Čím sa líši KSS od ostatných strán?

Počet zobrazení: 3922

KSS ide o taký rozvoj Slovenska, ktorý prinesie prospech všetkým. Definíciu rozvoja sme prevzali od známeho experta OSN Ignacy Sachsa. „Rozvoj sa nezakladá na raste hrubého domáceho produktu, ale na schopnosti vytvárať zamestnanecké miesta, na odstraňovaní nerovnosti medzi ľuďmi a na redukovaní chudoby.  Rozvoj ...má byť v súlade s logikou potrieb obyvateľstva, a nie s logikou trhu...“  Ale je tomu tak na Slovensku ?

Peňažné dávky pre státisíce nezamestnaných  majú hodnotu almužny.  Penzie starodôchodcov, ktorí v minulosti spriemyselnili Slovensko a zabezpečili mu potravinovú sebestačnosť, pripomínajú skôr žobračenky. Niet peňazí na výstavbu štátnych bytov, ktorých nájomné by odpovedalo výške miezd. Chýbajú financie na vedu, kultúru, šport, na platy učiteľov a zdravotných sestier. Nemáme na klimatizáciu a slušné toalety v nemocniciach, ani na  lieky a školské pomôcky, ktorých ceny prekračujú možnosti rodinných rozpočtov. Vo výpočte, čo všetko by mal zabezpečiť sociálny štát, by sme mohli pokračovať.

Prečo nám chýba toľko peňazí? Veď podľa vlády sa ekonomike darí. Na počet  obyvateľov sa u nás vyrába najviac automobilov na svete a západné spoločnosti presťahovali do našej krajiny aj výrobu elektroniky a iných tovarov. Výroba, export a zisky rastú, avšak životná úroveň nie. Prečo? Pretože po privatizácii sa hospodárstvo dostalo do rúk zahraničných spoločností, ktoré nedávajú našim pracujúcim spravodlivé mzdy a zisky si odvážajú. Ročne odtekajú zo Slovenska mnohé miliardy eur, lebo sme ekonomicky okupovanou krajinou.

Keďže majetkovým prevratom sme prišli o  štátne podniky, nemáme dostatok dobre platených  pracovných miest ani vlastné zisky, ktoré by ostali na Slovensku a zabezpečili našim občanom blahobyt, o akom sa píše vo Všeobecnej charte ľudských práv, schválenej západnými demokraciami 10. 12. 1948. V tomto dokumente  je zakotvené právo na prácu, na spravodlivú a uspokojivú odmenu, na blahobyt zahrňujúci výživu, ošatenie, byt, zdravotnú starostlivosť, vzdelanie a sociálne služby. Preto ho autori neoliberálneho kapitalizmu nespomínajú. Vadí im aj fakt, že po prvý raz v histórii sa v ňom uvádza nielen právo na súkromné, ale aj na kolektívne vlastníctvo. A to bolo  pošliapané kapitalistickou privatizáciou po novembri 1989. 

Dnes máme na Slovensku model, ktorý nahráva zahraničnému kapitálu.  Objem vybraných daní je zmenšený daňovými prázdninami, ktoré vláda SR poskytuje cudzím firmám, spolu so štedrými štátnymi príspevkami a podporami. Domáci malí a strední podnikatelia takú pomoc nedostávajú. Iba dane nestačia pokryť náklady na sociálny štát. Slovensko sa navyše každoročne zadlžuje.

Privatizačný model ekonomiky neuspel nikde na svete, ani na Slovensku, lebo plodí nezamestnanosť, chudobných zamestnaných, exekúcie, bezdomovectvo,  ľudské nešťastie. Napriek tomu Smer-SD ani ostatné parlamentné strany tento neúspešný ekonomický systém nemajú v úmysle zmeniť,  iba ho kozmeticky upravujú. Komunistická strana Slovenska je za zmenu. K požadovaniu plurality hospodárskeho modelu vedie komunistov záujem vytvárať  lepšie podmienky nie pre maximálne zisky nadnárodných spoločností, ale pre život  ľudí. Ako to robia v škandinávskych krajinách, kde majú zmiešané hospodárstvo a vysoké štátne príjmy (aj z daní), ktoré sa prerozdeľujú.

