Politika je umenie možného

Počet zobrazení: 7796

Zostáva rok do volieb a Smer-SD  pevne drží moc v rukách. Snaží sa vládnuť, ako najlepšie vie. Žijeme v republike ovládanej ľavicou, sťažujú sa pravicoví voliči. Ľavicoví sa sťažujú, že Smer je chabou ľavicovou stranou. Nato predstavitelia Smeru často odpovedajú,  prečo sa to či ono nedá, že všetko má objektívne príčiny, že moc držia „pravicové sily“. Nie všetko je v politike možné urobiť, čo si vláda zaumieni. Politika je umenie možného. Akí sú naši ľavicoví politici umelci?

Smer sľuboval zaviesť jednu verejnú poisťovňu v zdravotníctve,  resp. aspoň zakázať zisky súkromným poisťovniam a odvádzať ich do zahraničia. Nič sa však nezmenilo. Vina leží  na nevýhodných zmluvách o ochrane investícií, zahraničných arbitrážach a súdoch. Ako je však možné, že v žiadnej inej krajine EÚ takýto „zverský“ systém neexistuje? Manažéri Smeru vravia, že sa nedá ísť ďalej. Skutočne? Nemôžeme zmeniť celý systém zdravotníctva na štátny? Nemôžeme zmeniť systém zdravotníctva, kde by mohli zostať súkromné zdravotné poisťovne, ale venovali by sa iba komerčnému pripoisteniu? Nemôžeme zmeniť ústavu? Skutočne ľudia, ktorí pracovali na sporoch s poisťovňami, zvolili najlepšiu stratégiu? Akú stratégiu zvolili? V šachu slabší hráč určitú pozíciu nielenže prehrá, ale nevidí v nej žiadne možnosti ako pokračovať,  lepší remizuje, skvelý hráč nájde víťazné riešenie...
Bola by to blasfémia, keby sme nepriznali snahu vlády – a ministerstiev práce a financií –  riešiť nezamestnanosť a finančnú disciplínu v štáte. Taktiež je sympatická snaha vlády spopularizovať verejnú dopravu alebo odbremeniť rôznymi opatreniami zaťaženie rodín. Komplexne tieto opatrenia sú známe pod názvom „Opatrenia na zlepšenie životnej úrovne“, predstavované aj ako sociálne balíčky. Lenže sú to všetko opatrenia, ktoré sa zavádzajú bez verejnej diskusie, sú prerokované iba v zákulisí a prichádzajú ako hotové riešenia zhora. A sú to skôr (sympatické) drobty, ktoré zásadne nemenia životnú úroveň obyvateľstva.  V prípade  výhry pravice v budúcich voľbách bude väčšina z nich pod zámienkou konsolidácie verejných financií sfúknutá  zo života behom jedného zasadnutia vlády.

Smeru – a teda aj slovenskej ľavici, pretože Smer je jej zjednotiteľom – chýba idea, vízia. Jeho politika ide od mesiaca k mesiacu. Ľuďom neponúka žiadnu dlhodobejšiu nádej do budúcnosti.

Niet potom divu, že síce ľavica vládne, ale tón v krajine udáva neoliberálna ideológia. Slovenskej ľavici (teda Smeru) chýba hlbšie presvedčenie a energia zmeniť atmosféru v spoločnosti: previesť diskusie na starú sociálno-demokratické tému blahobyt stredných vrstiev – istoty a bezpečie v spoločnosti. Kde sú dnes idey práva na bývanie, právo na zdravie zadarmo, sociálnu opateru v starobe zadarmo, dostupnosť verejnou dopravou,  právo na dôstojný život vo všeobecnosti? Kde sa na Slovensku stavajú komunálne byty? Kde je idea, že ľudia by si mohli za primerané peniaze prenajať dlhodobo komunálny byt? Na Slovensku samostatnú strechu nad hlavou získate jedine cez hypotéku, ktorá  mladých ľudí a rodiny zadlží na dlhé roky. Drží ich v pasci, vydiera a núti k poslušnosti. Kto nekoná proti tomu, súhlasí s tým. Je to sociálno-demokratická politika? Čo urobil Smer proti tomu? Možno vláda opäť skrýva v zákulisí nejaké čiastkové opatrenie, ktoré sa z ničoho nič vynorí na povrch.

