Literárny týždenník 13 – 14/2016

Počet zobrazení: 4264

Dvojčíslo Literárneho týždenníka 13 – 14 zo 6. apríla 2016 prináša odpovede na anketovú otázku Literárny týždenník v ohrození a názory osobností na historický význam LT a jeho poslanie Povedali o LT v minulosti. Zároveň uverejňuje úvodný stĺpec s názvom Nedoriešená podpora, v ktorom predseda Spolku slovenských spisovateľov informuje o postupe vedenia SSS vo veci rozhodnutia príslušnej komisie Fondu na podporu umenia o pridelení ani nie polovičnej dotácie na vydávanie LT, čo je pre časopis likvidačné, keďže výška dotácie horko-ťažko vystačí na 1. polrok, ako aj v otázkach nepridelenia dotácií na takmer všetky projekty SSS v oblasti literárnych podujatí, vrátane aktivít odbočiek v krajských mestách.

Na vstupnej kresbe časopis avizuje príspevok K 200. výročiu narodenia Štefana Horníka: Štúrovský krajčír, literát, časopis prináša aj príspevok K 100. výročiu úmrtia Svetozára Hurbana Vajanského: Národní vodcovia Vajanský a Štefánik.

V čísle je exkluzívny článok Gettyho Múzeum spolupracuje s európskymi podvodníkmi a aktuálny príspevok V Zichyho paláci predstavili finalistov Ceny Literárneho fondu za rok 2015. Nechýbajú recenzie umeleckých žánrov a knižných titulov a tradičné rubriky.


+ + +

„Agentúra Fitch Ratings potvrdila rating Slovenska na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Ekonomika bude naďalej rásť a nezamestnanosť klesne pod 10 percent. Zostáva veriť, že krízový manažment zvládne, aj keď celkom nevyrieši, dlhodobé problémy zdravotníctva, že štvrťstoročie trvajúcu devastáciu školstva sa podarí utlmiť a učiteľský stav prestanú hysterizovať médiá a opozícia v takej intenzite ako pred voľbami. Jablko sváru však bude k nám exportovať Brusel so svojou chorou multikultúrnou politikou a naše svárlivé povahy sa budú pretekať, kto sa doň zahryzne prvý. Pokoj na Slovensku určite nebude.
Ľudovít Števko: Riziká stability novej vlády

„Význam prímeria v zložitej situácii nemožno preceňovať, ale je to prvá zmena k lepšiemu. Napriek skeptickým hlasom  platí už vyše mesiaca, a hoci je stále krehké, prispelo k poklesu počtu obetí, ako aj zmierneniu ďalších negatívnych procesov. Je nádej, že prímerie prerastie do širšieho politického procesu. Zdôraznime, že bez rozvážneho a premysleného konania Moskvy by sa tento pokrok v riešení sýrskej krízy nebol dosiahol.“
František Škvrnda: Úspech Moskvy v Sýrii

„Literárny týždenník mal obrovskú silu v čase svojho vzniku, vtedy som ho hltal. Dnes mu zostal, žiaľ, len tieň zašlej slávy, čo má viaceré príčiny, ktoré nie som povolaný rozoberať. Za všetky spomeniem úzkoprsý provincionalizmus, ktorý sa naň nalepil, neviem, pre akú príčinu. (...) Literárny týždenník sa pozbieral z najhoršieho, odrazil sa od dna a prešiel významný úsek cesty hore príkrym svahom (z priepasti, kde sa ocitol), dokonca má profesionálnu webovú stránku (čo je dnes samozrejmé očakávanie, ale medzi literárnymi magazínmi zďaleka nie zavedený štandard), ale stále má čo robiť, aby bol širšie akceptovaný.“
Spisovateľ a vydavateľ Juraj Kuniak v ankete o Literárnom týždenníku Nevyschýnajúca studnica so živou vodou

