Kabinet Donalda Trumpa: bohatí, bieli a konzervatívni?

Počet zobrazení: 4155

Keď sa v médiách píše o kabinete nastupujúceho amerického prezidenta D. Trumpa, väčšinou sa spomínajú rovnaké prívlastky ako pri jeho osobe – konzervatívni, bohatí a bieli. Táto charakteristika je síce čiastočne pravdivá, je však aj výsledkom zjednodušeného vnímania ľudí okolo D. Trumpa. Výhradou voči kabinetu D. Trumpa je to, že mnohí jeho ministri nastupujú do úradu tak ako prezident – bez dostatočných politických skúseností. Samozrejme, aj táto výhrada má svoje opodstatnenie: mnohí členovia kabinetu dosiahli úspechy v súkromnej sfére, a nie je isté, že naozaj zvládnu špecifiká verejnej funkcie. Na druhej strane sú však „skúsení“ politici obvykle príliš naviazaní na lobistické skupiny, a to limituje ich schopnosť riešiť existujúce problémy.

AKTUÁLNE:
Trumpov nominant na ministra práce Puzder sa náhle vzdal
Reuters: Nový Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť by mal byť Harward

S určitou dávkou irónie by sa dalo konštatovať, že zatiaľ čo v Obamovej vláde boli ľudia, napojení na vládnucu oligarchiu, do Trumpovej vlády vstúpili oligarchovia priamo. Tam, kde Obamovi ľudia presadzovali ekonomické záujmy oligarchie z oportunizmu, Trumpovi ľudia ich podporujú z presvedčenia. Nový kabinet vytvárajú ministri, ktorí sú ideologicky vyhranenejší než členovia predošlej administratívy, i keď v zahraničnej politike môžu vystupovať realisticky, pretože ostatné veľmoci dnes nepredstavujú skutočnú alternatívu ku globálnemu kapitalizmu. Do tejto možnosti vkladajú mnohí nádej na zlepšenie vzťahov s Ruskom. Celkové zloženie Trumpovho tímu však nie je vôbec jednoliate a tvoria ho nielen ministri, ktorí potrebujú získať dôveru v Senáte. Nachádzajú sa tam aj ďalší členovia, ktorí pôsobia menej formálne, ich vplyv však môže byť značný.

            Hlavné úrady
 

Najvýznamnejší post medzi spolupracovníkmi D. Trumpa zaujíma viceprezident Mike Pence. Vzhľadom na to, že pozícia D. Trumpa v Republikánskej strane nie je príliš silná, posilňuje konzervatívec M. Pence väzby medzi prezidentom a jeho stranou. Úloha viceprezidenta bude pritom veľmi dôležitá, pretože medzi politickými oponentmi D. Trumpa sa neustále diskutuje o možnosti jeho odvolania. Podobné špekulácie sa dokonca začali šíriť ešte pred nástupom D. Trumpa do funkcie. Ak by však k tzv. impeachmentu skutočne prišlo, práve osoba viceprezidenta by bola rozhodujúca.

Pre svet je kľúčovým členom Trumpovho kabinetu nový minister zahraničia Rex Tillerson. Ako prezident ropného koncernu ExxonMobil bol R. Tillerson „globálnym hráčom“ ešte pred nástupom do funkcie a má úzke kontakty s dôležitými hlavami štátov. Zvlášť významné sú jeho vzťahy s prezidentom V. Putinom, ktorý ho v roku 2013 vyznamenal štátnym vyznamenaním. Jeho úsilie o lepšie vzťahy s Ruskom však nepodporujú všetci členovia vlády, napr. minister obrany James Mattis, ktorého postoje môžu predstavovať prekážku i pri prípadnej snahe o dohodu v Sýrii. J. Mattis je bývalý generál, ktorý slúžil v armáde 44 rokov a získal si tam prezývku „Mad dog“ (Besný pes). „Preslávil sa“ najmä krvavým potlačením povstania vo Fallúdži v Iraku 2004 a niektorými škandalóznymi výrokmi, napr.: „Je zábavné strieľať niektorých ľudí.“