Smeráci sa sťažujú, že sú proti nim všetky médiá. Nesledujem všetky médiá, ale osobne si nemyslím, že Pravda, TA3, RTVS alebo aj Slovo sú  zamerané proti Smeru. Samozrejme, Sme alebo Denník N sú liberálne založené masmédiá a nemožno očakávať, že budú obhajovať ľavicový svetonázor. Klasickí liberáli – to nie sú neoliberáli a neokonzervatívci – nemajú na Slovensku tiež na ružiach ustlané.

Ako zmeniť atmosféru v spoločnosti z neoliberálneho videnia na sociálno-demokratické? Je vyše sto rokov známe, že na to slúžia think-tanky. Niet divu, že v podobnej atmosfére na konci 19. storočia bol založený v Británii think-tank  Fabian Society na šírenie ľavicových myšlienok. Pravičiari to dobre vedia a preto ich majú mnoho. Pracujú usilovne a efektívne. Ľavicový think-tank ASA z odbornej i laickej verejnosti takmer nikto nepozná. Robí semináre a diskusie pre rovnako zmýšľajúcich, pozýva hostí rovnako zmýšľajúcich zo SR alebo ČR, ignorovaných slovenskými masmédiami. Nemožno sa vyhovárať neustále na ignorovanie, ale ignorovanie prelomiť. Ako? Mali by sa pozývať hostia zo Škandinávie, Nemecka, Rakúska, Británie alebo Francúzska. Mali by sa pozývať renomované medzinárodné osobnosti, ktoré by prednášali o tom, ako to v týchto krajinách ide inak, nielen podľa neoliberálneho konceptu, že zdravotníctvo môže fungovať inak, že je možné zaobstarať bývanie inak, že ľudia sú ochotní platiť dane (aké protesty spôsobila štandardizácia! odpisových sadzieb), že práca nemá byť utrpenie bezo zmyslu a ešte na to utrpenie byť hrdí, ale náplň, že večný zhon a neustále naliehanie nie je dôkaz činorodosti, pracovitosti a tvorby, ale hlúposti, že nikto sa nesťažuje na držanie v socialistickej kazajke, že atmosféra v spoločnosti môže byť úplne iná. Nerobia sa fóra pre širšiu verejnosť, nepozývajú sa novinári, intelektuáli a vedci zo širšieho okruhu.
Nie všetky zámery ľavicovej strany musí predstavovať vláda. Môžu sa posunúť cez intelektuálov, ekonómov alebo vedcov. Nechať prejsť verejnou diskusiou, nechať ich vykomunikovať, hľadať argumenty, presviedčať novinárov, nájsť správny prijateľný model, resp. nepúšťať sa do spoločensky neprijateľného projektu. Rozširovať tak možnosti, priestor pre politiku možného! Samozrejme, bude počuť aj názory zakladateľom neladiace. Lenže ľavica je široký pojem. Píše sa mi to, samozrejme, ľahko, keď nie som aktívny politik alebo donor.  Lenže ako inak môže slovenská ľavica zmeniť atmosféru v spoločnosti? 