„Pred časom Slovensko vzrušil nezákonný predaj sochy pápeža Pavla V. od G. L. Berniniho z roku 1621 zo zbierky Ernesta Zmetáka Múzeu J. P. Gettyho v Los Angeles, Stalo sa tak prostredníctvom Sogy pomocou C. Guenebeauda, záhadného čističa kožušín v Bratislave. Soga sochu predala za 24 000 eur, americké múzeum za ňu vyplatilo 30 miliónov dolárov. Významnú úlohu v tomto škandále storočia, ako ho nazvala tlač, zohral mladý pracovník Sogy Július Barczi, ktorý si dokončuje štúdium v Budapešti. (...) J. Barczi v posudku označil inkriminované dielo za prácu „podľa Berniniho“, jej predaj pokladá za pozitívnu skutočnosť, lebo soche „sa nič lepšie nemohlo stať“.
Milan Vároš: Gettyho múzeum spolupracuje s európskymi podvodníkmi

„O jeho prosperite nemáme hodnoverných správ, ale stále bol najpopulárnejší štúrovský krajčír, šil obleky mnohým štúrovcom i po ich odchode z Bratislavy. Priateľské styky udržiaval nielen medzi štúrovcami-evanjelikmi, ale i medzi katolíkmi. Pokúšal sa prispieť k národnej propagácii, v roku 1961 na memorandové zhromaždenie pripravil návrh občianskeho kroja, ktorý nazval ,slovenské národné nosivo‘. Propagoval ho v časopise Sokol.“
Michal Eliáš: Štúrovský krajčír, literát. K 200. výročiu narodenia Štefana Horníka

„Česko-Slovensko prinášalo nové, resp. silne inovované pozitívum pre Slovákov v tom smere, že nepredstavovalo pre nich úkryt pred Európou a svetom, ale, naopak, otváralo okná a cesty do Európy. Pravdaže, s právom i povinnosťou žiť v nej samostatný život. Svet, Európy, samostatný vlastný národ – to je v krátkom súhrne myšlienkový odkaz tak Vajanského ako aj Štefánika.“
Národní vodcovia Vajanský a Štefánik. K 100. výročiu úmrtia Svetozára Hurbana Vajanského

„Stručne dodám, hoci tým sklamem odporcov sociálnych inžinierov, že k zániku kapitálu nie sú potrebné nijaké modernistické projekty novej spoločnosti. Nijaký ľudský faktor by sa nemal bezprostredne podieľať na riadení ekonomiky, ani súkromní vlastníci a ich manažéri, ktorí botanickú záhradu zmenili na zoologickú. Zánik kapitálu neodstráni konflikty, ale k znemožní vojnové, nebude to málo.
(...)
Zánik kapitálu isto neprebehne cielene a plánovane, ľudí tak prinútia urobiť opakujúce sa neznesiteľné okolnosti –  predovšetkým bieda, ktorá v zdanlivo bohatom prostredí so záľahami tovaru spočíva v takej nízkej kúpnej sile, že ľudia nie sú schopní uspokojovať svoje základné existenčné potreby.“
Spisovateľ a prekladateľ Radovan Brenkus v rozhovore s Etelou Farkašovou: Botanická záhrada sa zmenila na zoologickú
(Odporúčanie Slova: Najlepšie je siahnuť po Literátnom týždenníku 13 – 14/2016 a prečítať si celý rozhovor)

Klub spisovateľov znova otvorený

„Ešte máme v živej pamäti zápas Spolku slovenských spisovateľov a čitateľov Literárneho týždenníka o záchranu Klubu slovenských spisovateľov. Aj vďaka nemu bude po polročnom neúspešnom fungovaní nočného baru opätovne slúžiť na svoj účel. Nový nájomca firma HULK, s. r. o. zriadi v rekonštruovaných priestoroch v najnovších dňoch Klub spisovateľov určený pre širokú kultúrnu verejnosť s možnosťou usporadúvať v ňom besedy na rozličné témy, literárne salóny, prezentácie kníh, premietania filmov klubového charakteru, hudobné produkcie a večerné koncerty.“

Celý obsah Literárneho týždenníka 13 – 14/2016
 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984