Kniháreň Dobrého trhu

Pestrá ponuka združenia Domova použitých kníh
Počet zobrazení: 3717

dobry_trh1.jpgDobrý trh na Panenskej ulici v Bratislave (pozrite Fotogalériu na Slove z 23. marca 2013 v rubrike Súvisiace) v sebe zahŕňa aj pestrú ponuku kníh, v ktorej dominantnú úlohu zohráva združenie Domov použitých kníh. Pojem dominantnosť obsahuje množstvo ponúkaných kníh (stovky) a cenu – zadarmo. (Môžete si nielen vziať, ale aj priniesť svoje nepotrebné knihy). A aké je kvalita? Čítajte o mojich trhových prírastkoch zo šiesteho Dobrého trhu!



 

isacenko.jpgAlexander V. Isačenko: Jazyk a pôvod frizinských pamiatok

Kniha, ktorej strany boli ešte nerozrezané (bol som prvým listujúcim čitateľom) vyšla v roku 1943 ako I. zväzok spisov Slovenskej akadémie vied a umení, ktoré rediguje profesor Novák. Autor analyzuje tzv. Frizinské zlomky (nem. Freisinger Denkmäler, slov. Brižinski spomeniki, lat. Monumenta Frisingensia), čo sú tri latinkou písané texty, ktoré v zachovanej podobe jazykovo a časovo spadajú do slovinskej redakcie staroslovienčiny (po našom súčasnom staroslovenčiny). Sú to prepisy: originály sú pravdepodobne z prvej polovice 9. storočia, prepisy z konca 10. storočia. Text je starosloviensky so slovinskými a nemeckými jazykovými prvkami, z pohľadu Slovinska ide o najstarší text v slovinčine. Zároveň je to najstarší zachovaný (dlhší) slovanský text písaný latinkou vôbec. A práve starosloviensky pôvod tejto pamiatky dokázal A. V. Isačenko v práci Jazyk a pôvod Frizinských pamiatok, ktorej tlačenú podobu som trhol na Dobrom trhu.

Kniha má 110 strán a v prílohe faksimile analyzovaných pamiatok. Jej pôvodným majiteľom bola Osvetová beseda Bratislava – Briežky.
+++++

strukturalizmus.jpgJean Piaget: Štrukturalizmus

Knižka vyšla v nakladateľstve Pravda v edícii Filozofické aktuality v roku 1971 v náklade 2 000 exemplárov. Podľa redakčnej poznámky je to triezve slovo švajčiarskeho psychológa J. Piageta, ktoré nestranným a súčasne zasväteným pohľadom pozerá na problematiku štruktúry, štrukturálnej metódy a jej filozofického výkladu.

Kniha má 165 strán vreckového formátu. Pôvodný majiteľ neznámy.
+++++

chruscov_v_usa.jpgNávšteva N. S. Chruščova v USA. Prejavy a dokumenty. 15. - 27. septembra 1959

Súbor dokumentov vydalo Slovenské vydavateľstvo politickej literatúry ešte v roku 1959 v náklade 15 000 výtlačkov. Obsahuje 28 prejavov, tlačových správ, komuniké, telegramov, rozhovorov a listov sovietskeho štátnika a súvisiacich vyhlásení. Je to veľmi zaujímavý dokument doby.

Brožúra ma 170 strán. Pečiatka majiteľa: Knihovňa Ústrednej politickej školy KSS v Bratislave.
+++++

volgograd.jpgVolgograd. Průvodce

Nakladateľstvo Progres z Moskvy vydalo v roku 1979 v náklade 12 500 exemplárov sprievodcu po meste a okolí v českom jazyku. Sprievodca na dobovej úrovni prináša skutočne potrebné množstvo informácií o meste a jeho histórii. Mňa ako milovníka máp a plánikov potešili situačné mapky mesta, okolia, Stalingradskej bitky, stredu mesta, Mamajovej mohyly (tak píšu v češtine), Volžsko-donského prieplavu. Všetko je doplnené množstvom fotografií.