Nie sú peniaze, hovoria predstavitelia Smeru. Keď to poviete verejne, začnú sa smiať nielen pravicoví fanúšikovia, ale aj ľavicoví voliči, pretože všetci vedia, že stranu Smer v top manažmente ako aj v regiónoch tvoria bohatí podnikatelia a právnici. Žeby  títo majetní predstavitelia nechceli dať peniaze na ľavicové projekty? Priemernosť a fádnosť vzniká aj preto, že v slovenskej ľavici neexistuje súboj argumentov, nevyhrávajú sofistikovanejšie argumenty, ale peniaze – teda kapitál.  Kto má kapitál, má pravdu a dostane funkciu – ako v cárskom Rusku. Podobne sa to deje aj na pravicovej scéne – ale to nemôže byť argument.
Druhým problémom, prečo slovenská sociálna demokracia pôsobí takým nezáživným dojmom, intelektuálnou priemernosťou, je, že v nej dominujú – ako aj v ostaných stranách –právnici a podnikatelia. Témami nie sú potom idey a vízie, ale  rôzne procesné záležitosti, byrokracia alebo umenie získať eurofondy (podobne ako vo vede granty). Demokracia sa meria procesom verejného obstarávania a fungovaním verejných zákaziek. Pričom mnoho „prkotín“ možno kúpiť jednoducho za rovnaký peniaz v ktoromkoľvek obchode na ulici. Právnici-politici deklarujú, že život sa zlepší, ak zabudujú ten či onen paragraf, či doplnia alebo vyvrátia  paragraf x  paragrafom y.  Čím komplikovanejšie zákony, tým viac roboty pre právnikov, tým väčší dopyt po nich, tým vyššie platy. Štátni úradníci za rovnakú robotu s rovnakým vzdelaním dostanú za rovnaké úkony niekoľko násobné nižšiu mzdu. Právnici zabudli, že za socializmu dostávali aj oni za rovnaké úkony tiež rovnaké peniaze. Akí cit môžu mať pre spoločenskú spravodlivosť?

Jednou z diskutovaných tém v odbornej i  laickej verejnosti už vyše desať rokov je, prečo pracovníci na Slovensku dostávajú za rovnakú robotu (učitelia, úradníci, rušňovodiči, robotníci, zdravotné sestry atď.), za rovnaký výkon a produktivitu troj- až štvornásobne nižšie mzdy ako pracovníci v západnej Európe. Ekonómovia cca od roku 2000 sľubujú, že postupne ich dobehneme. Lenže pomery sa nemenia. Háčik  je v tom, že na Slovensku je vysoká nezamestnanosť a tá tlačí mzdy stále dolu. Čím sa viac škrtí v štátnej a verejnej správe, vo vede a podobne na mzdách, tým sa mzdy udržujú na nízkej hladine. Chce slovenská ľavica tento stav / nastavenie zmeniť? (O príčinách nezamestnanosti na Slovensku som písal v iných článkoch.)

Nezvolenie Roberta Fica za prezidenta zachránilo Smer pred poklesom volebných preferencií a postupným rozkolom. Kaliňáka by pravdepodobne čakal osud Špidlu alebo Grossa.  Lenže zdá sa, že predstaviteľom Smeru (nemám na mysli iba Fica) je to v podstate jedno.  Niekedy sa zdá, že nevedia, čo majú vlastne ďalej robiť. Zdá sa, akoby čakali na voľby a koalíciu s KDH – len aby už nemuseli vládnuť sami. Lenže to sa nemusí stať. Ak sa malé atomizované malé pravicové strany spoja do SDK II. pod líderstvom Radičovej, môžu získať nielen nateraz postrácané hlasy, ale vytvoriť vládu s KDH a Most-Híd v pohodlnej väčšine. Keďže to bude už koalícia bez Dzurindu a Mikloša, môže fungovať úplne inak.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Silvia Okaliova
#1
Silvia Okaliova
03. február 2015, 10:22

Laviciari v Grecku robia vselico, rozne diskusie, nieco ako think thanky. Ale ked si na Slovnesku niekto mysli, ze nova vizia to je proste navrat k zapadnej socialnodemokratickej lavici zapadnej Europy v 20 storoci, tak potom je to marne. Mame po pokroku.