Problematike spravodlivosti by sa mal v Trumpovom kabinete venovať ultrakonzervatívny právnik Jeff Sessions, ktorý odmieta registrované partnerstvá či liberálne obchodné dohody. Jeho odporcovia ho upodozrievajú z rasizmu a radikalizmu, najmä v oblasti imigračnej politiky. Vnútornú bezpečnosť má na starosti penzionovaný generál John Kelly, známy z Guantánama, kde vykonával dohľad nad kontroverzným väzením. Patrí k zástancom prísnej imigračnej politiky – býva označovaný za „jastraba ochrany hraníc“. Ministrom vnútra bude Ryan Zinke, aj keď toto ministerstvo je koncipované oveľa užšie než v SR.

            Sociálno-ekonomické výzvy
 

Ministerstvo financií bude mať v kabinete D. Trumpa na starosti Steven Mnuchin. Ide o človeka spätého s bankou Goldman Sachs. Ako bankár zarobil v roku 2008 stovky miliónov počas krízy nehnuteľností. S. Mnuchin plánuje najrozsiahlejšie znižovanie daní od dôb R. Reagana. Aj minister hospodárstva Wilbur Ross je úzko spätý s veľkou bankou. V investičnej banke Rothschildovcov pôsobil ako špecialista na konkurzy a úpadok. Má mnoho skúseností s reštrukturalizáciou firiem, najmä v oblastí ťažobného priemyslu a oceliarstva. Ako minister hrá kľúčovú úlohu pri protekcionistických plánoch D. Trumpa. Minister energetiky Rick Perry, bývalý guvernér Texasu, chce zase zvýšiť energetickú nezávislosť USA.

Pre odborárov predstavuje veľkú výzvu minister práce Andrew Puzder, ktorý je presvedčeným odporcom minimálnej mzdy a regulatórnych zásahov štátu. Zo systematického porušovania pracovno-právnych predpisov bol podozrivý už vo svojej sietí reštaurácií. Ministerka dopravy Elaine Chaová je dcéra bohatého lodiara, pôvodom z Taiwanu, presadila sa tvrdým postojom voči odborom. Má silnú podporu v republikánskej strane, jej manželom je M. McConnell, vodca republikánskej väčšiny v Senáte. Zaujímavou postavou je nová ministerka školstva Betsy DeVosová, ktorá chce motivovať rodičov, aby viac posielali deti na súkromné školy. Hovorí sa aj o jej skrytej snahe privatizovať štátne školy. B. DeVosová taktiež pochádza z veľmi bohatej rodiny, jej otec zakladal známu firmu Amway.

Veľmi nepopulárnu funkciu preberá ortopéd Tom Price, ktorý sa stáva novým ministrom zdravotníctva. Má konzervatívny názor na potraty a je silným kritikom Obamovej reformy zdravotného poistenia (Obamacare), ktorú chce nahradiť podnetmi pre súkromné zdravotné poistenie osôb. Lenže sprivatizované americké zdravotníctvo je dlhodobo najdrahšie na svete, často neefektívne a predstavuje skutočnú výzvu. O post ministra zdravotníctva sa pôvodne usiloval aj úspešný černošský chirurg Ben Carson. Dostal však odlišný úrad – ministerstvo výstavby. Ministrom pre veteránov bude takisto lekár David Shulkin, ministrom poľnohospodárstva zase zverolekár Sonny Perdue.

