Slovensko je slobodná a bezpečná krajina

Počet zobrazení: 4470
Vedúci delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy Ľuboš Blaha na aprílovom zasadnutí obhajoval Slovenskú republiku, ktorá čelí rôznym nepodloženým obvineniam v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. V diskusii o slobode médií predniesol poslanec Ľ. Blaha svoj prejav v angličtine, tu je jeho voľný preklad.

 

Vraždilo sa aj v Británii, v Dánsku, na Malte či vo Francúzsku
 

Je mi nesmierne ľúto, že na Slovensku boli zavraždení dvaja mladí ľudia – jeden z nich novinár. Celá slovenská spoločnosť prežívala veľký smútok z tohto brutálneho činu voči Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej.

Vraždy sú na Slovensku vo všeobecnosti veľmi zriedkavé a ich počet sa rapídne zmenšuje. Aj preto to bol pre nás obrovský šok.

Som presvedčený, že všetky krajiny Európy, v ktorých sa udiali brutálne vraždy spojené so slobodou prejavu, boli v rovnakom šoku. V Británii to bola vražda političky Labour Party kvôli jej progresívnym ideám; na Malte bola zavraždená novinárka, rovnako ako v Dánsku, kým vo Francúzsku to bola manželka azerbajdžanského novinára. Všetky tieto hrôzostrašné činy proti slobode prejavu musia byť silno odsúdené.

 

Žiadna iná vláda nereagovala tak striktne
 

Na Slovensku sme zareagovali veľmi striktne. K vyšetrovaniu bol povolaný medzinárodný tím, vrátane FBI, Scotland Yardu a talianskych špeciálnych jednotiek. Vo sfére politiky najskôr odstúpil minister kultúry, potom minister vnútra, potom dokonca predseda vlády a nedávno oznámil rezignáciu prezident Policajného zboru. Podľa mojich informácií žiadna iná vláda v Európe neurobila tak fundamentálne zmeny po smrti novinárov a opozičných politikov ako urobila slovenská sociálnodemokratická vláda.

Vždy sme chceli robiť to najlepšie pre slobodu médií na Slovensku. Podľa Reportérov bez hraníc je Slovensko v súčasnosti na 17. mieste v rebríčku krajín s najväčšou slobodou tlače. Iba 13 európskych krajín má lepšie umiestnenie. [Poznámka redakcie – nová správa Reportérov bez hraníc, podľa ktorej Slovensko kleslo na 27. miesto, bola uverejnená až po prejave Ľ. Blahu. Pritom napríklad Topky.sk ju uverejnili pod takýmto titulkom: "Vražda Jána Kuciaka má ďalšie následky: Totálny prepad Slovenska v rebríčku slobody." V správe sa však hovorí čosi iné: "Pokiaľ ide o Európu, na jej území sa nachádzajú štyri z piatich krajín, ktoré v najnovšom rebríčku zaznamenali najväčší prepad: ide o Česko (34. miesto, -11), Maltu (65. miesto, -18), Slovensko (27. miesto, -10) a Srbsko (76. miesto, -10).]

 

Slovensko patrí v slobode médií k najlepším
 

Vzorové demokracie sú ďaleko za nami – Francúzsko je na 39. mieste, Spojené kráľovstvo na 40. mieste a Spojené štáty na 43. mieste. Ešte raz – Slovensko je na 17. mieste. Viem, že vždy je čo zlepšovať. Ale sloboda médií na Slovensku iste nie je v ohrození. Vraždy boli ojedinelý akt, a nie trend.

A ak bola vo vražde zapletená talianska mafia, nielen že vyšetrenie takého zločinu je naša najvyššia priorita, ale zároveň to nie je len slovenský problém, ale európsky problém. Rovnako ako v prípade Panama Papers a daňových únikov, o ktorých písal Ján Kuciak.

 

Špinavé finančné skupiny zneužívajú médiá
 

Ospravedlňujem sa, že priveľa hovorím o Slovensku. Pred dvomi mesiacmi som si chcel pripraviť prejav o obrovských tlakoch na novinárov zo strany súkromných vlastníkov médií. V mnohých krajinách, vrátane Slovenska, vlastnia najsilnejšie médiá špinavé finančné skupiny, nadnárodné korporácie alebo pro-biznis politici.

Na Slovensku tento svoj vlastnícky vplyv na médiá zneužívajú na rozširovanie svojich ekonomických a politických záujmov, často spojených s neoliberálnou ideológiou, privatizáciou, liberalizáciou, útokmi na odbory, na služby sociálneho štátu, na sociálne hnutia a ľavicových politikov.

Chcel som o tom hovoriť viac, ale dnes som potreboval v prvom rade jednoznačne potvrdiť, že Slovensko je slobodná, moderná a bezpečná krajina.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984