EÚ stráca schopnosť pomôcť v núdzi

Počet zobrazení: 3193

So sumou viac ako 2 miliardy eur je EÚ najväčším poskytovateľom humanitárnej pomoci na svete. Len samotná Európska komisia vyčlenila v roku 2013 pomoc vo výške 1,3 miliardy EUR pre 122 miliónov ľudí vo viac ako deväťdesiatich krajinách sveta.[1] Humanitárne aktivity, od ktorých často priamo závisia ľudské životy, však čoraz pálčivejšie začínajú pociťovať jeden vážny problém – nedostatok financií.

Rozpočtový výbor Európskeho parlamentu sa na znepokojivý vývoj rozhodol reagovať 4. marca 2014 na svojom zasadaní v Bruseli. Eurokomisár pre rozpočet a finančné plánovanie Janusz Lewandowski a eurokomisárka zodpovedná za medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristalina Georgieva vyslovili vážne znepokojenie ohľadom skutočnosti, že z celkovej sumy vyčlenenej na humanitárnu pomoc pre rok 2014 sa len za január a február vyčerpalo už 32 %. Pritom z dôvodu  ustavične sa zvyšujúceho rozdielu medzi platbami a záväzkami sa celá táto suma vydala len na vyrovnanie minuloročných nesplatených účtov. Pre porovnanie: Na splatenie dlhov sa v roku 2010 vyčlenilo 13 %, o rok na to 19 %  a v roku 2012 sa z rozpočtových prostriedkov určených na humanitárnu pomoc blokovalo už 31 %. V roku 2013 bola táto hodnota o ďalších 6 % vyššia[2].

Rast objemu blokovaných finančných prostriedkov vyčlenených na humanitárna pomoc ako dôsledok zväčšujúceho sa rozdielu medzi záväzkami a platobnými prostriedkami
graf_hp.jpg

Podľa komisárov a predsedu Výboru pre rozpočet EÚ Alaina Lamassourea za vzniknutú situáciu nesie hlavnú zodpovednosť Európska rada, ktorá dlhodobo presadzuje škrty v rozpočte EÚ a stojí tiež za nízkou úrovňou platobných prostriedkov. Narastanie vnútorného dlhu jej hrá do karát ako argument na presadzovanie politiky úspor.

Lamassoure kritike podrobil aj  Európsku komisiu, nakoľko, podľa jeho slov, pri zostavovaní rozpočtu nepredložila relevantné informácie, na základe ktorých by Európsky parlament dokázal správnejšie nastaviť rozpočtové priority.

Ku koncu rokovania sa politici zhodli na potrebe ďalších stretnutí ako aj na znení spoločnej deklarácie. Tá vyzýva k maximálnej flexibilite Viacročného finančného rámca EÚ na roky 2014 – 2020 s cieľom pokryť chýbajúce finančné prostriedky pre humanitárnu pomoc z iných dostupných zdrojov.

Ako si však zástupcovia členských štátov, poslanci Európskeho parlamentu a Komisia predstavujú rýchle, konkrétne, a najmä účinné opatrenia, nie je úplne jasné. Isté je len to, že pre nedostatok likvidity sa už teraz musela pozastaviť humanitárna pomoc v niektorých regiónoch. Navyše, nič nenasvedčuje tomu, že počet ľudí odkázaných na tento druh pomoci bude vo svete klesať. Odhady vývoja bezpečnostnej situácie a klimatických zmien hovoria skôr o opaku.

(Autor pôsobí v Bruseli)

Poznámky:

[1] Európska komisia: Súhnrnná správa o činnosti Európskej únie – 2013. Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu, Brusel.
[2] Commissioner Janusz Lewandowski: EU Budget Implementation 2013 - Outlook for 2014 including Humanitarian Aid. 4 March 2014

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984