Viva Cuba!

Počet zobrazení: 4677

Jeden z najvýznamnejších kubánskych lídrov, podpredseda vlády a otec kubánskej modernizácie Ricardo Cabrisas začiatkom februára navštívil Slovensko a pri tej príležitosti sa stretol aj s predsedom NR SR Petrom Pellegrinim. Na stretnutí som nechýbal, napokon, v slovenskom parlamente asi nesedí väčší priaznivec kubánskej revolúcie, ako som ja. 

Druhý muž Kuby navštívil Slovensko
 

Ricardo Cabrisas patrí ku generácii castrovcov, s ktorými sa zúčastnil aj kubánskej revolúcie. Po Raulovi Castrovi je to najmocnejší kubánsky politik v oblasti ekonomiky a zahraničného obchodu. O to dôležitejšie bolo vypočuť si jeho názory na budúcnosť Kuby. Pýtal som sa ho najmä na vzťahy s USA, pretože riziko rozpínania tejto veľmoci v latinsko-americkom priestore naďalej hrozí, hoci vzťahy USA a Kuby sa počas Obamovej éry výrazne zlepšili.

l._blaha_-_cabrisas.jpgCabrisas ma ubezpečil, že Kubánci nebudú ustupovať USA v žiadnom zo svojich socialistických princípov a kubánska suverenita je pre nich alfou a omegou. Veľmi jasne si uvedomujú, že USA má stále za cieľ poraziť kubánsku revolúciu, a preto vyjednávania nebudú ľahké. Kuba si kladie jasné podmienky normalizácie vzťahov, medzi ktoré patrí napríklad kompenzácia za neférové ekonomické embargo zo strany USA, ktoré desaťročia ťažko ubližovalo Kube, ale aj navrátenie suverénneho kubánskeho územia Guantánamo, ktoré USA dlhodobo okupuje pre svoje vojenské účely.

Stretnutie s Ricardom Cabrisasom na pôde NR SR.

Počas nášho predsedníctva Kuba s Európou naštartujú spoluprácu
 

Vyjadril som podporu pre Kubu v mene mnohých ľavičiarov na Slovensku. Kuba ostáva symbolom ľavice po celom svete. Zhodli sme sa, že by bolo výborné, ak by nová zmluva medzi Kubou a Európskou úniou, ktorá bude onedlho na svete, bola podpísaná práve tento rok, počas slovenského predsedníctva v únii. Bol by to krásny signál aj pre slovensko-kubánske vzťahy. Po rokoch nezmyslených sankcií voči Kube sa vzťahy medzi Kubou a Európu dramaticky zlepšujú a Slovensko patrí počas ľavicových vlád spolu so Španielskom a Francúzskom k najvýraznejším podporovateľom zlepšovania vzťahov v EÚ.

Okrem USA a Izraela všetky krajiny OSN mnohokrát odsúdili ekonomické embargo Kuby, ako aj agresívnu politiku Američanov voči tomu karibskému ostrovu. Kuba trvá na tom, že si pôjde svojou cestou – cestou socializmu. Má na to právo! Kuba si získala rešpekt a úctu po celom svete za to, ako sa dokázala postaviť americkému imperializmu, ale aj za to, ako dokáže prejaviť solidaritu s tými najslabšími.  Kuba vždy pomáhala tým najchudobnejším štátom alebo štátom, ktoré postihli prírodné nešťastia. Príkladom, ktorý výslovne ocenili aj USA, je nasadenie niekoľkých stoviek kubánskych zdravotníkov priamo v ohniskách eboly v roku 2014, čo najväčšou mierou prispelo k jej potlačeniu.

Kuba pomáha celému svetu
 

To, ako Kubánci v celom svete pomáhajú, je niečím, čo sa v dejinách len tak nevidí. Mnohopočetné tímy vyslala Kuba v posledných rokoch do štátov, ako Nepál, Pakistan, Irán, Čile a ďalšie, ktoré zasiahli silné zemetrasenia. Osobitnou kapitolou je dlhodobé vyslanie asi 1 000-členného lekárskeho tímu na Haiti, najchudobnejšej krajiny západnej hemisféry. Rovnako jej nasadenie v mierových rozhovoroch o ukončení konfliktu v Kolumbii, ktoré sa vedú v Havane, jej prináša medzinárodné uznanie. Kuba urobila pre chudobných ľudí vo svete viac než väčšina rovnako veľkých a bohatších štátov na Západe. Kiež by sa ako Kuba správali aj najbohatšie západné štáty sveta. Kuba by im mohla byť vzorom.

Proamerickí pravičiari na Slovensku radi hovoria o tom, ako sa na Kube žije zle a ako sa prenasledujú politickí oponenti. Takéto útoky voči Kube sú farizejské a cynické. Ako môže niekto horekovať nad tým, že Kubánci sú chudobní a zároveň otvorene podporovať ekonomické embargo USA, ktoré je príčinou toho, že Kuba nikdy nedostala šancu pozdvihnúť svoju ekonomiku. Áno, na Kube sa žije ťažko, tak ako v celom rozvojovom svete. Alebo chcú slovenskí pravičiari povedať, že v porovnateľných krajinách z regiónu, napríklad v Hondurase či Guatemale, kde bujnie obchod s drogami, kriminalita, nerovnosť, chudoba a chaos, je to lepšie?

l._blaha_kuba_zastava.jpgKubánci majú lepšie školstvo a zdravotníctvo než v USA!
 

