Ľavicová mládež spoločne proti fašizmu

Antifašistický výstup na Zobor, ktorý sa v Nitre pomaly, ale isto stáva peknou tradíciou, má za sebou tretí ročník
Počet zobrazení: 5536

Výstupu, ktorý je venovaný výsadku sovietskych partizánov na Zobor z jesene 1944, sa zúčastnilo niekoľko desiatok prevažne mladých ľudí. K nitrianskemu klubu Spoločnosti Ladislava Novomeského sa pri organizovaní podujatia pridali aj dve mládežnícke ľavicové združenia – Mladí sociálni demokratiFront ľavicovej mládeže. Trojicu organizácií doplnil aj nitriansky oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Spomínané organizácie sa tak zhodli na potrebe spoločného postupu proti narastajúcej vlne pravicového extrémizmu, ako aj snahám o prepisovanie histórie.

zobor_1.jpg

Krátko po desiatej sa účastníci výstupu vydali od Liečebného ústavu pod Zoborom na vrchol. Miestne lesy ukrývajú niekoľko zaujímavých miest, pri ktorých sme sa nemohli nezastaviť – napríklad jaskyňu sv. Svorada pustovníka, ktorý v tunajších lesoch žil začiatkom 11. storočia, Národnú prírodnú rezerváciu Zoborská lesostep či pozostatky obranného valu pravekého hradiska. Počas výstupu nahor zbierali niekoľkí účastníci výstupu popri ceste odpadky, ktoré tu zanechali iní návštevníci lesa.

Niečo po jedenástej hodine začali na Pyramídu prichádzať prví účastníci výstupu. Po krátkych príhovoroch organizátorov, ktoré boli venované narastajúcej hrozbe pravicového extrémizmu, ako aj spomienke na výsadok sovietskych partizánov, sa podujatie prehuplo do menej formálnej časti – opekaniu či priateľských diskusiách pri ohni. To všetko pri nádhernom výhľade na Nitru a široké okolie.

Poslednou časťou podujatia bol zostup k Liečebnému ústavu, no úvodná časť cesty nadol viedla cez vrchol Zobora.

Pamätná tabuľa za plotom

Antifašistický výstup na Zobor organizujeme ako spomienku na výsadok sovietskych partizánov na konci septembra 1944. Štrnásťčlenná skupina partizánov vzlietla z Poľska, aby v pohorí Tribeč založila partizánsku jednotku a pomohla prebiehajúcemu protifašistickému povstaniu na Slovensku. Výsadok sa mal pôvodne uskutočniť vo Veľkom Tribeči, ale pre zníženú viditeľnosť museli partizáni vyskočiť nad Zoborom.

Po mesačnej činnosti mala skupina Národný pomstiteľ už 500 členov a svoj štáb presunula do dedinky Zlatno. Po zime vyrástlo ďalšie centrum partizánov aj v neďalekej dedinke Skýcov, kde žilo nielen 1 500 domácich obyvateľov, ale aj rovnaký počet partizánov. Okrem Národného pomstiteľa v Zlatne a Skýcove fungovali ďalšie dve partizánske skupiny – Zarubežnij Plameň. Ich činnosť bola rôznorodá – od sledovania nepriateľských armád, cez diverzné akcie až po účasť v oslobodzovacích bojoch. Z Topoľčian sa im napríklad podarilo oslobodiť zajatého partizána z nemocnice.

vystup.jpg

Partizánske hnutie bolo v tomto regióne také mocné, že do Skýcova sa Nemci neodvážili. Spravili tak až po tom, ako sa partizánske jednotky zapojili do oslobodzovacích bojov a dedina tak zostala de facto bez ochrany. Nemci vyhnali všetkých obyvateľov z dediny a celý Skýcov vypálili.

Na začiatku týchto všetkých udalostí bolo štrnásť statočných partizánov, ktorí 29. septembra 1944 pristáli na Zobori. Tomuto výsadku bola v roku 1989 venovaná pamätná tabuľa umiestnená do jedného z kameňov. O necelé dva roky sa však stala terčom vandalizmu, a preto ju premiestnili na stenu vysielača, ktorý je oplotený.

V nitrianskom klube Spoločnosti Ladislava Novomeského sme radi, že na tretí ročník Antifašistického výstupu na Zobor prišlo podstatne viac účastníkov ako predchádzajúci rok, no zároveň veríme, že tento počet sa budúci rok ešte zvýši.

zobor_2.jpg

zobor_3.jpg

zobor_4.jpg

zobor_5.jpg

zobor_6.jpg

SÚVISIACE:
Na sovietskych partizánov v Nitre nezabúdame
Spomínanie na štrnástich statočných

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984