, čímž je založení a provozování nového podnikatelského záměru obtížnější. Také evidujeme další signály o zhoršené platební morálce podniků, což naznačuje přicházející ekonomický útlum, a tedy i menší motivaci rozjíždět nový byznys,“ komentuje poslední statistiky analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová. „Nové podnikatelské aktivity také brzdí silně konkurenční prostředí a obavy z budoucího vývoje v západní Evropě – našeho největšího obchodního partnera,“ dodala Petra Štěpánová

Počet nově založených firem* v období 2007 – pol. 2012

 

30. 6. 2012

2011

30. 6. 2011

2010

2009

2008

2007

s.r.o.

10 974

21 174

11 622

22 460

21 756

22 638

21 063

a.s.

447

1 159

583

1 174

1 095

1 336

3 967

celkem

11 421

22 333

12 205

23 634

22 851

23 974

25 030

*statistika zahrnuje jen „kapitálové“ společnosti tj. společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti, nikoliv například komanditní společnosti nebo společenství vlastníků apod.
Zdroj: ČEKIA (databáze MagnusWeb)

K 30. 6. 2012 ČEKIA ve svých databázích evidovala necelých 366 500 firem, z toho 24 967
(6,8 %) akciových společností a 341 528 (93,2 %) společností s ručením omezeným. Celkový počet kapitálových společností registrovaných v ČR od konce roku 2011 vzrostl téměř o 9 000. V prvním pololetí letošního roku zaniklo celkem 2 074 firem.  „Nejvíce firem vznikalo v roce 2007, kdy podnikatelé využívali ekonomický boom, a na vlně všeobecného optimismu, často zakládali i společnosti, které neměly opodstatněný podnikatelský záměr. V době krize se přirozeně zvýšila míra zániku těchto firem, a také počet nově zakládaných subjektů klesá. Důvodem je větší obezřetnost a zkušenosti podnikatelů, stejně jako nasycenost trhu,“ uzavřela analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová s tím, že celkový počet firem v České republice kontinuálně stále roste.

Celkový počet firem* v ČR v období 2007 – pol. 2012

 

30. 6. 2012

2011

2010

2009

2008

2007

s.r.o.

341 528

332 987

316 429

296 787

280 736

261 946

a.s.

24 967

24 714

24 042

23 221

22 888

21 932

celkem

366 495

357 701

340 471

320 008

303 624

283 878



ČEKIA: Podnikatelský boom na Slovensku pokračuje

Zájem o akciové společnosti prudce poklesl

Praha, 11. září 2012. Za prvních šest měsíců letošního roku na Slovensku vzniklo více než 10 500 nových firem. Pokud budou podnikatelé zakládat nové společnosti alespoň stejným templem i v druhém pololetí, v roce 2012 na Slovensku vznikne nejvíce firem za posledních šest let. Zájem o akciové společnosti prudce poklesl. Údaje vyplývají z databází a výpočtů České kapitálové informační agentury, a.s. (ČEKIA), člena nadnárodní skupiny Bisnode. 

V prvním pololetí letošního roku bylo na Slovensku zaregistrováno celkem 10 566 nových firem. „Pokud by podnikatelé i po zbytek roku zakládali nové společnosti stejným tempem, vznikne na Slovensku o téměř 10 % více firem než v roce 2011, a bude se jednat o největší počet za posledních šest let, kdy ČEKIA tyto statistiky sleduje,“ komentuje výsledky průzkumu analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová s tím, že ekonomické problémy v Evropě se na podnikatelském apetitu na Slovensku zatím neprojevily. Z detailního pohledu na statistiky vyplývá, že akciové společnosti pro podnikání na Slovensku prudce ztrácí na oblibě. „Letos na Slovensku vzniká nejméně akciových společností za posledních šest let, a jejich celkový počet od konce roku 2011 dokonce poklesl. Důvodem je zákaz listinných akcií na doručitele tzv. anonymních akcií. Podnikatelé pro svůj byznys využívají jiné právní formy,“ dodala analytička ČEKIA.

