Iľja Polonskij: Kedy sa rozpadne Amerika? Tri náznaky

Počet zobrazení: 3725

Veľkosť Spojených štátov sa mnohým zdá nezničiteľná. USA sa však v súčasnosti nachádzajú v stave vážnej politickej a ekonomickej krízy. Pozície Washingtonu vo svete prudko slabnú a pred krajinou sa čoraz zreteľnejšie zjavuje smutné finále predchádzajúceho súpera – Sovietskeho zväzu. Ukazuje na to celý rad znakov, ktoré svojho času sprevádzali rozpad sovietskeho štátu a teraz sa zreteľne prejavujú aj v Spojených štátoch.

Jedným z prvých a najvážnejších znakov je rozpad koalícií. Na konci osemdesiatych rokov sa začal rozpadať „socialistický blok“ a skončilo sa to úplným oddelením východnej Európy od ZSSR. Dnes sa Rusko a väčšina štátov východnej Európy nachádzajú vo veľmi zložitých vzťahoch. Čo sa týka Spojených štátov, vidíme ako sa od Washingtonu odvracia čoraz viac bývalých spojencov. Mnohých z nich k tomu priviedol svojou nepremyslenou politikou Donald Trump. Zhoršili sa vzťahy medzi USA a EÚ, lebo sa ukázalo, že ich ciele sa veľmi odlišujú.

Washington prakticky stratil Turecko, ktoré predtým bolo jeho hlavným spojencom na Blízkom východe. Súčasný turecký prezident Recep Erdogan nešetrí odsudzovaním USA, hoci z NATO Turci neodišli. India demonštruje nezávislý kurz a nechystá sa podriadiť americkému zákazu na obchod s Ruskom. Aj Saudská Arábia začína pôsobiť smerom k Moskve, hoci predtým bola v hlavnom prúde americkej politiky. Nakoniec, nie je pokoj ani vo východnej Ázii, kde sa južná Kórea a Japonsko tiež snažia konať bez ohľadu na Washington.   

Ako sa na konci osemdesiatych rokov registrovala ideologická kríza v Sovietskom zväze, tak aj USA majú v súčasnosti na tomto fronte neúspechy. Nikto už neverí v silu príkladu americkej demokracie a Washington čoraz ťažšie presviedča svet o tom, že pôsobí nie v záujme vlastných finančných výhod, ale v mene práv a slobôd človeka. Z „amerického sna“ sú rozčarovaní aj samotní Američania, najmä po sérii mnohých a veľkých neúspechov protiruskej informačnej kampane. Aj hodnoty trhu, ktoré boli predtým oporou americkej ideológie, ustupujú do pozadia. O akom slobodnom trhu možno hovoriť, keď všetky veľké podniky v USA sú sústredené v rukách štátu alebo nadnárodných spoločností, ktoré majú máločo spoločné so skutočným súkromným podnikaním.

Vážnym úderom na pozície USA je aj ich účasť v mnohých vojnách a konfliktoch. Američania bojujú na celom svete, no ich vojny nemožno označiť za úspešné. Irak, Afganistan, Líbya, Sýria – koľko ešte „ohnísk“ potrebuje Washington? Pritom USA sa vyhýbajú vojne so silným protivníkom, obávajú sa veľkých strát a škôd na svojom území. Čím vo viacerých krajinách bojujú americkí vojaci, tým menej sa vo svete boja americkej armády. Dlhé roky preukazuje neschopnosť vysporiadať sa s povstaleckými skupinami v Afganistane, s vládnymi vojskami v Sýrii. Americká autorita stála na ekonomickej prevahe a vojenskej sile, ale dnes svet vidí, ako slabne ekonomika USA, ktorá je závislá od giganticky rastúceho dlhu a ako americká armáda uviazla v mnohých konfliktoch. Krach ríše je neodvratný, zostáva len čakať, kedy k nemu dôjde.

Zdroj: https://topcor.ru/1783-kogda-razvalitsja-amerika.html?utm_source=politobzor.net

O autorovi: Iľja Viktorovič Polonskij (nar. 1983 v Sevastopole) vyrastal v Rostove na Done. Ruský publicista. Autor mnohých článkov v ruských denníkoch a populárnych internetových zdrojoch. Oblasťami jeho publikačnej činnosti sú politické dejiny, sociálne a politické problémy súčasnosti, vojny a revolúcie. V roku 2016 vydal knihu Krv džungle: partizánske vojny v Ázii. Hlási sa k socialistickým myšlienkam.

Úvodné foto: Matt Robinson / Flickr

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984