Evolučná ontológia Josefa Šmajsa

Počet zobrazení: 4457

smajs_slovo.jpgProfesor Jozef Šmajs oslávil 75. narodeniny už v novembri minulého roku. K tomuto jeho jubileu sa v priestoroch Fakulty sociálnych štúdií MU v Brne konala 28. marca 2014 teoretická konferencia venovaná evolučnej ontológii. Jej výstupom bude kniha Evolučná ontológia a spoločenské vedy, ktorú vydá Masarykova univerzita.

Profesor Josef Šmajs je známy filozof Masarykovej univerzity v Brne. Zaoberá sa najmä filozofickými otázkami civilizačnej krízy, ktorú vníma ako konflikt prírody s kultúrou. Je autorom pôvodnej filozofickej koncepcie evolučná ontológia. Jeho knihy s ontologickou a ekologickou tematikou sú prekladané aj do iných jazykov. Za knihu Ohrozená kultúra dostal Cenu ministra životného prostredia Českej republiky. Jej ruský preklad s predhovorom Erazima Koháka vyšiel v roku 2011 v Novosibirsku. V roku 2012 bola táto kniha ocenená ako najlepšia ruská vedecká kniha roka. Myšlienka o jej preklade do ruštiny vznikla na svetovom filozofickom kongrese v Soule v roku 2008. V tom istom roku mu vyšla aj kniha Filozofia – obrat k Zemi, v ktorej evolučnú ontológiu rozšíril o evolučnú gnozeológiu a filozofiu techniky. Pre Encyclopedia of Anthropology (2006) spracoval heslá Culture, Nature, Technology a Environmental Philosophy. Spolu s Ivanom Klímom a Václavom Cílkom vydal roku 2010 burcujúci text s názvom Tri hlasy. Publikuje v odborných a populárno-vedeckých časopisoch, je aj častým autorom Slova a dvakrát bol hosťom Klubu Nového slova v Bratislave. Výber z jeho publikácií:

1994 Kultura proti přírodě.
1995 Ohrožená kultura. Od evoluční ontologie k ekologické politice.
1997 Ohrožená kultura. Od evoluční ontologie k ekologické politice. (2. vyd.)
2000 Drama evoluce. Fragment evoluční ontologie.
2003 Evoluční ontologie. (spolu s Josefom Krobom)
2003 Filosofie psaná kurzívou. Rozhlasové ekologické eseje.
2007 Nájemní smlouva se Zemí
2008 Evolutionary Ontology. Reclaiming the Value of Nature by Transforming Culture.
2008 Potřebujeme filosofii přežití? Úvahy o filosofii, kultuře, poznání, vzdělání, řeči a popularizaci vědy.
2008 Filosofie – obrat k Zemi. Evolučněontologická reflexe přírody, kultury, techniky a lidského poznání.
2010 Tři hlasy. Úvahy o povaze konfliktu kultury s přírodou. (spolu s Ivanom Klímom a Václavom Cílkom)
2011 Ohrožená kultura. Od evoluční ontologie k ekologické politice. (3. upravené a rozšírené vydanie).

Laudatio profesorovi Šmajsovi na konferencii predniesol profesor Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Emil Višňovský.

Jubilant Josef Šmajs predniesol referát k problému vedeckosti vedy. Kým o vedeckosti prírodných vied verejnosť nepochybuje, so spoločenskými vedami je to naopak, ale paradoxne o nej nepochybujú spoločenskí vedci. Dôvodom tohto paradoxu podľa profesora Šmajsa je skutočnosť, že máme do činenia s duchovnou, predátorskou kultúrou. Vedeckosť spoločenských vied v takejto paradigme možná nie je. Spoločenské vedy by mali hľadať kľúč k biofilnej premene kultúry.

Jozef Lysý vo svojom príspevku nadviazal na túto myšlienku a v súvislosti s civilizačnou krízou pripojil svoj hlas k hľadiskám, ktoré sa hlásia k biofilnému poňatiu politiky. Jednou z prekážok na jej dosiahnutie je aj predátorská demokracia, tak ako ju registrujeme v posledných desaťročiach.