Sprievodca v pevnej väzbe má 180 strán. Pôvodný majiteľ neznámy.
+++++

fasisticke_represalie.jpgFašistické represálie na Slovensku. (Druhé doplnené a rozšírené vydanie)

Uvedenú publikáciu vydal Zväz protifašistických bojovníkov vo vydavateľstve Obzor Bratislava v roku 1990. Obsahuje prehľad fašistických represálií podľa jednotlivých krajov (východ, stred, západ), prehľad miest a obcí postihnutých represáliami, ale aj štruktúru nacistických kománd a prehľad služobných hodností SS a wehrmachtu. Pripojené sú aj mapky s vypálenými obcami a masovými hrobmi. Dielo dodnes nestratilo svoju hodnotu pre objektívne poznanie našej minulosti. (Však, diskusie o slovenskom štáte v rokoch 1939 – 1945!)

Kniha má 152 strán textu a obrazovú prílohu na 24 stranách. Pôvodný majiteľ neznámy.
+++++

venuse.jpgJozef Vladár, Viliam Turčány: Venuše slovenského praveku

Skutočné skvostné dielko. Knihu vydal Tatran v náklade 2 750 výtlačkov v roku 1979 – na strane 9 je venovanie: V roku 1979 uplynulo práve sto rokov od objavu prvých jaskynných malieb v Altamire v Španielsku. Počtom strán útle, ale kvalitou papiera, grafickej úpravy, fotografií, textov k ním a veršami skutočne objemné pripomenutie miesta Slovenska v kultúrnej histórii ľudstva. Autori pripomínajú 12 „slovenských Venuší“ (áno, je tam aj z Moravian a Nitrianskeho Hrádku). Kniha poteší oko všetkými formami ducha.

Kniha má 64 strán. Pôvodný majiteľ neznámy.
+++++

varsik_1.jpgMilan Varsík: Odkážte mojej materi

Podtitul znie – Mladí ľudia v Slovenskom národnom povstaní. Kniha vyšla v roku 1984 v Smene a Mladej fronte v náklade 2 700 výtlačkov. Autor v úvode píše: V tejto knihe je 13 kapitol. V každej z nich sa hovorí o jednom či dvoch mladých ľuďoch. (…) Čo majú spoločné? Všetci sa ocitli v protifašistickom odboji, všetci zahynuli v boji s ľútym nepriateľom. Ja dodávam, že autor popísal presvedčivo krutú realitu tých, ktorým sa v Slovenskom štáte nežilo až tak dobre, ako nás chcú presvedčiť niektorí dnešní okiadzači vtedajšieho „blahobytu“.

Kniha má do 160 strán a 24 strán obrazových príloh. Pôvodný majiteľ neznámy.
+++++

mapove_prilohy.jpgMapové prílohy. Příloha ke knize Václava Husy: Dějiny Československa

A na záver malé potešenie pre mňa. Mapová príloha na trhu sa povaľovala bez rodiča, kniha, ku ktorej patrila, sa nezjavila pred mojimi očami. Preto neviem ani som nepátral po roku jej vzniku. Súbor obsahuje 17 máp a jedna z nich je Odkaz VOSR v Československu, tým pádom sa, samozrejme, jeho vznik upresňuje. Mimoriadne ma zaujala prvá mapka: Veľkomoravská ríša, kde sa píše, že na území ČSSR v čase Veľkej Moravy žili české kmene, moravské kmene a slovenské kmene. Takže, termín Slováci, slovenské kmene pre obyvateľov na území Slovenska v 9. storočí nie je vynález dnešných „starých Slovákov“, ale používal sa už dávnejšie pred vznikom suverénneho Slovenska.

Kniha má spomínaných 17 máp a predtým bola v majetku Ústrednej ekonomickej knižnice v Bratislave.
+++++

Ako nevýslovne závislý knižný maniak sa teším na záchranu každej použitej knihy a vyslovujem „vopred“ poďakovanie Domovu použitých kníh.

Úvodné foto: Dušan Gerec, výrez

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984