Literárny týždenník 17 – 18/2014

Počet zobrazení: 2639


lt_kolaz_uvod.jpg

„Kvalifikované odhady, s ktorými pracujeme aj my, ale aj orgány Slovenskej republiky, hovoria zhruba o dvoch miliónoch Slovákov v zahraničí. Hoci toto číslo nie je a nemôže byť presné, dá sa povedať, že v zahraničí žije až tretina slovenského národa! ... Slovenských štátnych príslušníkov je oveľa menej, dovolím si odhadnúť, že okolo 300 tisíc...“
Vladimír Skalský, predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí v rozhovore s Miroslavom Janekom

„Oligarchické skupiny si utvárajú štát na svoj obraz. A čo je najhoršie, takéto konanie sa vníma ako legitímne, nie je vnímané ako kriminálne závadné, alebo aspoň hlboko nemorálne. Kým postoj verejnosti ku korupcii je vo všeobecnosti negatívny, tak konanie vyberačov renty je vnímané ako samozrejmé, patriace k étosu kapitalistickej spoločnosti.“
Roman Michelko: Vyberači renty a čestní podnikatelia

„Nezmyselná kauza, ktorá otravovala verejnosť a vyvolávala protislovenské vášne, mohla byť dávno uzavretá, keby nebolo šialeného mediálneho tlaku, právnických kľučiek dobre platených advokátov a malej razancie justičných orgánov. Toľko mediálnej pozornosti pre údajne zbitú študentku maďarskej národnosti nevyvolávali na Slovensku ani medializované vraždy, ani každodenné násilné trestné činy, ani lúpeže...“
Ľudovít Štefko: Nočná mora Hedviga Malinová

„Vo väčšine desaťminútových filmov defilujú pred divákom ubolení a frustrovaní dôchodcovia, outsideri, emigranti, starnúci druhotriedni komparzisti, mafiáni či inak sociálne vyradené figúrky. Svedectvo o dvadsiatich rokoch samostatnosti, vypovedané hoci cez ľudské osudy, zážitky či príbehy, chýba.“
Milan Polák: O všeličom, trochu aj o Slovensku. Filmový projekt desiatich režisérov o dvadsiatich rokoch samostatnosti

„Nijaká vojna problémy, s ktorými Ukrajina zápasí už od čias svojho vzniku a ktoré sa v posledných mesiacoch značne vyostrili, nevyrieši. Nielenže zhorší situáciu RF, ale bude mať negatívny dosah aj na štáty EÚ (vrátane Slovenska). Dá sa predpokladať, že ak dôjde k akejkoľvek vojne, bude to znamenať aj zánik Ukrajiny v jej súčasných hraniciach (bez Krymu).“
František Škvrnda: Kto prekročil „červenú čiaru“ na Ukrajine?

„Na jednej strane zlí Rusi, na druhej láskaví ukrajinskí neonacisti, ctihodní dedičia Ukrajiny, ktorí počas druhej svetovej vojny bojovali v esesáckych uniformách po boku Nemcov, pričom výraz „dedičia“ nie je žiadna básnická licencia ani metafora. Títo neonacisti 2014 sa hlásia k onej línii a sú na ňu hrdí.“
Gabriel Matzneff: Chýba pár kvapiek slovanofilského nektáru

„Len tak mimochodom, aký to paradox! Pamätáte si, koľkí boli proti vzniku Slovenskej republiky, dokonca verejne proklamovali, že by nikdy nechceli byť v pozícii reprezentácie Slovenska. A to som parafrázoval veľmi jemne. Dnes bez mihnutia oka prijímajú pozície vysokých štátnych úradníkov a na rozličných postoch zastupujú krajinu, ktorá vznikla, chvalabohu, aj proti ich vôli.“
Jubilujúci herec Štefan Kvietik v rozhovore s Annou Slávikovou

„Patrí k paradoxom minulých čias, že práve vďaka osobnosti Alexandra Matušku a jeho vybraným spisom nebol Tatarka celkom vymazaný z kontextu slovenskej literatúry po r. 1968.“
Jozef Čertík: Alexander Matuška – „akademik“ z Tatarkových písačiek?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984