Politika lopty

Počet zobrazení: 4983

Zatiaľ, čo sa celý svet baví krásou a nevyspytateľnosťou najobľúbenejšej kolektívnej loptovej hry na prekrásnych ruských trávnatých štadiónoch v Moskve, Petrohrade, Kaliningrade, Kazani, Nižnom Novgorode, Samare, vo Volgograde, v Saransku, Rostove nad Donom, v Soči a v Jekaterinburgu, futbal ukazuje i tú „odvrátenú stranu“...

ms_2018.png

Celkom isto k nej patrí dráma, ktorá sa odohrávala od 23. júna vo vnútri jaskynného komplexu Tcham Luang Nang Non v provincii Čiang Rai. Hoci sa týkala najmä 12-tich mladých futbalistov vo veku 11 až 16 rokov a ich 25-ročného trénera, zaujímali sa o ňu isto aj tí, čo futbalu neholdujú. Aktuálne informácie o skupine, ktorá uviazla v jaskyni na severe Thajska, prinášali niekoľkokrát denne snáď všetky svetové médiá. Príslušníci námorných špeciálnych síl objavili našťastie športovcov živých, takže odvtedy svet zaujal postup rozsiahlej, logisticky mimoriadne náročnej aj riskantnej záchrannej akcie. Okrem potápačov thajského vojenského námorníctva sa do pátrania zapojili záchranári americkej armády aj tímy z Austrálie, britskí jaskynní potápači, čínski experti a niekoľko ďalších skupín dobrovoľníkov z rôznych krajín sveta. Napriek jednej obeti obetavého potápača, mal príbeh šťastný koniec. Celé mužstvo i s trénerom uzrelo denné svetlo ešte pred výkopom prvého semifinálového zápasu na svetovom šampionáte v Rusku.

Logistiku a správne načasovanie je potrebné celkom určite oceniť aj pri prekvapivej akcii slovenskej špeciálnej jednotky v Banskej Bystrici v sobotu 7. júla 2018. Nemuseli síce zasahovať v prítmí neďalekej Harmaneckej jaskyne, kukláči z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) sa činili v nasvietených priestoroch Slovenskej zdravotníckej univerzity. Práve tam sa sústredili rozhodcovia i funkcionári na rozhodcovskom seminári. Polícia zatkla dvadsaťdva osôb v súvislosti s údajným ovplyvňovaním futbalových zápasov. Podľa dostupných informácií 21 zo zadržaných obvinili zo športovej korupcie, jeden je podozrivý. Korupčné správanie sa malo týkať súťaží riadených Stredoslovenským futbalovým zväzom (SsFZ). „Medzi zadržanými figurujú hlavní rozhodcovia, asistenti rozhodcov a delegáti zápasov, ako aj funkcionári klubov. Rozhodcovia a delegáti údajne brali úplatky od predstaviteľov klubov od apríla do júna tohto roku za to, aby ovplyvnili výsledky futbalových zápasov,“ napísali tvnoviny.sk . Ovplyvňovanie malo prebiehať v tretej až piatej lige. Podľa TV Markíza sa sumy pohybovali od dvesto do tisíc eur. Na kauzu zareagoval aj Slovenský futbalový zväz, no podrobnejšie sa k nej vyjadrí na svojej oficiálnej stránke www.futbalsfz.sk až po prijatí oficiálnej správy od NAKA a po návrate prezidenta zväzu Jána Kováčika zo zahraničia. „Dovtedy sa k tomuto prípadu nebudeme vyjadrovať,“ znelo stanovisko strešného orgánu. Takže ešte si počkáme, kým sa dozvieme viac. Lebo o korupcii v našom športe sa šepká i polohlasne klebetí už dlho, no okrem Wänkeho „prepraviek s jablkami“ zatiaľ podľa komentárov spoza rieky Moravy „skutek utek“... Zadržanie, zatknutie, dokonca ani samotné obvinenie však neznamená nič. Ktohovie, či nešlo iba o spektakulárnu demonštráciu sily a odhodlanosti nového vedenia ministerstva vnútra i Policajného prezídia. Veď my, pamätníci, sme rôznych akcií „na oko“ zažili viac už v sedemdesiatych aj v osemdesiatych rokoch, no vyskytli sa hojne aj v poprevratovom období .

