Prezentácia publikácie Svet v bode obratu

V malom kongresovom centre SAV bola v pondelok 19. marca 2012 prezentácia /knihy Svet v bode obratu. Systémové alternatívy kapitalizmu, koncepcie, stratégie, utópie./ Kniha, zborník príspevkov šestnástich autorov, vznikla na základe vedeckého sympózia, ktoré sa konalo 29. apríla 2011. Vyšla vo Vydavateľstve Veda, jej editormi sú Peter Dinuš a Ladislav Hohoš.
Počet zobrazení: 1811
uvod_svet_v_bode_obratu.jpg


Z obálky publikácie: „Nijaký spoločenský systém nie je večný, nemenný a dokonalý. Ak sa dnes napríklad hovorí o demokracii, myslí sa na politickú demokraciu, a to predovšetkým v zmysle účasti občanov na voľbách. O demokracii v ekonomike sa nehovorí. V ekonomickej sfére, na pracovisku, kde trávime väčšinu svojho produktívneho života, totiž demokracia väčšinou neexistuje. Firmy sú založené nie na demokratickom, ale na hierarchickom riadení a rozhodovaní. Namiesto demokracie tam vládnu rôzne stupne diktatúry. Prečo teda nepožadovať demokraciu v ekonomike, a tým zmenu celého spoločensko-ekonomického systému!? Autori tejto publikácie ponúkajú koncepcie, stratégie i utópie, otvárajú tému, ktorá sa v rámci prehlbovania rozporov a protirečení kapitalistickej spoločnosti tak či onak stala celospoločenskou.“



Povedali o knihe, dobe a budúcnosti

V úvode prezentácie Miroslav Pekník, riaditeľ Ústavu politických vied SAV, v ktorého réžii publikácia vznikala, privítal účastníkov na prezentácii knihy, „o ktorej sme pred rokom ani nevedeli, že by mohla byť“. Spomenul, že začiatkom apríla minulého roku prišiel do Ústavu politických vied docent Ladislav Hohoš s tým, že Futurologická spoločnosť na Slovensku spolu so Slovenskou asociáciou Rímskeho klubu pripravujú medzinárodné vedecké sympózium ku knihe Davida Schweickarta Po kapitalizme. Ekonomická demokracia, ktorá vyšla vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov. Napriek odrieknutiu pôvodného partnera a šibeničnému termínu sa sympózium napokon konalo na pôde inštitútu ASA aj v spolupráci s Klubom Nového slova. Bolo to 29. apríla 2011 a dnes, 19. marca 2012, ani nie o rok, máme v rukách knižnú publikáciu.

Peter Dinuš, editor aj autor: Po vyše dvadsiatich rokoch od štátneho prevratu začíname kriticky diskutovať o kapitalizme. Príčin je viac, je to jednak globálna ekonomická kríza, jednak sklamanie veľkej väčšiny obyvateľstva z ponovembrového vývoja, či už sú to škrty v sociálnej oblasti, sociálne otrasy, pokračujúca sociálna polarizácia spoločnosti a všadeprítomná nestabilita. Ľudia si začínajú uvedomovať, že príčiny nespočívajú len v nejakých chybných rozhodnutiach nejakých inštitúcií alebo nejakých konkrétnych jednotlivcov, ale že sú hlbšie, že spočívajú v samotnej podstate kapitalistického systému. Preto začíname kriticky diskutovať nielen o kapitalizme, ale aj o možných alternatívach k tomuto vládnucemu systému.

Ladislav Hohoš, editor a autor:  Zámerom publikácie bolo predstaviť možnosť alternatív, to spojenie systémové alternatívy v názve sympózia sme použili aj v podtitule knihy. Aby to nikoho nemýlilo: my nedisponujeme dokonalým systémom, ideálom, ktorý by bolo treba už len uskutočniť... Ale nebáli sme sa tohto spojenia, pretože tu treba povedať, aká je alternatíva alebo alternatívy našej civilizácie...