                    Ďalšie funkcie
 

Spomedzi ďalších osôb, ktoré zastávajú významné úrady, možno spomenúť najmä Reince Priebusa. Ten bol jedným z hlavných architektov volebného úspechu D. Trumpa a bude pôsobiť ako vedúci úradu v Bielom dome. Bez jeho vedomia sa v Bielom neodohrá žiadny politický rozhovor prezidenta medzi štyrmi očami. Medzi osoby, ktoré majú značný vplyv, hoci jeho mieru nie je vždy možné odhadnúť, patria predstavitelia tajných služieb. Spomenúť treba Mikea Pompea, ktorý bude stáť na čele CIA. Počas volieb patril k najostrejším kritikom H. Clintonovej a jeho osoba má byť zárukou nových vzťahov medzi CIA a prezidentom. Významnú úlohu zohráva aj Dan Coats, bývalý senátor z Indiany. Požíva dôveru prezidenta, ako aj dôveru tajných služieb, a preto môže zohrať dôležitú úlohu pri obnovovaní vzájomných vzťahov. Dôležitú úlohu môže zohrávať i poradca pre národnú bezpečnosť generál Mike Flynn, kritik doterajšej politiky USA v Sýrii s dobrými kontaktmi v Rusku. (Pozn. redakcie – M. Flynn medzitým z funkcie odstúpil, pozri Nejlepší nepřítel, co máme .)

V Trumpovom tíme nájdeme podstatne viac osobností, ktoré by si zaslúžili spomenúť, no vymenovať všetkých nemožno. Medzi významných poradcov bude patriť Gary Cohn, vedúci investičný bankár z Goldman Sachs. Dlho bol považovaný za demokrata, v súčasnosti však podporuje Trumpove protekcionistické názory. R. Lighthizer sa zase zaoberá problematikou zmlúv o voľnom obchode z právnej stránky a patrí k ich najsilnejším odporcom. V minulosti sa angažoval proti dumpingovým dovozom ocele. Ostrie jeho politiky smeruje proti Číne, ktorá má v tíme D. Trumpa viacero silných kritikov. Medzi nich patrí Peter Navarro, vedúci Národnej rady pre hospodárstvo, ktorý verejne vyzýval Američanov, aby nekupovali čínske produkty.

Za zmienku stojí aj bývalá podnikateľka v oblasti wrestlingu Linda McMahonová, splnomocnenkyňa pre strednú triedu, ktorá má pomôcť miliónom stredných a malých firiem. Zaujímavosťou bude riaditeľ Úradu pre životné prostredie Scott Pruitt, ktorý je podporovateľom využitia fosílnych palív a ich producentov v minulosti zastupoval ako advokát. Dôležitým členom tímu bude Jared Kushner, manžel Trumpovej dcéry Ivanky, či hlavný poradca Stephen Bannon, ktorý vedie pravicovú stránku Breitbart News Network. Mainstreamové médiá sa usilovali túto stránku napádať obvineniami z rasizmu a je možné, že v tejto snahe budú ďalej pokračovať. Významnými osobnosťami budú tiež Nikki Haleyová, veľvyslankyňa pri OSN, Carl Icahn, poradca pre reguláciu, či Mick Mulvaney, poradca pre verejnú správu a mnohí ďalší.

            Posledná šanca pre oligarchov?
 

Možno konštatovať, že Trumpova administratíva sa dostáva k moci vo veľmi náročnej situácii. USA strácajú postavenie jedinej superveľmoci, ktoré mali ešte na konci 20. storočia. Veľké množstvo zahraničných záväzkov znižuje ich výdavky na ekonomický rozvoj, ale nikto si netrúfa túto angažovanosť obmedziť. Krajina sa pritom musí vyrovnať s chronickým zadlžením, technologickými výzvami a súčasne zabezpečiť aspoň aký-taký sociálny zmier v spoločnosti. Predošlé dve administratívy na dané problémy neodkázali nájsť odpoveď a americké obyvateľstvo preto čoraz viac stráca s vládnou politikou trpezlivosť. Voľba D. Trumpa bola určitou formou protestu, a ak zlepšenie neprinesie ani jeho administratíva, tvorená významnými bankármi a priemyselníkmi, nedôvera vo vládnuci systém v USA sa ešte viac prehĺbi. Môže ísť teda o poslednú šancu oligarchov zmieriť obyvateľstvo USA s ekonomickým systémom, ktorý zjavne nedokáže poskytnúť odpoveď na výzvy 21. storočia.   

Komentár vyšiel v Literárnom týždenníku 5 – 6/2017

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984