Obrázok používateľa Silvia Okaliova
#2
Silvia Okaliova
03. február 2015, 12:03

P.S ...Ale ani nie tak lavicove strany ale rozne autonomne samoorganizovane spolky ci spolocnosti, ci ako to nazvat po slovensky.

Obrázok používateľa Vladimír Manda
#3
Vladimír Manda
03. február 2015, 13:29

Príspevok výstižným spôsobom opisuje každodenné politické „trable“ Smeru. Súhlasím s názorom autora, že toto „poskakovanie“ v realizácii reálnej politiky je dôsledkom absencie idey. Ale v tejto súvislosti by som rád upozornil jednak na to, že nie len Smer, ale aj dnešný svet postráda všeobecne akceptovanú ideu, víziu lepšie usporiadaného sveta.

Pokiaľ ide o stranu Smer, ako stranu sociálnej demokracie, tak nedostatok idey je v tejto strane jej „genetickým“ znamienkom, ktoré má sociálna demokracia dané už od svojho vzniku. Predsa sociálna demokracia sa formovala na základe vnútorne rozpoltenej idey. Na jednej strane socialisti súhlasili s ideou socializmu, ale súčasne chceli daný stav spoločnosti dosiahnuť nie revolučnou cestou, ale len postupnými krokmi. To znamená, že v heslách chcela stran sodciálnej demokracie dosiahnuť socializmus, ale v praktickej politike chcela len vylepšovaný kapitalizmus. Preto sú socialisti často revoluční v heslách, ale v reálnej politike sú len „umelcami možného“ t.j. umelcami ako svet meniť tak, že sa podstatne nezmení.

To, čo mi ale v príspevku chýba, je absencia nejakého hodnotenia zahraničnej politiky Smeru. Aj tu sme svedkami hlbokých protirečení v jej politike. Osobitne by som upozornil na tragickú politiku Smeru vo vzťahu k Ukrajine. Pán premiér v jednom svojom známom vyhlásení (4. september 2014, TASR) tvrdil, že problém Ukrajiny je problémom Ameriky a Ruska. V tichosti obišiel fakt, že bezprostrednou príčinou vzniku krízy na Ukrajine nebola politika USA, ale politika EU, ktorá tlačila na dohodu o pridružení. Rovnako obišiel fakt, že protiústavný prevrat 22. februára 2014 sa uskutočnil za tichej "kondolencie" ministrov zahraničných vecí Poľska, Francúzska a Nemecka, t.j. so súhlasom EU. Politika Európskeho parlamentu, kde vládnu socialisti, doteraz ani jediným slovom neodsúdila politiku vlády v Kyjeve za genocídu civilného obyvateľstva, ani za neustále podvádzanie medzinárodnej verejnosti a už vôbec nie za prejavy a šírenie neo-nacizmu na Ukrajine.

V inom prípade premiér Fico na jednej strane „bohatiersky“ vyhlási, že u nás žiadne základne NATO nebudú a jeho minister zahraničných vecí vedie v Amerike tajné rozhovory o posilnení aliancie NATO. A dnes už sa v médiách konštatuje, v prvom kole u nás základňa nebude, ale neskôr snáď aj bude, ale pozor (!), na základni bude len asi 50 vojakov. Podobného kolapsu socialistickej politiky sme sa dožili, keď náš predstaviteľ v OSN odmietol podporiť rezolúciu proti fašizmu. Aby sme tomu rozumeli, Smer nepodporuje šírenie fašizmu, len odmietol podporiť rezolúciu proti šíreniu fašizmu.

Okrem toho, ako je známe, čo nevidieť sa naši realistickí politici vydajú do Kyjeva na politické rozhovory s politikmi, ktorí majú na svojich rukách krv civilných obetí. Je možné, že tak ako aj v iných prípadoch, tak tu sa dočkáme dohody o tom, že Ukrajine musíme pomôcť aj finančné, veď náboje proti civilnému obyvateľstvu sa míňajú a to aj napriek tomu, že pán premiér niečo také, ako finančnú pomoc Ukrajine ešte pred nedávnom rázne odmietal.