 

 

 

Marek Hrubec, autor: Najprv sa poďakoval organizátorom sympózia, že ho prizvali do tohto projektu. „Profesora Davida Schweickarta som stretával na konferenciách v USA a západnej Európe a po nejakom čase sme zistili, že zdieľame spoločné myšlienky o sociálnej spravodlivosti a politickej spravodlivosti a začali sme spolupracovať. Navštívil aj naše Centrum globálnich studií AV ČR a som rád, že som prispel aj k jeho spolupráci s kolegami v Bratislave. A teším sa z toho, že vlastne bratislavská reakcia na spoluprácu je širšia – sympózium a kniha – než naša pražská...“ K svojmu príspevku v publikácii uviedol, že v ňom hovorí o alternatívach, ktoré môžu prísť v budúcnosti po tomto systéme, ktorý tu nebude naveky. Samozrejme, musia byť formulované pluralitne, mali by sme mapovať rôzne možnosti, nielen prognosticky, ale aj normatívne, akým spôsobom by mali byť tie ďalšie usporiadania realizované...

Ľuboš Blaha, autor: Keď sa bavíme o ekonomickej demokracii, povedzme o koncepcii Davida Schweickarta, pôsobí to pre mnohých apologétov dnešného neoliberálneho kapitalizmu, ako keby sme sa bavili o niečom revolučnom, o niečom diverzantskom, zlom, démonickom v tej ideologickej podobe, akú oni vtláčajú tomuto diskurzu. Pritom si treba uvedomiť, že vlastne ide o relatívne starú ideu družstevného socializmu alebo výrobnej samosprávy, ktorú obhajujú ideológie naprieč celým politickým spektrom.



Ivan Haluška, autor:
To, že sa objavilo toľko publikácií – hovorilo sa tu o nich -, ktoré si dovolili dať do titulu Marxa, ktoré začali hovoriť o zmene, vyvolalo jednu vec: že množstvo, predovšetkým mladých ľudí si začalo uvedomovať, že niečo iné existuje. Začali sa po tom zháňať. Na škole množstvo študentov, ktorých som predtým nepoznal, chce diskutovať, chcú sa rozprávať a myslím, že toto je prvé pozitívum. My sme tu, v postkomunistických štátoch boli, jedni hovoria „zastydlí“, iní, že zastrašení. Ja si myslím, že jedno s druhým. Čiže vyjdenie týchto publikácií otvorilo okno...



Peter Zajac-Vanka, autor:
Chcel by som povedať, že už pracuje – pri inštitúte ASA - pracovná skupina pre modelovanie ekonomickej demokracie. Sú tu viacerí jej členovia. Rozoberáme jednotlivé úrovne ako vlastne uplatňovať a modelovať ekonomickú demokraciu od globálnej úrovne cez podnik až po jednotlivca.



K povedanému ešte obsah knihy

Zostavovatelia publikácie oslovili aj autorov, ktorí z rôznych dôvodov nemohli predniesť svoj príspevok na sympóziu. Vzhľadom na prirodzenú heterogénnosť prístupov editori rozdelili príspevky do dvoch častí. Prvá časť Postkapitalistické alternatívy sa zameriava na ekonomickú demokraciu, prípadne iné varianty zásadnej zmeny politických inštitúcií. Príspevky v druhej časti Vyjadrenie nádeje sú viac orientované na varianty možných budúcnosti.

1. Postkapitalistické alternatívy

Marek Hrubec: Postkapitalistické alternativy: ekonomická demokracie

Ladislav Hohoš: Alternatíva ekonomickej demokracie ako antikapitalistická alternatíva

Ilona Švihlíková: Systémové alternativy kapitalismu. Analýza současné krize: základní náčrt nového systému.

Peter Dinuš: K otázke Schweickartovho modelu socializmu

Ľuboš Blaha: Ekonomická demokracia: nádej pre budúcnosť?

Peter Zajac-Vanka: Otázky ekonomického modelovania nástupníckej teórie ekonomickej demokracie

Milan Valach: Po kapitalismu – socialismus

Kristína Šabíková: K problematike depolitizácie diskusií o alternatívach kapitalizmu

Milan Šikula: Systémové alternatívy kapitalizmu alebo konvergenčné systémové varianty

II. Vyjadrenie nádeje

František Škvrnda: Svetová bezpečnosť a deštruktívnosť kapitalizmu na začiatku 21. storočia (historicko-sociologický náčrt)

Ondrej Herec: Múzeum mŕtvo narodených budúcností

Peter Nedoroščík: Myslieť alternatívu – predznamenávajúce inštitúcie
http://utopia.sk/liferay/article/-/journal_content/56_INSTANCE_b8AZ/10860/521964

