Tretí ročník spomienkovej akcie na účasť ostravských četníkov v Slovenskom národnom povstaní

Počet zobrazení: 3510

Keď pred sedemdesiatimi dvoma rokmi 29. augusta 1944 vypuklo Slovenské národné povstanie, v policajných kasárňach v ostravských Halvákoch sa sformovala jednotka osemnástich protektorátnych četníkov, ktorá spolu s piatimi civilistami vyrazila 12. septembra 1944 cez Javorníky na pomoc Slovákom. Prechod na Slovensko zorganizoval policajný čakateľ František Šach. Veliteľom skupiny četníkov bol Karel Holas, ktorý pochádzal z Českých Budějovíc. Časť z nich padla v bojoch na rôznych miestach a časť po zajatí Nemci popravili.

K 70. výročiu tejto udalosti, dokumentujúcej vzájomnosť Čechov a Slovákov, založil v roku 2014 Český svaz bojovníků za svobodu spoločne s krajskými riaditeľstvami Polície Českej republiky v Ostrave a Zlíne a Slovenskej republiky v Žiline a Trenčíne spomienkovú akciu – pochod cez Javorníky. Pridal sa aj Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a obecné úrady v Novom Hrozenkove, Hornej Marikovej a Štiavniku.

V dňoch 7. – 9. októbra 2016 sa uskutočnil už tretí ročník tohto podujatia – avšak v skromnejšom formáte. Pri logistickej podpore starostu Hornej Marikovej pána Miroslava Hamara sa vydalo sedem účastníkov (akcia kolidovala s voľbami v Českej republike) po stopách bojov partizánskych skupín v Rajeckej doline a v okolí Rajeckých Teplíc. Skupina si uctila padlých bojovníkov v Rajeckej Lesnej, Rajeckých Tepliciach, v Kunerade a nakoniec sa zastavila aj pri rodnom dome parašutistu generála Jozefa Gabčíka v Poluvsí. Pred domom sa od roku 2014 nachádza aj nový dôstojný pomník s bustou Gabčíka. Skupina zároveň prezentovala okoloidúcim aj panely s výstavou o odboji v Čechách a oslobodení Ostravy. Štvrtý ročník spomienkového pochodu sa uskutoční v  septembri – októbri 2017.

pochod_1.jpg

pochod_2.jpg

pochod_3.jpg

pochod_4.jpg

pochod_5.jpg
Foto: Archív autora

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984