Záverom svojej poznámky by som konštatoval, že kompromisy v politike sú nutnou vecou, ale ide o to, aké kompromisy sa robia. Kompromisy, ktoré nás v tichosti posúvajú stále bližšie a bližšie k vojnovej konfrontácii nie sú dobré kompromisy, a žiaľ, presne toto robia ako naši, tak aj európski politici dnes. 

 
Obrázok používateľa Juraj Janošovský
#4
Juraj Janošovský
03. február 2015, 14:46

Zklamem očakávania a nebudem brízgať na Smer SD.... Hoci neschvaľujem chápem, že oficiálna ľavica musí byť v  politickom systéme, udržiavaným a vydržiavaným zahraničnými bankami a ambasádami, pravicovou politickou stranou, vydržiavanou a repezentovanou najatými politikmi alebo podnikateľmi so zvýšenou ambivalenciou k moci.

Myslím, že R. Fico sa pohybuje na ostrí medzi rozumnou a oficiálnou ľavicou lepšie ako to dokázal V. Mečiar alebo sa pokúša M. Zeman.

Základným poslaním politickej elity na Slovensku ( a Gréci sa to teraz tiež učia) je "nerobiť problémy".

Bohužiaľ R. Fico nemá podporu ako má Orbán pre kontrolu piatej kolóny ( médií a tretieho sektora) a civilizovanie koloniálnych praktík zahraničných bánk. Slovenský vidiek "verí" televíziam a bulváru, bratislavská kvázielita funguje na "západných" drogách....

Nemyslím si, že kritika ASA je namieste, naopak : kým sofistikovaná politika sa robí na trajektórií politická objednávka- exaktné(vedecké) riešenie- praktická realizácia. Smer funguje opačne - praktické riešenie generuje politickú objednávku a spravidla nemá exaktné ( vedecké) riešenie....

Obrázok používateľa Palo
#5
Pavel Novota
03. február 2015, 15:25

Ľavicová vláda. Ľavicová vláda?

Je dostatočné pre zaradenie k ľavici verbálne hlásenie sa k ľavici ? Pozrite si volebné ciele Smeru a KDH. V zásadných spoločenských cieľoch som nejaký zásadný rozdiel nenašiel. Nejaké tie rozdiely v ingerencii štátu pri ich riešení nepovažujem za dostatočné pre ľavicovaosť. V zásadnom probléme riešenia nezamestnanosti stavajú obe politické zoskupenia na podpore súkromného podnikania, pričom Smer preukázal výraznú podporu práve veľkokapitálu (veľkým podnikom ). Chápem, že ak krachuje malý podnik bude málo nezamestnaných, naproti tomu už len čiastočné prepúšťanie vo veľkom podniku predstavuje ďaleko vyšší nárast nezamestnaných. Však postoj a kroky Smeru má ďaleko od ľavicovosti. A to nehovorím, že by cieľom bola nejaká sociálna zmena spoločnosti. Nakoniec je to pochopiteľné. Koho tá strana vlastne zastupuje, na koho má väzby, z akého prostredia sú vyberaní ministri vlády.

Ľavicovosť sa musí preniesť aj do zahraničnej politiky. Chameleóna, doma tak, vonku inak by som nepovažoval za predstaviteľa ľavice. Hovorí sa, politika je úmením kompromisov a zvlášť v zahraničnej politike sa im asi nedá vyhnúť. Však táto vláda sa chová zrovna tak ako tie predchádzajúce pravicové, chváliac sa každým ocenením, ktoré od svojich protektorov dostane. Hlasovanie v OSN, čo uviedol môj predchodca v príspevku, je pregnantný príklad servilnosti.