Počet nově založených firem* v období 2007 – pol. 2012

typ

pol. 2012

2011

2010

2009

2008

2007

sro

10 442

18 990

17 542

15 842

17 631

16 059

as

124

302

260

288

406

428

celkem

10 566

19 292

17 802

16 130

18 037

16 487

*statistika zahrnuje jen „kapitálové“ společnosti tj. společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti, nikoliv například komanditní společnosti nebo společenství vlastníků apod.

Zdroj: ČEKIA (databáze MagnusWeb)

K 30. 6. 2012 ČEKIA ve svých databázích evidovala celkem 196 753 slovenských firem, z toho 7 520
(3,82 %) akciových společností a 189 233 (96,18 %) společností s ručením omezeným.


Celkový počet registrovaných firem v SR v období 2007 – pol. 2012

 

pol. 2012

2011

2010

2009

2008

2007

sro

189 233

181 834

163 208

145 707

129 999

112 631

as

7 520

7 584

7 391

7 132

6 849

6 454

celkem

196 753

189 418

170 599

152 839

136 848

119 085

*statistika zahrnuje jen „kapitálové“ společnosti tj. společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti, nikoliv například komanditní společnosti nebo společenství vlastníků apod.

Zdroj: ČEKIA (databáze MagnusWeb)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
11. september 2012, 07:06
Hodnotenie podnikateľského prostredia je inými slovami štátom dovolená miera vykorisťovania proletariátu + dosiahnutá miera, korupcie, nepotizmu a klientelizmu v štáte.

Čím sa tieto dva absurdne a totálne nekompaktibilné ukazovate vyššie, tým je vyššie aj miesto na rebríčku.

Sú to dva diametrálne odlišné nezlučiteľné parametre pre morálne uvažujúcich ľudí! Povedané narkomanom Poliačikom je to ako spájať bryndzové halušky a zoofiliu (sex so zvieratami) (two in one) do jedného rozhodovania.

Ex komouš Dinka, očakala som viac, ale čo sa dá od oportunistu iné čakať? Nechcem sa ani pýtať, či to už "vyšlo" z vašej hlavy, alebo je to zas skompilovaný plagiát.

Oportunisti všetkých karajín spojete sa a dosiahnete "lepšie" podnikateľské prostredie!

Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
11. september 2012, 16:21
Nebojme sa to povedať nahlas a zahnať do kúta všetkých tých mediálnych manipulátorov:
Sme PROSPERUJÚCOU EKONOMIKOU!
A to znamená, že to všetko "bububu" - odídu od nás investori, ak...budeme meniť zákonník práce, ak...budú chcieť pracujúci vyššie mzdy, alebo... ak...nedajbože začneme meniť odvodové percentá a zrušime II.pilier, to sú všetko bludy tak ako hovorí autor.

