Dnes nie je ohrozená sloboda médií, ale ich pluralita

Počet zobrazení: 6435

Odkedy Smer vládne (teda od roku 2006), kritizujem ho okrem iného za to, že nepriniesol žiadne zásadné ľavicové reformy, žiadne systémové zmeny, ktoré by zmenili krajinu v duchu sociálnodemokratických hodnôt (nie že by neschválili nijaké sociálne opatrenia, ale pre laikov – sociálne neznamená ľavicové, sociálne prvky nájdete aj u konzervatívnych a liberálnych strán). V politických dejinách Slovenskej republiky neexistuje strana, ktorá by mala moci tak veľa a zmenila krajinu tak strašne málo. Preto je paradoxné, že jednu zo svojich najzásadnejších reforiem presadil Smer nie v čase, keď bol sám pri moci, ale v čase, keď sa nachádza v hodnotovo zložitej koalícii a pravdepodobne na konci vládnutia.

V Národnej rade SR bol dnes (13. 3. 2018) schválený historický zákon o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch. Aj vďaka SaS, ktorá bojkotovala parlament, takže nikto nebol proti. Tento moderný zákon umožní čiastočne demokratizovať ekonomiku a zakladať firmy, ktorých hlavných cieľom nie je súkromný zisk, ale spoločenský prospech. Márne by ste však o tomto hlasovaní našli čo i len zmienku vo vysielaní verejnoprávnej RTVS. Jej redaktori sa zaoberali tým, ako dosiahnuť ešte väčšiu podporu pre po-slušné Slovensko a v skupinovej komunikácii aj tým, prečo dávajú české médiá priestor nejakému Chmelárovi...

Spomeňte si na to, ako novinári pri voľbe generálneho riaditeľa RTVS robili paniku, že Jaroslav Rezník nedokáže zabezpečiť pluralitu vo vysielaní. Zdá sa, že mali pravdu. Ibaže úplne inak, ako to mysleli. Spravodajstvo verejnoprávnej televízie dnes ovládla úzka ideologická sekta, ktorá rezignovala na žurnalistiku a robí angažovaný politický aktivizmus. Reklamný slogan „najobjektívnejšie spravodajstvo“ je propagandistický mýtus, lebo objektivita je exaktný termín, ktorý sa nemeria verejnou mienkou, verejnou mienkou môžete odmerať obľúbenosť a sledovanosť. Táto televízia opustila princípy objektivity, hoci ju platíme všetci z našich spoločných daní a hoci by mala zo zákona odrážať čo najširšie názorové spektrum spoločnosti. Strach, šikana a celkové pomery v RTVS, o ktorých ma informujú niektorí statoční novinári, považujem za dlhodobo neúnosné a protiprávne. Pamätajte si, že keď sa tým bude musieť zaoberať Rada RTVS či Rada pre vysielanie a retransmisiu, keď sa budú pýtať, prečo je spravodajstvo čoraz menej vyvážené a prezentované názory čoraz viac jednostranné, a keď to bude musieť skôr či neskôr rázne riešiť manažment – začnú N-ko, Sme a ďalšie spriaznené médiá (ktoré už aj niektorí novinári volajú „mediálna mafia“) vykrikovať, že je to útok na slobodu médií. Lenže dnes nie je ohrozená sloboda médií, ale ich pluralita. Smrťou novinára sa nesmie zakrývať dlhodobá neprofesionalita niektorých médií a príčiny, pre ktoré im ľudia neveria.

Status na FB, 13. 3. 2018

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984