Myslím si však, že je to aj výsledok ak toto rozmeníme na "drobné". A vidieť to aj tomto fóre , na týchto stránkach. Ľavičiari, teda ľudia hlásajúci sa k ľavici, su ochotný preberať rôzne pravičiarske populistické názory, rozoberať ich a dokonca vydávať za vedecké štúdie. Dokonca redakčne sa tu objavujú články, ktoré by som asi ťažko zaradil ako ľavicovo zamerané. Možno je to len zámer vypočuť si aj druhú stranu. Však, ako sa mi zdá o komunistoch tu neradno veľa hovoriť a ešte som tu nenašiel ani jeden článok prevzatý z Krokov. Myslím, že v poslednej dobe sa vo svojich článkoch výrazne zlepšili i keď na aktuálnosti nepridá, že je to mesačník.

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#6
Peter Zajac-Vanka
03. február 2015, 16:13

"Klobúk dole" Igor, dobrý článok!

Vlastne sa dá súhlasiť v tomto prípade s opozíciou sprava, že sa Smer SD stal vlastným pričinením štátostranou.

Ale na druhej strane, môžeme byť radi, že táto štátostrana je aspoň sociálno-demokratická, takže úspešne vylepšuje ten náš pôvodne už zvrhlý neoliberálny kapitalizmus tými svojimi "balíčkami" a "fajfkaním" sľubov voličom.

Co sa však nezmenilo, to je nedostatok vízie: Aká je vlastne budúcnosť slovenskej spoločnosti? Ako bude Slovensko a kde bude Slovensko povedzme po roku 2025?

A tu má Igor pravdu v tom, že napriek tomu, že "Smer pevne drží moc v rukách", je to iba dnes a teraz. Netreba veľa úsilia, aby sa niečo posunulo... a tieto podnety prichádzajú teraz zvonka spoločnosti, nie zvnútra: čo bude, ak Kyjev dobyje územia povstalcov a zmasakruje tamojších "separatistov"? Alebo: čo ak kyjevská vláda padne a pravicové fašistické vlády sa vrhnú revanšovať sa napríklad Slovensku za ničenie banderovských skupín prechádzajúcich po fronte Ceskoslovenskom? Alebo nech skončí ukrajinská kríza akokoľvek, čo bude, ak sa celkom oficiálne cez naše územie prehrnie čo len desatina obyvateľov Ukrajiny (teda päť milionov migrantov, nie imigrantov?). A čo ak Syriza spôsobí pád eura a čo budeme mať my? Ako bude vyzerať slovenský priemysel po páde automobiliek? A ako bude slovenský rozpočet znášať po schválení TTIP zmluvy tie večné súdy s americkými podnikateľmi, že im bránime v expanzii? Alebo im prenecháme Slovensko ako indiáni Manhattan? Co bude, ak budú v Bystrici masívne pochody proti islamu? ...

Vôbec na tieto otázky a krízové situácie Smer SD nedáva odpovede. Nehovoriac o tom, že Smer SD nevie, ako bude vyzerať sociálna situácia obyvateľov Slovenka po roku 2020, ked sa masa súčasných starnúcich silných ročníkov presunie do dôchodku - nielen kvôli penziám, ale tak, čo to bude na uliciach, v nemocniciach... na verejnosti...

Súhlasím, že Smer SD stratil obrovskú výhodu stať sa ústredným komunikačným prostredím pre celú ľavicu. Nestal sa, aj ked Klub Nového Slova funguje, aj ked Inštitút A.S.A. funguje, nestal sa ani len komunikátorom pre vlastnú členskú základňu...bol som tam a videl som to... Juraj má napríklad pravdu s Inštitútom A.S.A, že sám inštitút za to nemôže - pretože stranicka špička Smeru sa na tie podujatia vykašlala ako prvá... 

Takže nie je to iba v tom, že verejnosť nepozná a ignoruje...dnes si myslím, že verejnosť by sotva oslovili už len kedysi tak želané tlačené noviny....

