Slepá ulička alebo Nesvojprávne Grécko

Počet zobrazení: 4939

Práve sa odohrala nová Versailleská zmluva, Grécko stratilo suverenitu nad svojím verejným majetkom v objeme 50 miliárd  €, o výpredaji tohto majetku budú rozhodovať veritelia. Takže sa stalo protektorátom Európskej únie a hlavne Nemecka. Medzinárodní veritelia budú rozhodovať o všetkých návrhoch dôležitých zákonov; prvé ultimátum do 15. júla už grécky parlament dostal, ak nevyhovie, Grécko nedostane krátkodobý preklenovací úver. Ak by takto mala vyzerať európska hospodárska a menová únia, znamená to popretie európskych hodnôt a v konečnom dôsledku pravdepodobný rozpad EÚ, v ktorej by ostalo niekoľko satelitných štátov Nemecka. To, že Grécko kapitulovalo pod diktátom, vôbec neznamená nejaké víťazstvo.  Už dnes analytici vyslovujú pochybnosti, či „garančný“ fond vôbec vygeneruje očakávanú čiastku. V podstate tzv. dohoda, pravým menom „Bruselský diktát“ dosiahla iba odklad, neznamená žiadne riešenie a bude generovať ďalšie krízy v intervale niekoľko mesiacov až rokov, takže Grexit nie je vylúčený v budúcnosti. Požiadavky EÚ sú rovnako nesplniteľné ako smutne známe ultimátum Rakúsko-uhorskej monarchie Srbsku v roku 1914.

Niekoľko téz z najnovšieho komentára známeho ekonóma PAULA KRUGMANA  v  New York Times „Svedomie liberála“:
     Európsky zoznam požiadaviek je šialený, znamená úplnú deštrukciu národnej suverenity bez nádeje na milosť. Ide o grotesknú karikatúru všetkých hodnôt, na ktorých sa mal zakladať európsky projekt. Kladie si otázku: kto by následne mohol predpokladať, že Nemecko malo dobré úmysly?
     Ekonomika sa stala v spore druhoradou. Za ostatných niekoľko týždňov sme si uvedomili, že byť členom eurozóny znamená, že veritelia môžu zničiť vašu ekonomiku, ak vybočíte z radu. Kruté šetrenie bez odpustenia dlhov  je scestnou politikou bez ohľadu na to, do akej miery je krajina ochotná trpieť. Takže totálna grécka kapitulácia je slepou uličkou. Európsky projekt utrpel strašný, možno osudný úder. Bez ohľadu na to, čo si myslíte o Grécku alebo Syrize, neboli to Gréci, čo Európskej únii tento úder uštedrili. Krugman o deň skôr  vyslovil názor, že premiér Tsipras sa mýlil v tom, že Grexit je nemysliteľný:  pokiaľ by kancelárka Merkelová neponúkla iný oveľa menej deštruktívny plán (akože ho neponúkla), môže byť Grexit lepším východiskom.

http://krugman.blogs.nytimes.com/

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/317225-varufakis-recko-spadlo-do-pasti/

Geopolitický týždenník GEORGA FRIEDMANA „Impérium vracia úder: Nemecko a grécka kríza“. Stratfor 14. 7. 2015

Podľa dohody uzavretej po týždennom súboji si Nemecko vynútilo grécku kapituláciu. Lenže vôbec nie je isté, či Grécko dokáže presadiť uzavretú dohodu alebo či je národná politická vôľa uplatňovať túto dohodu. Gréci zahnali Nemecko do kúta, nasledoval odvetný úder pomsty.
Kľúčovou udalosťou bolo grécke referendum o požiadavkách ďalších úspor výmenou za záchranu gréckeho bankového systému. Stanoviskom gréckej vlády bolo, že európske opatrenia síce zachránia krajinu od okamžitého kolapsu, ale za cenu zbedačovania krajiny v dlhodobom horizonte. Tieto opatrenia podľa gréckej vlády znemožňujú akúkoľvek snahu o obnovu, takže krajina sa ocitla medzi dvoma mlynskými kameňmi. Pri šachu ak je pozícia beznádejná, riešením je prevrátiť šachovnicu. O to sa pokúsili Gréci prostredníctvom referenda, aby ich vodcovia mohli argumentovať suverénnou vôľou občanov.
Európska únia bola založená na duálnom princípe neodvolateľného spoločenstva národov, ktoré sa spojili, ale zachovali svoju národnú suverenitu.  Gréci prejavili svoju vôľu, že vláda by mala začať novú šachovú hru. Nemci sa rozhodli otvorene požadovať odstúpenie značnej časti gréckej suverenity, európski byrokrati získali kontrolu nad gréckym národným bohatstvom, ktoré je na predaj. Gréci argumentovali svojou suverenitou, v rámci dohody ju však stratili.
Nemecko je veľkou exportnou mocnosťou, ktorá závisí od európskej zóny voľného obchodu, má rekordnú pozitívnu bilanciu zahraničného obchodu, takže rozvoľnenie EU by bolo proti jeho národným záujmom. Ak by Gréci z EÚ odišli, znamenalo by to roztrieštenie bloku. Ak by národy mohli vystúpiť z EÚ a začať vytvárať obchodné bariéry, Nemecko by sa ocitlo vo svete taríf, čo je jeho nočnou morou. Navrhnúť dočasný Grexit bolo bravúrnym nemeckým manévrom. Nemci sa zviditeľnili ako kontrolná jednotka EÚ: nemecký primát, nemecký národný záujem a nemecká vôľa potlačiť opozíciu. Francúzsko a Taliansko verejne spochybnili nemeckú pozíciu, ale vyjednávací postoj určoval Berlín. Nemci urobili niečo, čo nikdy nechceli: vzkriesili ideu, že Nemecko je suverénnym dominantným štátom v Európe a že má moc na to, aby jednostranne vnútilo svoju vôľu iným krajinám. Nemecko má spojencov, najmä v štátoch východnej Európy, ale mocné sily sú jeho oponentmi. Títo mocní oponenti sú mimo hry, lebo tým, že Gréci sa museli zrieknuť časti svojej suverenity, sa Nemecko stalo hlavou dozorujúcou silou. Nemci to nechceli, ale čo národ chce urobiť a čo v skutočnosti urobí, sú dve rôzne veci. Situácia v Grécku je hrozná vzhľadom na stav bankového systému; Grécko aktuálne čelí nielen strohosti, ale aj zahraničnému vládnutiu. Nemci Grékom nedôverujú, čo je z ich hľadiska pochopiteľné, ale bude hroziť výbuch z hľadiska Grékov.
Friedman pripomína, že počas druhej svetovej vojny Nemecko okupovalo Grécko a súčasná situácia pripomína návrat nemeckej okupácie. Šidlo vo vreci ostáva, pretože grécka odpoveď je nepredvídateľná, chudoba verzus suverenita je hrozivý problém, najmä ak Gréci napriek strate suverenity zároveň ostanú chudobní. Ide o to, že vedúca európska mocnosť nebude tolerovať omeškanie dlžníkov a za poskytnutú pomoc bude vyžadovať politické podriadenie. Toto posolstvo sa v rámci Európy nestratí bez ohľadu na aktuálne protigrécke reminiscencie.
Grécko nemôže žiť s nemeckými požiadavkami a Nemecko nemôže žiť s  gréckymi požiadavkami. Banková kríza poskytla Nemecku neodolateľný nástroj. Tragédiou geopolitickej reality je, že to, čo sa naozaj odohrá, veľmi málo závisí od zámerov, aké mali štátnici na počiatku.
 (Výťah)

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984