Ivan Haluška: Humanistická ekonomika vo svetle niektorých súčasných i už historických pokusov o ekonomickú demokraciu

Ivan Bajer: Formovanie vodno-potravinovej bubliny

Jozef Lysý: Nepravidelné slovesá modernity

David Sulík: Sociálna trojčlennosť, stredoeurópsky koncept spravodlivej spoločnosti

Foto: Emil Polák

 

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
27. marec 2012, 15:17
Obdivuhodné na fakte, ako rýchlo slovenské odborné kruhy zmocnili tém alternatív ku kapitalizmu a ekonomickej demokracie je to, že táto téma a myšlienky tu tleli počas celých tých 22, či vlatne už 23 rokov od reštaurácie kapitalizmu.

Ľudia s kritickým zmýšľaním, dokonca i tí, ktorí želali nástupu nových demokratických trendov, sami občas krútili hlavami ani nie nad politickým, ale hlavne nad ekonomickým a sociálnym vývojom spoločnosti a i keď mnohí očakávali, že budú môcť porovnávať "horšie" výsledky dosiahnuté za socializmu s "lepšími" výsledkami za trhovej ekonomiky a demokracie, dočkali sa sklamanía: divoký kapitalizmus sa zvrhol v nespútanú ideologickú manipuláciu neoliberalizmu a sociálne i ekonomické trendy sa zvrhávali do nečakaných metastáz.

A tak, ako sa hovorí, náhoda praje pripraveným - ľudia s kritickým zmýšľaním hneď pochopili, že už je čas...rozvinúť paradigmy pokapitalistických alternatív a začať zmýšľať o zásadách ekonomickej demokracie a ich uplatení v ekonomike, spoločnosti i politike. Sme pripravení...
Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
29. marec 2012, 14:20
Na margo tohto zborníka

Keď som si v apríli 2011 narýchlo pred konferenciou o alternatívach ku kapitalizmu v Bratislave kúpil a narýchlo prečítal prvý raz Schweickartovu knihu Po kapitalizme.ekonomická demokracia, podobne ako iste mnohí som si v duchu hovoril, no, je kríza, teoretici zas raz vyťahujú akési svoje teórie o zlepšovaní sveta, všetci vymýšľajú, ako zlepšiť či "znumánniť" ten náš kapitalizmus, hm, ale nikto už nebude taký odvážny, aby hovoril o socializme...

... a pripravil som si množstvo kritických poznámok ku knihe, v ktorých som chcel poukázať a pýtať sa profesora Schweickarta na to i ono, napríklad prečo tak hriešne nebral do úvahy objavenie sa nového ekonomického zdroja pre 21.storočie, ktorým sú vedomosti, prečo hovorí o "zisku" i keď už Drucker poukázal na fakt, že zisk je iba odloženým nákladom podniku v budúcnosti, atď.
Ale potom nastala konferencia a profesor Schweickart nepricestoval.
Rozvinuli sme diskusiu, pán doc.Hohoš, pán prof.Valach, pán prof.M.Hrubec, pani prof.Švihlíková, mnohí ďalší, a odrazu som si uvedomil, že nielen téma alternatívy ku kapitalizmu, ale téma ekonomickej demokracie nás burcuje, pretože pre nás v bývalom Československu je veľmi, veľmi živá - to u nás sme v rokoch 1966 až 1969 uvažovali o samosprávnych podnikoch, o zamestnaneckých radách, o rozvinutí družstevnej demokracie, o trhu, ktorý by bol zostal socialistickým, o finančných verejných projektoch, to u nás v 8O.rokoch pôsobili veľké a už nielen horizontálne ale i vertikálne do priemyslu a obchodu prenikajúce agropriemyselné podniky, najznámejším bol predsa "kapitalistický" podnik uprostred socialiźmu Agrokombinát JZD Slušovice,to profesori Šik, Vanék i Švejnar modelovali samosprávnu ekonomickú demokraciu, teda toto boli pre nás pokrvne blízke myšlienky...

Myslím si, že hneď na mieste vznikla myšlienka, že máme čo povedať do teórie i praxe ekonomickej demokracie a že sa hneď mnohí z nás motivovali k tomu, prispieť do tejto knihy.