KSS požaduje, aby aj náš  štát podnikal a exportom špičkových tovarov – vyrobených v novozaložených slovenských podnikoch – zarábal na rozvoj Slovenska a na životnú úroveň svojich obyvateľov. Mohli by sa vyrábať napríklad potraviny, lieky (generiká), obojživelné záchranné vozidlá, nábytok  atď. Využili by sme tradíciu v biotechnológiách i strojárenstve, aj domáce suroviny, akými sú drevo a minerálne pramene.  Zároveň by sa finančný systém doplnil o štátnu banku a poisťovňu. Aby naši občania a podniky dostávali lacnejšie pôžičky a pri sporení vyššie úroky. Aby naša vláda mohla využívať napr. zisky z povinného ručenia, ktoré platí každý majiteľ motorového vozidla. V súčasnosti majú  úžitok z poistného iba zahraničné poisťovne. Verejný sektor by priniesol podstatne viac práce, viac peňazí štátu i jednotlivcom. A navyše by vytvoril konkurenčné prostredie. V súčasnosti je Slovensko zapojené iba do súťaže druhotriednych krajín, ktoré sa bijú o to, kto nadnárodným spoločnostiam z bohatých krajín poskytne lacnejšiu pracovnú silu.

KSS sa zasadí, že zisky zo štátneho podnikania  neodtečú do cudziny. Budú sa z nich stavať cenovo dostupné byty, bude sa z nich financovať  lepšie a dostupnejšie zdravotníctvo a školstvo. Budú sa z nich budovať zaostalé regióny, kde sa vytvoria pracovné miesta pre miestnych obyvateľov. 

Nestačí iba politická sloboda. Pre úplnú  demokraciu je nevyhnutná aj rovnosť príležitostí usilovať sa o ľudské šťastie. Ako? Získaním spravodlivo zaplatenej práce. A takúto rovnosť naši ľudia nemajú v podmienkach zahraničnej ekonomickej okupácie. Preto je  nevyhnutné vybudovať štátny sektor, ktorý bude protiváhou tomu súkromnému a bude sa riadiť národnými záujmami, a nie záujmami cudzích spoločností, ktorým vláda SR dovoľuje stavať haly na  najúrodnejšej pôde  pri Trnave alebo Nitre. 

Pluralitný ekonomický systém a jeho výhoda  je  vo svete známa vo viacerých podobách.  Inšpirovať sa možno v škandinávskych štátoch, v západnej Európe,  v Číne a ďalších krajinách vynárajúcich sa ekonomík, kam sa presúva ťažisko svetovej ekonomiky. Ale aj v našej socialistickej minulosti (socialistické podnikanie Agrokomplexu Slušovice a iných samofinancovaných družstiev, budovanie štátnych a družstevných bytov, subvencovanie životnej úrovne prerozdeľovaním ziskov z exportu, sociálna starostlivosť o rodiny s deťmi, plná zamestnanosť atď.) Demokratizácia hospodárstva v tomto smere je na Slovensku  nevyhnutná. KSS sa zasadzuje za odstránenie ekonomickej okupácie krajiny a za  zmeny prospešné pre  všetkých. Vytvorením zmiešaného hospodárstva chce naša strana riešiť  nezamestnanosť, chudobu a súčasnú nerovnosť príležitostí. KSS – ktorá vychádza zo svetových skúseností a z potrieb Slovenska – predstavuje politickú šťuku, ktorá dnes chýba v parlamentnom rybníku.

Nevzdali sme sa  socializmu. Ale keďže nie sme dogmatici, ale pragmatici, nie sme za štátny, ale za pluralitný socializmus, ktorý si kladie za cieľ oslobodiť človeka od vykorisťovania,  chce zaručiť všetkým právo na individuálne i kolektívne vlastníctvo, na súkromné i verejné podnikanie a garantovať každému občanovi slobodný rozvoj, ktorý je nevyhnutnou podmienkou slobodného rozvoja celej spoločnosti, už štvrť storočia zovretej v neoliberálnej kazajke  zahraničných záujmov. 

(Autor je predsedom Komunistickej strany Slovenska)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984