Neviem, čo poradiť. Ja som sa dostal už do opozície zľava. Nie, toto nepíšem ja, toto je v článku a ja s tým len súhlasím: " pretože všetci vedia, že stranu Smer v top manažmente ako aj v regiónoch tvoria bohatí podnikatelia a právnici." Bodka.

Obrázok používateľa Silvia Okaliova
#7
Silvia Okaliova
03. február 2015, 18:45

Ale ved Lubos Blaha sa snazi, aj v zahranicnej politike! Robi, co moze. Len ho sledujte na fejsbuku, do novin sa to nedostava. Skoda, ze Lubos Blaha necita Slovo! Alebo ho cita a mlci?

Obrázok používateľa Jozef Schwarz
#8
Jozef Schwarz
03. február 2015, 21:43

plne sa stotožňujem s článkom

a do politického hrnca nášho politicko-kuchárskeho kurzu pridávam základné korenie: http://archiv.vlada.gov.sk/old.uv/data/files/5613.pdf

Obrázok používateľa Jozef Schwarz
#9
Jozef Schwarz
05. február 2015, 11:27

skúšam či sa to vkladá takto

 

http://archiv.vlada.gov.sk/old.uv/data/files/5613.pdf

Obrázok používateľa Jozef Schwarz
#10
Jozef Schwarz
05. február 2015, 11:28

zrejme nie

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#11
Peter Zajac-Vanka
05. február 2015, 13:52

Ale je to správne, je to link, kto chce, vygúgli si v PDF tú vedeckú Stratégiu rozvoja slovenskej spoločnosti do 2020, avšak, svet sa "posunul" a už nie je aktuálna. Napríklad v časti 5 o "znalostnej spoločnosti", už je tých počítačov a škôl prehnane toľko, že sa stávajú "prebytočnými"...ale to je na inú diskusiu.

Dnes je ozaj základnou otázkou: Čo bude so Slovenskom po 2025? Ako sa odrazí na slovenskej spoločnosti razantný nástup silných ročníkov 1953-1963 do dôchodku? Je na to infraštruktúra Slovenska pripravená? Čo urobíme, ak počet migrujúcich cudzincov v našich dopravných prostriedkoch a počet autokolón prechádzajúcich cez naše územie (to je jedno, či z Ukrajiny, či z Ruska, či z Iraku, či z Afganistanu čI odinadiaľ) prekročí počet domácich účastníkov prepravy? Aké opatrenia dokážeme prijať? A čo ak sa montážne závody automobiliek "zdvihnú" a pôdju " o dom ďalej"? Atď...

Vráťme sa ku Igorovmu článku, je dobre napísaný...

Obrázok používateľa Jozef Schwarz
#12
Jozef Schwarz
05. február 2015, 17:28

čo dobre napísaný?, je vynikajúci!

odkazom na link - víziu som chcel jedno jediné poukázať na trestuhodne nevyužitú šancu kvalifikovane viesť slovenskú spoločnosť. vízia je aká je, ale komlexnejší slovenský lexikon spoločenského rozvoja nepoznám

 politka je umením možného a dobrá politika to možné aj pozná... 

Obrázok používateľa ľavičiar
#13
Ladislav Hvižďák
06. február 2015, 14:29

Tu by asi bola moja odpoveď pani Rothmayerovej keď si ma osobne podala po utorkovej diskusii o referende.

Kto alebo čo je Smer ? Zastupuje mňa? Alebo len elity, ktoré sa hlavne v regiónoch vedia prevteliť do každého izmu, ktorý tu bol alebo bude. A keď niečo aj pre ľudí práce vykonali, myslíte, že to bolo dobrovoľne ? Len ja som sa ich "naotravoval " požehnane dosť len aby sa niečo s tými pracovnými agentúrami niečo urobilo. A nie sme u konca. Asi ešte len bude sranda.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984