Knihu "Svet v bode obratu" som dostal do rúk len teraz pri jej uvedení, ale i tak ma prekvapili a príjemne inšpirujú myšlienky spolutvorcov, čítam síce ešte len tretiu stať (mám výhodu, tú svoju už mám naštudovanú) a stále sa mám čím inšpirovať.

A pozorne premýšľam, čo z toho sa dá použiť už dnes, do našej praxe, teraz, práve počas krízy kapitalizmu a ešte stále v podmienkach kapitalistického výrobného systému. Lenže, chce to pozitívne uvažovať, myslieť na budúcnosť a zvažovať na základe vízie kroky vedúce z reality do budúcnosti.

Kto je zanesený a znechutený realitou, je ako vták s krídlami polepenými naftou, asi ťažko už vzlietne, ak bude vôbec schopný dýchať a prežiť. Realita nás môže udupávať, ale ak vieme, čo chceme, tak tam dôjdeme...
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
30. marec 2012, 05:24
okrem toho si myslim ze privatizeri ako Dzurinda Miklos a im podobni poskodili zaujmi slovenska a mali by byt potrestani velmi by snazeniu pomohla osveta....je sice pekne ze studenti sa o tom chcu rozpravat lenze zvycajne to konci v prednaskovej sale...ak som zacal o niecom ako je ekonomicka demokracia rozpravat mimo akademickej pody...napr. medzi mladymi v baroch a miestach kde sa stretavaju tak som bol odfrflany v style: daj pokoj, my nic nezmenime, je to tak ako to je atd. a znova sa vratili k svojmu "uzivaniu si mladosti" aby nieco take vobec mohlo existovat je potrebne uplne vymenit ludi...a aj keby sa s tym zacalo okamzite trvalo by to minimalne 3-4 generacie...a to je takmer nemozne... neda sa ludi prinutit mysliet a prichadzat na riesenia... ako bolo spomenute v spolocnosti vladne apatia, nechut a hladanie utechy v nizkych formach zabavy a zivota.... ospravedlnujem sa za neusporiadanost svojich myslienok...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
31. marec 2012, 12:00
Už tu na webe Slova sú minimálne tri články s témou o ekonomickej demokracii, ak si vygúglite, teda na internete cez prehľadávač zadáte heslo: ekonomická demokracia, nájdete si veľa príspevkov i videozáznamov.
To viete, že to nie je v masmédiách, nuž nie je to ani "chrumkavé", ani škandálne, ani tragické, takže to nepriťahuje pozornosť k tomu, aby množstvo ľudí prečítalo či popozeralo tv relácie a ťažko by sa pritom predávali reklamy. Myslím to ironicky, i keď to je fakt.
No a že sa to v školách neučí - naše školy sú žiaľ v časti ekonomických teórií scholastické, skostnatené, trúbia do sveta predovšetkým neoliberálne ekonomické teorémy a dnes už nefungujúce predstavy o svete očami klasickej ekonómie, niet sa čomu čudovať, že študenti si skôr "vygúglia" to heslo v internete, než by nejaký profesor mal priznať, že si ani poriadne nepreštudoval Schweickarta či nebodaj iných mysliteľov...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
31. marec 2012, 17:34
krem toho si myslim ze privatizeri ako Dzurinda Miklos a im podobni poskodili zaujmi slovenska a mali by byt potrestani.... povedzme si uprimne...kto chodi na web Slova?...pridu sem nejaky studenti ci uz vysokych skola alebo strednych...ak ano tak to sem zrejme zabludia ked hladaju nieco co by mohli skopirovat a odovzdat ako referat a ani to neprecitaju... vo svojom okoli nepoznam nikoho co by sa vobec len zamyslal nad niecim co by len uplne vzdialene podobalo ekonomickej demokracii...nie to este aby som zbadal isty druh zaujmu zo strany mladeze...nanestastie len vidim plne krcmy a bary...rozprava sa len o farme...o to co porobil v nejakej spevackej show co ani nvm ako sa vola a dalsich reality show...velmi oblubena je aj tema panelak a dalsie vykradnute braky komercnych televizii...na tomto webe sa objavuju veci co stoja za precitanie nevravim ze sa uplne stotoznim zo vsetkym napisanym ale aspon to je nieco ine ako je vsade v mojom okoli...znova sa ospravedlnujem za neusporiadanost svojich myslienok...

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984