A ešte niečo veľmi, veľmi podstatné:
Treba jasne povedať, že sme prosperujúcou ekonomikou, pretože v nej prosperujú nadnárodné spoločnosti a zahraniční investori a tak sa ujde aj našim firmám, podnikom, podnikateľom.
ALE
Nie sme pritom prosperujúcou krajinou, pretože pracujúcim na Slovensku sa vyplácajú veľmi slabé mzdy. Oveľa nižšie ako inde v Európe. Aj to treba dopovedať - prosperujú podniky, ich majitelia, nie obyvateľstvo Slovenska.
Ale to sa nikdy z médií nedozviete.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
12. september 2012, 13:58
Nie sme pritom prosperujúcou krajinou, pretože pracujúcim na Slovensku sa vyplácajú veľmi slabé mzdy. Oveľa nižšie ako inde v Európe. Aj to treba dopovedať - prosperujú podniky, ich majitelia, nie obyvateľstvo Slovenska. ---------------------------------------------------------------- Vládna ,,lúza,, predala svojho času, zamestnancov svojej krajiny za otrokov, podnikateľskej oligarchii. Výmenou za ich priživovanie sa na zbedačovanom ľude. Pokiaľ ľudia nepovstanú a nezačnú účtovať z otrokármi, tak sa nič nezmení. Ale sme na Slovensku a som realista takže sa nič nezmení!!! Dôvod môjho presvedčenia ? Keď nám terajší zamestnávateľ siahal na platy, tak jasne povedal že potrebuje podpisy, minimálne 75 % zamestnancov aby to mohol spraviť. Z cca 3700 zamestnancov nás nepodpísalo cca 30. A teraz sme ešte zlí ak pripomenieme ,, baranom,, že to nemali podpisovať. A ešte jeden príklad ,,ODBOJNOSTI,, Slovákov. Zamestnávateľ nám dal podpísať prehlásenie že súhlasíme z tím aby nám priamy nadriadený v prípade ,,potreby,, kedykoľvek nariadil alebo zrušil dovolenku. Čo myslíte koľko zamestnancov to nepodpísalo ? A prepáčte ale ešte malí dodatok, svojho času mal generálny riaditeľ prejav, a v ňom spomenul že naša produktivita práce, proti porovnateľným podnikom vo ,,vyspelom svete,, je cca 70-75 %. Nuž tak sa pýtam prečo sú platy v porovnaní z porovnateľným podnikom na úrovni 20 %. Proste na Slovensku je to tak!!!
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. september 2012, 08:20
zhodou okolností akoby "pokračovanie" nájdete v článku profesorky Ilony Švihlíkovej, mapujúcom situáciu v Českej republike.
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
18. november 2012, 15:37
Pán Dinka, o vás všetkých, čo ste na videách SLOVA a i píšete, prečo chcete o tom rozprávať a prečo nechcete robiť. Veď termín, združená práca, koooperáca /družsvo / združenej práce, produktvita práce pozorovateľná, filozofické objavy, národ, zahnívanie kapitalizmu monopolom, heslo Euróske spojené štáty, to je všetko popísané a treba s toho vychádzať preto, aby sme sa ľahšie dohodli. Všimli ste si na videách, že tam máte zvonka ľavičiarov a zvnútra antikomunistov, všimli ste si, že vy ste tam mnohí duch roku 1989, ste stále maľovaní komunisti s túžbou kapitalistického spotrebiteľa. Prečo vybudiť stranu o a prečo nie opísať ekonomiku bez námezdnej práce. Prvá práca, Nemecká ideológia a chcú zrušiť prácu, blbosť, ale oni tým mysleli, čo neskôr definovali ako námezdnú prácu. Prečo chcete byť každý jeden originálny práve v tom, čo chce mať liberalizmus za originálne ako napríkad ten antikomunista Muránsky. Prečo nie ste originálmy v tom, v čom vás žiada život o orginálnosť. Prečo si nadávate, ak nadávkami vec dopredu neposuniete. Prečo sa navzájom znechucujete, ak chuť pritomnosti v negatívne nevyjadríte. Preto každú cudziu myšlienku odmietate, lebo žiadnu cudziu myšlienku nedokážete rozvinúť. Preto ste subjektívny k mašlienakm iných, pretože subjktívne nie ste schoponý myšlienky, Prečo prednášajci reprodukuje cudzie myšlienku ba vlstnýms rozumom a sa vysmieva rozumu diskutujúceho. Prečo to všetko robíte, kto ste mladý život pochopíte, ale ako druhý, tu máte v dejinách nie častú možnosť, pochopiť myšlienkou prítomnosť medzi prvými. Samozrejme, že ja som prítomnosť myslením pochopil, ale neviem písať ako vy. Ja neptrebujem, aby ste mne myšlienku opsísali ja ju viem, ale potrebujem, aby tí čo vedia písať zdvihlii sebavedomia slovenského národa, lebo dnes som si tom naopísal pár strán pod nadpis ?Krajinu, ktorej nevládne národ, ovláda kapitál?. Nie je to k článku, je to ale pod článok napísaný odkaz hlavne k vám pán Dinka, nevzdávajte to, máte na to. Jozef Gazarek

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984