Pointa je, že Kuba sa dokázala vzoprieť americkej imperiálnej arogancii a dala Kubáncom základné sociálne práva, poriadok a bezpečie, ktoré dovtedy nemali. Nebyť americkej ekonomickej blokády, Kuba na tom mohla byť oveľa lepšie. Je vrchol cynizmu prehliadať zločiny USA voči Kube a kopať do kubánskeho socializmu.

Pripomeňme si, že Kuba má oveľa vyspelejšie školstvo a zdravotníctvo než tisíckrát bohatšie štáty, vrátane USA. V týchto dvoch sférach ju nemožno porovnávať s Hondurasom či Haiti, lebo to by bolo ako porovnanie Škandinávie s rovníkovou Afrikou. V týchto dvoch sférach je Kuba medzi svetovými lídrami. Málo sa o tom hovorí, ale je doslova zázrak, že malá, rozvojová krajina, ktorá desaťročia trpí ekonomickou blokádou, ponúka lepšie zdravotníctvo a školstvo než najväčšia svetová veľmoc, USA. Tento zázrak na Kube nazývajú socializmus.

Vzdelaním proti chudobe
 

Na vzdelanie, ktoré je úplne bezplatné, vynakladá Kuba cez 9 % svojho HDP a podľa UNESCO je Kuba na 16. mieste na svete v indexe rozvoja vzdelanosti obyvateľstva, čím prevyšuje mnohé západné štáty, vrátane USA. Takmer desatina obyvateľstva má vysokoškolské  vzdelanie a ďalších 260 tisíc na univerzitách v súčasnosti študuje. Kuba je navyše jedna z mála krajín, ktorá plní miléniové ciele OSN.

Bezplatné je aj zdravotníctvo. Na Kube je cez 80 tisíc lekárov, čo je v priemere jeden na 140 obyvateľov (ďalších 50 tisíc pôsobí na misiách v 66 štátoch sveta). Kuba má jednu z najnižších úmrtností dojčiat na svete, nižšiu než v USA. Aktuálne na Kube prebieha oftalmologická akcia „Milagro“ (Zázrak), financovaná Venezuelou, v rámci ktorej kubánski oční chirurgovia vrátili zrak cez 1,5 miliónu pacientov z 35 krajín.

Osobitné postavenie má Latinsko-americká škola medicíny (ELAM) pri Havane s pobočkami po celej Kube, ktorá ročne poskytuje bezplatné medicínske vzdelanie tisíckam študentov z celého sveta, vrátane USA. Štipendisti sú vyberaní z najchudobnejších vrstiev a navyše z oblastí, kde je nedostatok lekárov. Hlavnou myšlienkou ELAM-u je vychovať lekárov, ktorí sa dobrovoľne vrátia do oblastí s nízkym zárobkom, kam iní lekári práve z tohto dôvodu nie sú ochotní ísť. Ešte má chuť niekto ohovárať Kubu?!

Kuba je v permanentnom ohrození
 

Ešte falošnejšie sú obvinenia z prenasledovania opozície. Amnesty International neregistruje žiadnych politických väzňov a asi nikto neverí tomu, že by Amnesty International mala záujem nadržiavať kubánskemu režim. Demokracia na Kube nemá škandinávske štandardy, ale Kuba takisto nie je obklopená veselými kamarátmi: pár míľ od jej brehov leží najmocnejší štát sveta, ktorý otvorene po desaťročia hovorí o tom, že chce zlikvidovať kubánsky režim, o čo sa dokonca prinajmenšom raz vojensky pokúsil.

Mieru angažovanosti amerických tajných služieb v Latinskej Amerike asi netreba historicky pripomínať, ale aj najväčší oponenti Kuby musia pripustiť, že Kuba je v permanentnom bezpečnostnom ohrození zo strany Washingtonu. Ak chce niekto kritizovať kubánsku politiku, nemal by nikdy zabúdať na tento kontext, pretože inak je to len čisté pokrytectvo.

Hasta siempre, companeros!
 

Pravda je taká, že kubánska revolúcia priniesla Kubáncom oveľa viac sociálnych práv, než mali počas Batistovej krvavej diktatúry. Z Kuby, ktorá bola „bordelom USA“ s obrovskou mierou chudoby, korupcie, nerovnosti a americkej arogancie, urobila symbol odporu voči imperializmu, ostrov slobody, v ktorom napriek nechutnej ekonomickej blokáde USA má drvivá väčšina obyvateľstva na rozdiel od porovnateľných krajín Karibiku prístup k zdravotníctvu, školstvu a k základnému živobytiu. Tak ako všetko, aj Kuba má svoje chyby, ale držím jej palce a vždy, keď môžem, vyjadrím jej solidaritu! 

Som hrdý na to, že slovensko-kubánske vzťahy napredujú a budem vždy robiť všetko preto, aby som Kube pomáhal. Presne to som vyjadril aj Ricardovi Cabrisasovi počas nášho stretnutia. Že ľavičiari na Slovensku pociťujú voči Kube obrovský rešpekt. A vždy budú. Hasta siempre!

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984