Školy by mali vzdelávať

Počet zobrazení: 4463

Máme fórum Sloveniek a Češiek žijúcich v Kanade. Babinec. Rieši sa tam všeličo, od detí, receptov, móda, kozmetika, školstvo, zdravotníctvo, kde sa čo dá zohnať… Je nás tam vyše štyristo. Od Tichého oceánu po Atlantický oceán.

Pred pár dňami ma tam zarazil príspevok. Rozmýšľala som, či o tom písať. Ale možno treba. Väčšina z vás je nahnevaná na stav slovenského školstva. Kto ma čítate, viete, že môj opis reality kanadského školstva nie je ružový. Neviem, kam sa má systém vzdelávania pohnúť, akým smerom. Kam sa pohol tuná, je určite smer nesprávny.

Som presvedčená, že organizačná štruktúra výchovno-vzdelávacích zariadení od jasličiek až po univerzity bola v Československu výborná. A rovnako som presvedčená, že poliačikovské bludy školstvo neskvalitnia.

gramaticke_cvicenie.jpg

V príspevku išlo o gramatické cvičenie v ôsmom ročníku, 13 –14 ročné deti. Originálny text je na obrázku. Opakujem, išlo o gramatické cvičenie na použitie časov. Voľný preklad je asi takýto: „Môj otec bol opitý, a preto udrel moju mamu. Chcela ho upokojiť, ale udrel ju znova a ona odpadla. Plakali sme s bratom. Otec kričal na mamu. Nevedeli sme, čo robiť. Sused to počul, ale nič neurobil. Mama sa prebrala…“ a tak ďalej.

Väčšina mamičiek reagovala prekvapene, nahnevane. Drvivej väčšine z nás sa zdalo absolútne nevhodné používať taký text na gramatické cvičenie. Potom vysvitlo, že to bol sloh jednej žiačky. A pani učiteľka sa ho takto kreatívne rozhodla použiť.

Rozvinula sa debata o morálke v škole. Tu je jeden ohlas (prehliadnite slovenskú gramatiku, veľa žien je tu už dlho, mnohé tu vyrástli a slovenčinu používajú len na tomto fóre; pozn. redakcie: príspevok nechávame aj bez diakritiky).

„davajte si pozor aj na sexualnu vychovu ak sa da zo vsetkych classes pullthem out... je to uplne sick pre deti co ich tam ucia... nasi mali teraz 'diversity' class zistovala som co to je ze len 'big-small, fat, skiny, big nose small nose tak si vravim ok... tam ju pustim... a dcera prisla a vravi mama, ja nie som ani girl ani boy ale 'between' dali detom napisat si pohlavie podla coho sa oni citia nie co su a mala mi vravi ze za to ze sa rada hra s lego tak that makes her ,boy‘ too....chore... toto je len v skratke co tam preberali... ale rodicom nic nepovedala skola....”

Potom tam bol príspevok o tom, že v maturitnom ročníku mali decká ako slohovú prácu napísať list rodičom pred samovraždou. Pobúrená som to rozprávala dcére a ona mi na to povedala, že to bola jedna z tém na maturitnú esej, už keď ona maturovala.

Už len posledná zaujímavosť. Pred pár rokmi financovala jedna asi mimovládka letný tábor pre chlapcov základnej školy, ktorí sa chcú prezliekať do dievčenských šatočiek.

Robím s deťmi už dlhé roky. Deti sú psychicky silné, realistické, kým sú malé. Sú fyzicky slabé, ide im o prežitie a vedia si to zariadiť. Keď dospievajú, začnú byť krehké. Pamätáte si, keď ste mali pätnásť a riešili ste veľký nos, vyrážky, tučné nohy, riedke vlasy, prvé osudové lásky. Problémov až nad hlavu. Dnes k tomu okrem klebetných kamošiek pribudol Facebook, Twitter... Neviem, či ešte k tomu potrebuje dieťa úvahy o tom, či je lesba alebo gay, či je chlapec alebo dievča. Ak to má byť, ono sa to s vyformovaním osobnosti ukáže samo. Ani ukazovať domáce násilie nepotrebuje. Zbytočne je to vyhrocovať v puberte.

Dnešným deťom poskytujú internet a médiá toľko znervozňujúcich, šokujúcich podnetov, zlých príkladov a vzorov.

Samotná rodina niekedy a čoraz častejšie už nie je oporou. Rozmýšľajte, či by ste chceli, aby vaše dieťa bolo ešte aj v škole vystavené čudným experimentom.

Dúfam, že my s manželom sme ukázali našim deťom, ako majú vzťahy vyzerať. Posielali sme deti do školy kvôli vzdelávaniu. Kým nevieme nič lepšie so školstvom zodpovedne vymyslieť, malo by to tak ostať. Školy by mali vzdelávať.

Rozmýšľajte, koľko „tolerancie“ a novátorstva chcete v slovenskej škole.

P. S.: Už dvakrát som počula od detí tuná. Ale prosím ťa, veď napíšeš, čo chcú počuť a máš pokoj. Toto asi nie, však? To sme už mali.

Status na FB, 17. 2. 2015, titulok a úprava Slovo
Autorka žije v Calgary, Kanada

Citát z diskusie pod statusom:

„Náš syn, toho času druhák v Kanade na základke, prišiel domov a hovorí, že má výbornú správu; ako chlapec si nemusí zobrať len dievča za manželku, ale aj chlapca. Bol celý šťastný, že si zoberie svojho najlepšieho kamaráta. Dúfam, že hormóny to za neho vyriešia.“

Foto: Flickr/Open Clip Art

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984