Trampoty jednej „ľavicovej“ strany a možné východiská z nich

Počet zobrazení: 5373

Pretože zvrhnúť vládu súčasnej koalície sa opozícii ani za účinnej pomoci prezidenta Kisku nepodarilo, zmenila taktiku a pokúša sa o demontáž vlády metódou „per partes“. Najprv odvoláme policajného prezidenta, a ak to nepôjde hneď, odvoláme ministra vnútra a postupne ďalších a ďalších, až už nebude koho odvolať. Bol by v tom čert, aby sa to nám, slušným Slovákom, za podpory pána prezidenta a našich zahraničných sponzorov nepodarilo! Vznikne tak slušnejšia vláda, ktorá nám pripraví slušné voľby, z ktorých konečne vyjde „náš slušný parlament“ a „naša slušná vláda“.

To je „rozprávkový scenár“ organizátorov pochodov za „Slušné Slovensko“.

Aby sa tento scenár úspešne realizoval, potrebuje opozícia „aktívny a hlasitý tlak ulice“, ktorý odkukala od toľko kritizovaných totalitných režimov (lebo „účel svätí prostriedky“!)

My občania, ktorí sa dívame na tento trápny pouličný kabaret z diaľky, máme snáď veriť, že ich „slušné Slovensko“ konečne zlomí väz slovenským a cudzím oligarchom a mafii, že vyšetrí všetky majetkové lúpeže a mafiánstvo so spätnou platnosťou od r. 1989, zvýši mzdy a dôchodky, konečne dotiahne aktérov kauzy „Gorila“ pred súd, zlepší zdravotnú starostlivosť a bezpečnosť občanov, zakáže predaj pôdy zahraničným subjektom, rozpustí firmy majúce sídlo v daňových rajoch, zavedie progresívnu daň pre boháčov, presadí odluku cirkví od štátu atď.?

To by bol „rozprávkový sen“ naivných, poverčivých, neskúsených (najviac mladých ľudí), ale aj ľudí poctivých a morálne čistých, ktorí sú dezorientovaní dlhotrvajúcim vymývaním mozgov našimi médiami a už značne sprofanovanými mimovládnymi organizáciami.

Vážení čitatelia, iste budete súhlasiť so mnou v tom, že tak vyššie uvedený „rozprávkový scenár“ jedných, ako aj „rozprávkový sen“ druhých sú mimo realitu. Napriek tomu majú veľkú vypovedaciu hodnotu, lebo nás provokujú k hľadaniu príčin a východísk zo súčasnej krízy.

Niet pochýb o tom, že opozícia v každej krajine robí všetko, aby sa dostala k moci, pričom metódy a formy volí vychádzajúc zo svojich ideologických pozícií a volebných programov. To je úplne normálne v právnom, demokratickom štáte. Vďačnou „muníciou“ pre opozíciu je akékoľvek „zakopnutie“ strán vládnej koalície a jej predstaviteľov. V našom slovenskom prípade si opozícia vzala na mušku pochopiteľne najmä stranu Smer–SD, ktorú považuje za hlavnú prekážku, stojacu jej v ceste. Pritom sa neštíti použiť akékoľvek metódy, lži, urážky a kriminalizovanie strany a jej predstaviteľov.

Je zarážajúce, že na sprchu ohováraní a obvinení, ktoré sa vysypali na politikov Smeru-SD za posledné roky, voliči Smeru reagujú iba vlažne alebo mlčia. Aj keď netvrdím, že každý, „kto mlčí, súhlasí“, je zrejmé, že Smer-SD dopláca na svoju ideologicky nevýraznú, rozporuplnú politiku, početné kauzy s nejasným pozadím, ktoré stranu charakterizovali od samotného založenia. Politici Smeru-SD sa ani nepokúšajú dostať svojich voličov do ulíc, aby sa ich zastali, hoci sa oháňajú svojou silou a dobrými hospodárskymi i sociálnymi výsledkami svojej politiky.

Dlhé roky si všímam, že táto strana sa vyhýba riešeniu alebo aj pomenovaniu niektorých problémov, ktoré patria k jej ľavicovej agende a ktoré sú aj v záujme širšej občianskej verejnosti.

Napr. dlhé roky Robert Fico bránil zrušeniu Mečiarových amnestií, čím vyvolal veľké rozčarovanie svojich voličov aj ostatných občanov, ktorí v tom videli akési dedičstvo po Mečiarovi. Nevyužil nato ani ústavnú väčšinu v parlamente. Občianske pravicové strany postrehli túto chybu a samy sa postavili za zrušenie týchto amnestií, čím zabodovali. Obdobné to bolo aj v otázke tzv. „Vatikánskej zmluvy“ a odluky cirkví od štátu, koketovania s rímsko-katolíckou cirkvou, ako aj v prípade uznania všetkých práv LGBT, ktoré už boli priznané v mnohých štátoch EÚ atď.

Smer-SD sa neprejavil ako autentický ľavicový subjekt prísne rešpektujúci našu ústavu, ale vyhovárala sa na „neaktuálnosť“ riešenia týchto otázok.

Vyvstáva otázka, kde sú príčiny týchto javov a prečo sú pasívni voliči Smeru-SD v období, keď Smer-SD a s ňou aj demokracia a naše národné záujmy sú v ohrození.

Príčiny tohto žalostného stavu vidím najmä:

– v zanedbaní akejkoľvek ideologickej a politickej práce so svojimi členmi, najmä však s mládežou a napokon aj so svojimi voličmi;

– v následkoch bremien, ktoré predstavujú bývalí sponzori strany, z ktorých niektorí prenikli aj do štruktúr strany a tým sa v členskej základni ocitlo veľa malých, ale aj väčších neľavicovo zmýšľajúcich podnikateľov;

– v pasivite okresných a miestnych organizácií, ktoré sa postupne vytrácajú z povedomia verejnosti, akoby sa báli na seba upozorniť;

– v zanedbaní potrebnej zmeny súčasného volebného zákona, ktorý dnes umožňuje, aby ktokoľvek (kto má peniaze) si založil politickú stranu z členov svojej rodiny ako v Kocúrkove a zúčastnil sa celoštátnych volieb.

Týmito nedostatkami si Smer-SD dlhodobo podrezával pod sebou konár, netušiac, aké dôsledky to môže mať. Na tieto problémy, prešľapy a nedôslednosti v politike Smeru-SD poukazovali mnohí politológovia, ľavicoví intelektuáli, bezpartajní vedci, novinári a angažovaní občania..., ale márne. Následkom toho máme dnes v parlamente v radoch opozície aj beztvarú zmes dobrodruhov, politických exhibicionistov, fašistov a bezcharakterných tárajov, ktorí sú „v čele más za slušné Slovensko“ a pritom Smer-SD akoby sa stiahol do defenzívy. 

Kladiem preto zásadnú otázku:

Je schopný Smer-SD zbaviť sa svojich bremien a nedostatkov v blízkej budúcnosti? Času na zásadné zmeny veľa nie je. Robert Fico je zdatný politik, musí však naslúchať aj svojim kritikom z ľavej strany politického spektra. Ako ukazuje aj európska prax, tam, kde je ľavica nejednotná, rastie vplyv extrémnej pravice, čo je aj náš prípad.

Ak to strana Smer-SD nedokáže, alebo nechce urobiť, nadišiel čas na založenie autentickej ľavicovej strany, ktorá nebude zaťažená vyššie uvedenými problémami, ale nadviaže na všetko kladné, čo strana Smer-SD zanechala.

Autor je prof. Ing. Jozef Lauró, CSc.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984