S pozoruhodným príspevkom o príčinách prehry environmentalizmu vystúpil Bohuslav Binka. Profesor Peter Jemelka sa zamýšľal nad pomerom  evolučnej ontológie, axiológie a etiky. Vladimír Choluj z Ekonomickej univerzity v Bratislave pozoruhodným spôsobom domýšľal evolučno-ontologické príznaky prokultúrneho hospodárstva v duchu Šmajsových filozofických záverov. Vratislav Moudr vystúpil s témou sebarealizácia indivíduí a sebapoškodzovanie spoločnosti.

Zdeňka Petáková vystúpila s apelatívnym príspevkom o úlohe intelektuála v dnešnom svete. Situácia ľudstva v súčasnosti je systémovo odlišná od akéhokoľvek predchádzajúceho stavu a pri terajšom rozhodovaní a plánovaní budúcnosti nie je preto príliš na čo nadviazať. Presnejšie povedané, nemôžeme si vziať na pomoc žiadnu dejinnú analógiu. Naše súčasné obdobie je neopakovateľné a možno ho stručne charakterizovať takto: Ľudí je obrovské množstvo (7,1 miliardy), všetky planetárne zdroje sa zmenšujú a máme k dispozícii nepredstaviteľné množstvo zbraní. To, spolu s vnútrodruhovým agresívnym správaním ľudí v podmienkach miznúcich zdrojov, neimplikuje nič dobré. Zmena paradigmy v prístupe k spotrebnému životnému štýlu je nutná a bude vynútená okolnosťami nezávisle od nášho chcenia. K dôstojnému a čo najmenej bolestnému procesu prechodu na spotrebu energie a materiálov zodpovedajúcemu rovnovážnemu (stabilne udržateľnému) stavu by mali prispieť i vzdelanci. Trvalý a dôsledný dôraz na význam ľudskosti, humanity, ohľaduplnosti i skromnosti by mal byť úlohou intelektuála v osobnej i spoločenskej rovine, v rovine racionálnej má povinnosť sústrediť sa na multiodborovú syntézu, zoznamovať so závermi svojich úvah a so svojimi upozorneniami a odporučeniami čo najširšiu verejnosť. Najdôležitejšou úlohou intelektuála je uchovať nádej. I keď práve teraz mnoho z toho, v čo ešte veríme a v samozrejmosť čoho sme dúfali, totiž samotné materiálne usporiadanie našej civilizácie, vyčerpalo svoje možnosti kvantitatívneho rozvoja, náš príbeh, živý príbeh ľudstva pokračuje. Sme stále na tej ceste, ktorú kedysi ktosi začal. A je na nás všetkých, aby tento príbeh pokračoval čo najmúdrejšie. (Zdeňka Petáková je aj autorkou publikácie O zmysle vedy, ktorú ponúkla čitateľom Slova; príležitostne ju uverejníme - pozn. red.).

Dušan Janák vystúpil s príspevkom o opozícii prírody a kultúry vo vzťahu k statusu sociálnej vedy. Marek Timko zaujal problémom evolučnej ontológie a informačnej vedy, Vít Bartoš ontickými princípmi kultúry a techniky a Slavo Lesňák sa zamyslel provokatívne nad etickými prístupmi a rizikami aplikácie evolučnej ontológie.

SÚVISIACE:

K problému vedeckosti spoločenských vied
Informační technika – velká neznámá
Poroste význam společenských věd?
Dôstojne ustupovať prírode
Jak dlouho ještě?
Deklarácia závislosti
Aby ľudstvo nevyhynulo zbytočne skoro

Ak máte záujem o všetky jeho state na Slove, stačí na stránke do kolónky Hľadať zadať meno Josef Šmajs a odkliknúť.

Na snímke: Josef Šmajs na Klube Nového slova.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984