Na skutočné dôvody straty úspešného futbalistu, ktorého tragická smrť šokovala slovenských fanúšikov, bude potrebné čakať ešte dlhšie. V sobotu 30. júna 2018 ju oznamovali palcové titulky všetkých domácich médií: „Dnes popoludní vo vrakunskom lesoparku našli mŕtveho slovenského futbalistu Juraja Halenára!“ Úspešný ligový kanonier zo zelených trávnikov, ktorý zanechal výraznú stopu v bratislavskom futbale, oslávil svojich 35 rokov iba dva dni predtým. Obhliadajúci lekár cudzie zavinenie nevylúčil! Futbalistov otec, bývalí spoluhráči aj tréneri rovnako odmietajú teóriu o možnej sebevražde...

koda, že na takéto prípady sa nedá využiť technická novinka z tohtoročných Majstrovstiev sveta FIFA. Systém VAR (video asistent rozhodcov) dokázal odhaliť zopár skrivodlivostí, ktoré by asi bdelým pohľadom hlavných rozhodcov počas zápasov ušli. A hoci sa odborníci zhodujú, že pomáha, našli sa i jeho kritici. Najmä preto že futbal oberá o čaro okamihu a tiež preto, že zdržuje hru. Niet sporu, že v prípade gólovej technológie je veľkým prínosom. Moja osobná kritika smeruje najmä k tomu, že ani VAR si doteraz neporadil s najväčšou pliagou súčasného svetového futbalu. So simulantmi. Veď v skupinovej fáze šampionátu nebolo možné rozpoznať, či ide o majstrovstvá sveta žien či mužov... A nemyslím tým iba na chvostíky, copíky a účesové variácie. Akoby sa Neymar i ďalší exoti zo všetkých kontinentov viac sústreďovali na svoj imidž a tanečné kreácie po strelenom góle, ako na dribling, kľučky, na kopaciu techniku a na koncentráciu pri penaltách.   

Futbal bude opäť krásny, ak sa zbaví korupcie, úplatkárstva, šialených násilníckych fanklubov i hereckých výkonov chorých primabalerín v kopačkách! A ak už k tomu neprispeje systém VAR, možno by pomohlo uplatniť systém „3 krát a dosť!“ Viete si predstaviť, akú dramatickosť by nabrala hra pri preriedených zostavách tímov – povedzme deviatich Portugalcov proti siedmim Brazílčanom? Tí, čo by na trávniku prežili do deväťdesiatej minúty, by si to v šatni so svojimi spoluhráčmi „pudingovej“ generácie vybavili ručne-stručne...

Alebo čo tak posadiť precitlivené tetované „slečinky“ s miliónovými kontraktmi na dve-tri hodiny pred televíznu obrazovku a prinútiť ich sledovať hokej či cestnú cyklistiku? Snáď by ich ozajstní tvrdí chlapi inšpirovali k odlišnému vzťahu k športu, ktorý kedysi hrávali praví športovci. Telom i dušou.

Tohtoročné majstrovstvá sveta vo futbale v Rusku budú mať o pár dní športového víťaza. Už je jasné, že to bude európske mužstvo, ktoré sa v nedeľnom finále v Moskve stretne s Francúzskom. Ale nie Nemci – „úradujúci“ majstri sveta z roku 2014. Lebo družina Joachima Löwa sklamala a vypadla predčasne, spolu s ďalšími favoritmi: Španielskom, Portugalskom, Argentínou, Uruguajom či Brazíliou. Nočnou morou sa im stalo mesto Samara. Že o ňom vieme málo? Máte pravdu. Napriek tomu, že oceňujem a vysoko hodnotím prípravu, koncepciu aj vysielanie futbalového štúdia i priamych prenosov z MS 2018 v RTVS okolo Marcela Merčiaka, myslím, že naša verejnoprávna televízia nám ostala niečo dlžná. Po iné roky sa divák pred obrazovkou mohol (ešte pred prenosmi zo zápasov alebo počas prestávok ) dozvedieť aktuálne bedekerové turistické či geografické informácie, no aj zaujímavosti o hostiteľskej krajine, o živote v mestách, o ich histórií a obyvateľoch. Akoby sa to tentoraz niekomu „nehodilo“... Intenzívna protiruská a protiputinovská propaganda, ktorou chceli USA a ich spojenci, vazali či prisluhovači prostredníctvom oligarchických médií hlavného prúdu niekoľko rokov zabrániť konaniu MS v najrozľahlejšej krajine sveta, potom aj iniciovať bojkot niektorých účastníkov, postavila medzi Rusko a svet ohromnú informačnú bariéru.

Futbalový šampionát sa bude hodnotiť ešte dlho a z rôznych pohľadov. Okrem športového aj technický, psychologický, bezpečnostný, marketingový, obchodný efekt. Bude sa vyhodnocovať herný systém, porovnávať návštevnosť, cena i zhodnotenie televíznych práv.

O politickom efekte sa bude však „cudne“ mlčať. Lebo tak to zrejme prikázal svetový šerif. Napriek cenzúre, účelovosti a selektovaniu informácií svet Rusko objavil. Nie ako vnucovanú predstavu o „ríši zla“. Futbaloví návštevníci sa o svoje poznatky, dojmy, príjemné prekvapenia i spokojnosť s pohostinnosťou Rusov podelili v médiách, ešte viac na sociálnych sieťach. Rusko pripravilo skvelý šampionát a zaslúži si uznanie. Kiežby ním pootvorilo dvere, ktorými zo salónu svetovej politiky vyfučí duch studenej vojny. Tentoraz už navždy.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984