Fiasko na klimatických rokovaniach vo Varšave

Počet zobrazení: 2633

klima_varsava_1.jpgVaršava, 22. novembra 2013 Vo štvrtok 21. novembra 2013, deň pred plánovaným ukončením klimatických rokovaní OSN (tzv. „COP19“) v poľskej Varšave, opustila rokovania veľká skupina aktivistov a predstaviteľov mimovládnych organizácií. Stovky účastníkov takto zareagovali na minimálny pokrok v rokovaniach a na spoluprácu poľských organizátorov s korporáciami, ktoré znečisťujú planétu.

K odchodu z rokovaní sa pripojilo 800 ľudí z hnutí, odborov a veľkých environmentálnych, rozvojových a mládežníckych skupín, ako sú Priatelia Zeme, Greenpeace, Oxfam či World klima_varsava2.jpgWild Fund, ktoré spolu reprezentujú milióny ľudí. Aktivisti mali pri odchode z rokovaní na sebe tričká s nápisom „Keď rokujú znečisťovatelia, my odchádzame“, čím poukazovali na vplyv energetických korporácií, ktoré patria medzi najväčších znečisťovateľov, na rokovania a pozície vlád mnohých štátov.

Susann Scherbarthová z kampane Priateľov Zeme Európa za klimatickú spravodlivosť, hovorí: „Odchádzame frustrovaní a sklamaní – rokovania v Poľsku majú na míle ďaleko od znižovania emisií skleníkových plynov a hľadaniu financií na riešenie klima_varsava3.jpgzmeny klímy. Odchádzame aj zo solidarity s krajinami a komunitami, ktoré klimatická zmena najviac ohrozuje a pre ktoré tieto rokovania nespravili takmer nič.“

Poľská vláda sa rozhodla využiť pri organizácii klimatických rokovaní sponzoring veľkých energetických, dopravných a iných firiem, ktoré patria k veľkým znečisťovateľom, ako je letecká spoločnosť Emirates či výrobca ocele Arcelor Mittal. Okrem rokovaní OSN vo Varšave hosťuje Poľsko zároveň aj samit o uhlí a klíme organizovaný Svetovou asociáciou pre uhlie, čo občianske organizácie kritizovali už pred začatím konferencie.

Magda Stockiewiczová, riaditeľka Priateľov Zeme Európa, na to reaguje: „Na rokovaniach privítali znečisťovateľov s otvorenou náručou a diskusie sa podriaďujú záujmom korporácií. Nie je tu priestor pre ľudí a planétu. Poľské predsedníctvo a jeho krátkozraká politika podporujúca uhoľný priemysel spravili z týchto rokovaní jedny z „najšpinavších“, aké sa doteraz uskutočnili.“

Rozvinuté krajiny odmietajú prevziať svoj podiel zodpovednosti za zmenu klímy a chrániť ľudí, ktorých životy sú ňou vážne ovplyvnené. Pozície vlád v klimatických rokovaniach podľa Priateľov Zeme stále viac ovplyvňujú úzke ekonomické a finančné záujmy nadnárodných korporácií – je to zreteľné najmä v postojoch Austrálie, Kanady, Japonska a Spojených štátov. Priatelia Zeme Európa vyzývajú európskych politikov, aby presadzovali rýchle a spravodlivé kroky k výraznému zníženiu emisií. EÚ by podľa nich mala schváliť záväzok znížiť emisie o 60% do roku 2030 a mala by mať ambiciózne ciele v oblasti energetických úspor a využívaní obnoviteľných zdrojov energie.

Priatelia Zeme upozorňujú aj na vážne dôsledky zmeny klímy na rozvojové krajiny. Vlády by mali podľa nich uznať to, aký obrovský vplyv má klimatická kríza na množstvo ľudí v krajinách globálneho Juhu a nájsť financie na to, aby pomohli rozvojovým krajinám kompenzovať tieto dôsledky a prispôsobovať sa im.

Foto: Flickr/foeeurope

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984