Drachma alebo euro?

Interview s Alekosom Alavanosom, nezávislým gréckym politikom
Počet zobrazení: 2962

alavanos.jpgAlekos Alavanos bol dlhé roky europoslancom za dnešnú hlavnú opozičnú ľavicovú stranu SYRIZA, potom jej predsedom. Pred pár rokmi uvoľnil svoje miesto mladému Alexisovi Tsiprasov.. Dnes je neoficiálnym predsedom združenia Čelo solidarity a zvratu.

 



V poslednom čase ostro kritizujete hlavnú opozičnú stranu SYRIZA, a to napriek tomu, že v ostatných výskumoch verejnej mienky figuruje na prvom nmieste. Čo nerobí dobre? Veď jej predsedu ste takpovediac korunovali vy… nA teraz hovoríte o neprítomnosti ľavice v politike.

Nikdy som nekritizoval osobne predsedu SYRIZA Alexisa Tsiprasa. Ale povedzme si, čo by mala znamenať prítomnosť ľavice v politike? To, že nezamestnaný bude oboznámený s programom, ktorý mu dá nádej, že dostane prácu a bude si vedomý, že jeho nárok na prácu je svätý. To, že mladý človek bude vedieť, že jeho diplomy budú využité spoločnosťou a nebude sa túlať bezcieľne po ulici. To, že Grék a Grékyňa sa dozvedia, že aj mimo Európskej únie existuje perspektíva. To, že sa môžeme postaviť na vlastné nohy a nebudú nás viac považovať za lenivých a neschopných.

Pán Tsipras sa teraz snaží vyplniť priestor v centre politického spektra. Môže nahradiť v tomto priestore historickú stranu PASOK? Vytvorí sa nová politická pravoľavá dvojpólovosť, na akú sme boli zvyknutí v Grécku za posledné desaťročia?

Myslím že nie. Ale dilemy sú tvrdé a neúprosné. Buď sa budeme držať plánu A a ostaneme v Európskej únii, čo znamená kontrola celej spoločnosti zo strany Komisie a veriteľov, zrušenie spoločenských výdavkov, platy ako v Pakistane, viac nezamestnaných ako zamestnaných... Alebo plán B, čo znamená oslobodenie od európskych záväzkov, peňažná hotovosť, národná mena potrebná na to, aby mohla byť podporená vnútorná podnikavosť a vývoz. A teda zastavenie splácania dlhov. Nie náhodou začali hovoriť o pláne B aj jeho doterajší nepriatelia v tlači a televízii pri príležitosti cyperskej katastrofy.

Nepovažujete teda stranu SYRIZA za schopnú vládnuť?

Nechcem hovoriť o tom, že nie je schopná. Poviem vám radšej, akú vládu by podľa mňa mala mať krajina. Vládu, ktorá by začala ihneď kupovať naftu od Iránu – niečo, čo nám dnes EÚ zakazuje – za prijateľných podmienok tak, ako to dnes robí Japonsko, Kórea a Turecko. Potrebujeme vládu, ktorá bude kontrolovať únik kapitálu mimo Grécka, niečo, čo je dnes tiež zakázané z Európskej únie. Vládu, ktorá zruší obmedzenia pre roľníctvo, čím budeme môcť produkovať toľko zemiakov, rajčín a tabaku, koľko môžeme spotrebovať a vyviezť.

Dilema drachma či euro je teda naozaj aktuálna, alebo to bola pred voľbami len znásilňujúca dilema starého politického systému, ktorý sa podľa vás rúti?

Dilema euro alebo drachma je centrálnou otázkou pre našu krajinu. Euro nie je len kus kovu. Je to mikročip s obsahom celej politiky posledných desaťročí: privilégiá bankám, rozklad spoločenského štátu, uľahčovanie dovozu z Nemecka, tvrdé dane pre ľud, ekonomický azyl pre bohatých, zvyšovanie nezamestnanosti. Celkom opačnou filozofiou je národná mena v spolupráci s výrobným plánom a existencia verejných bánk, ktoré by podporili malé a stredné podniky... Samozrejme, že vláda sa snaží strašiť ľudí, keďže zmena meny je veľmi výraznou zmenou. Odpoveďou nemôže byť, že odchod z eurozóny bude katastrofou, ako to počúvame z úst všetkých, čo majú dnes moc. Odpoveďou môže byť len: „Chceme pracovať a žiť dôstojne. Nebojíme sa.“

Ste jedným z mála politikov, ktorý sa hlásia k odchodu od eura k národnej mene. Nemyslíte si, že to bude mať horšie následky, ako sú tie, ktoré prežívame dnes kvôli memorandovej politike?

Som si istý, že nie. Avšak pod jednou podmienkou. Že sa tak nestane odrazu, v chaotickej atmosfére. Zmena sa musí udiať organizovaným spôsobom, s podporou ľudovej väčšiny, s plnou prognózou pre prvé týždne, ktoré budú aj tými najťažšími. Všetky krajiny majú plán B pre prípad, že Grécko odíde z Európskej únie okrem samotného Grécka. Je to ako keby sme mali zápal pľúc a všetci okolo nás by brali antibiotiká okrem nás samotných. Veď aj každý jeden obyvateľ Grécka má vlastný plán B, preto aj má zväzok peňazí v matraci pre prípad, že by banky zbankrotovali.

Pocit, ktorý tu existuje tak v mikroekonomike ako aj v makroekonomike je, že verejné záležitosti nevychádzajú, že sme pokusnými králikmi. Na druhej strane však vláda vykazuje stabilitu. Ako si to vysvetľujete?

Neviem, akú stabilitu by mala, keby nebola podporovaná policajným potláčaním demonštrácií, bez mobilizácií štrajkujúcich a vôbec bez šírenia strachu pred možnosťou zavedenia drachmy. Ľudia si síce uvedomujú, že križovatkou je drachma alebo euro, ale veľká časť sa ešte bojí rozhodnúť sa. Musíme si však uvedomiť, že Dánsko a Nórsko si poradili aj bez eura a my to dokážeme tiež.

A ešte posledná otázka. Je pravdou, že pripravujete novú stranu?

Myslím, že dnes nemajú zmysel strany jednej osobnosti alebo nejakej skupiny, ktoré by chceli využiť krízu pre vlastný prospech. To, o čo sa snažíme my v Čele solidarity a zvratu, je zjednotenie. Chceme skrátka zjednotiť politické prúdy, spoločenské organizácie, vysokoškolských profesorov, obyčajných ľudí, mladých. Plán B je už skutočnosťou, pred týždňom vyšla aj kniha o ňom, napriek tomu, že nemá parlamentné vyjadrenie. Verím, že bude aj volebne prítomný.

Foto: http://www.youtube.com/watch?v=75_WyZdsGHM

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984