TTIP: Vyjednávanie na pokraji kolapsu

Počet zobrazení: 4163

Zmluva o Transatlantickom investičnom a obchodnom partnerstve (TTIP) o voľnom obchode medzi EÚ a USA má za cieľ odstrániť existujúce tarifné i netarifné bariéry na trhu formou harmonizácie technických a regulačných noriem. Francúzsko sa jej už dlhšie obracia chrbtom.

Táto téma je pomerne dlhodobo živou témou. V západnej Európe proti TTIP protestovali v nedávnej minulosti desaťtisíce ľudí. Aj keď sa má v pondelok 25. apríla začať trináste kolo rokovaní medzi americkou a európskou stranou, skepticizmus získava v Bruseli pod nohami pevnú pôdu. A to počnúc francúzskym táborom, ktorý zvažuje zo svojej strany ukončiť diskusiu.

ttip_murdelta_flickr.jpg

„Francúzsko si stanovilo svoje podmienky a povedalo, že ak neexistuje reciprocita, transparentný prístup a ak Spojené štáty môžu mať prístup ku všetkému, čo tu vyjednávame, nebudem to akceptovať,“ vyhlásil prezident François Hollande počas jeho televízneho vystúpenia v Občianskych dialógoch minulý týždeň.

Štátny tajomník pre vonkajší obchod Matthias Fekl vyzval prezidenta Hollanda, aby sa ujal vedenia na medzinárodnej scéne. Politický kalkul je jednoduchý: Paríž nechce nič stratiť vo vyjednávaniach, ktoré pre neho nie sú vôbec výhodné. Naopak sa usiluje pripísať si body použitím politického plánu o opustení rokovaní týkajúcich sa zmluvy, ktorá je v Európe i vo Francúzsku čoraz viac nepopulárna.

No zanechať TTIP si vyžaduje značnú politickú odvahu. Odpor stúpa vo viacerých štátoch. V Holandsku sa v súvislosti s touto témou hovorí o referende. Barack Obama sa má v nedeľu stretnúť s Angelou Merkelovou. Vzhľadom na tón kampane v USA je jasné, že bez ohľadu na nástupcu Baracka Obamu v Bielom dome obchodné rokovania nebudú prioritou. „Spojené štáty sa vrátia k protekcionizmu,“ myslí si poslanec Alain Lamassoure (Republikáni). „Obávam sa, že okno je už takmer zavreté.“

V Spojených štátoch je debata podobne polemická: časť demokratov a populistických konzervatívcov odsudzuje riziká, ktoré by TTIP mohlo priniesť: úbytok pracovných miest v niektorých oblastiach a rast nezamestnanosti. Na druhej strane Atlantiku sú obavy čiastočne zrkadlovým obrazom tých európskych. Podľa hovorcu amerického prezidenta Obamu Johna Earnesta má však dohoda málo šancí, aby boli uzavretá v roku 2016.

Nemecká kancelárka tlačí na hľadanie riešenia a dotiahnutie rokovaní do konca Obamovho mandátu. Aby nedošlo k zlyhaniu, bola by ochotná podpísať symbolickú zmluvu, ktorá nebude viesť v podstate k ničomu významnému.

„Dohoda dáva zmysel, iba ak bude viesť k aproximácii právnych podpisov zhora, neohrozí naše vlastné pravidlá a ak vytvorí skutočne otvorený americký trh, ktorý je dnes dobre prezlečeným protekcionizmom,“ vraví štátny tajomník pre európske  záležitosti Harlem Désir. Cecilia Malmströmová, eurokomisárka zodpovedná za vyjednávanie, sa nechala tiež celkom jasne počuť, že nechce dohodu za každú cenu.

Na začiatku roka 2015 Matthias Fekl prijal na túto tému uzavretú pozíciu. V tom čas sa už vyjadroval otvorene proti rozhodcovským tribunálom, ktoré by mali urovnávať spory medzi štátmi a nadnárodnými spoločnosťami. Ako veľa europoslancov, aj on požadoval vytvorenie riadneho medzinárodného súdu s nezávislými sudcami. Fekl ešte v septembri 2014 zo svojej pozície vyzval na voľný, transparentný prístup k dokumentom z rokovaní o TTIP. Šesťdesiat francúzskych ľavicových poslancov sa podpísalo pod článok v Le Monde, ktorý túto nepriehľadnosť vyjednávaní kritizoval.

O rok neskôr, v septembri 2015, vyslal štátny tajomník varovanie, že pokiaľ Američania nebudú venovať väčšiu pozornosť francúzskym obavám (rešpekt chránených zemepisných označení, prístup na trhy verejného obstarávania v zámorí), Francúzsko zmluvu neratifikuje.

V tomto obrate prezidenta Hollanda vidia mnohí kritici zmluvy signál, že Hollande vysiela jasné znamenie smerom k suverenite krajiny a tiež aj znamenie veľkej časti ľavice, ktorá ide proti TTIP. To by však mohlo oslabiť francúzsko-nemecké spojenectvo, ktoré je dnes, v čase diskusií o Brexite, potrebné viac, než inokedy.

Bývalá členka Vallsovej vlády Fleur Pellerinová povedala, že TTIP si vyžaduje veľkú citlivosť na verejnú mienku, ekonomické i značné geopolitické dôsledky. François Hollande túto tému dlhé mesiace ignoroval. Európska komisia viackrát vyjadrila ľútosť nad nízkym stupňom záujmu o TTIP a zaangažovania viacerých európskych lídrov vrátane francúzskej hlavy štátu. Je však možné, že ak by sa Francúzsko celou svojou silou vrhlo do vytvárania určitej rovnováhy, nemuselo by to dohodu zachrániť, ale dať jej smrteľnú ranu.

Zdroj: lemonde.fr, vyšlo na politique.FR, preklad Michael Augustín
Ilustračné foto:
murdelta  / flickr


 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984