Aj zo strachu sa vraj rodia hrdinovia

Počet zobrazení: 4249

Tohoročné ústredné oslavy 71. výročia Slovenského národného povstania pochopiteľne neboli také masové ako vlaňajšie, jubilejné. Navyše na Pohroní bolo cez víkend niekoľko „konkurenčných“ podujatí, ako Medzinárodné letecké dni na Sliači, preteky teplovzdušných balónov nad Breznom či jazda historickej parnej zubačky z Tisovca na Zbojskú.

Program v Banskej Bystrici venovaný aj 60. výročiu založenia Múzea SNP a koncipovaný pre všetky generácie trval až do nočných hodín a tak sa v tú krásnu letnú sobotu dalo veľa stihnúť.

Na oficiálnej časti otvorenej preletom stíhačiek ponad Pomník SNP sa zúčastnili všetci najvyšší slovenskí ústavní činitelia, predstavitelia diplomatických misií v Bratislave aj predseda Poslaneckej snemovne rumunského parlamentu Valeriu Zgonea.

Štafeta nadväzujúcich prejavov
 

Prezident Andrej Kiska v prejave povedal, že človek sa nerodí ako hrdina. Až v situácii, neraz i zo strachu, urobí hrdinský skutok. V roku 1944 sa voči fašistickému režimu a okupantom postavili ako hrdinovia desaťtisíce ľudí. Povstalci síce vojensky nezvíťazili, ale porazili obraz Slovenska, podľa ktorého sa so zlom časť obyvateľstva zmierila, mlčky ho tolerovala alebo dokonca podporovala. Vyslovil presvedčenie, že aj dnes majú Slováci a Slovenky schopnosť rozoznať zlo.

Zhodou okolností sa myšlienky strachu dotýkali aj ďalší rečníci a ťažisko ich prejavov sa presunulo o 71 rokov – na súčasnú krízu s utečencami. Valeriu Zgonea úprimne poďakoval Slovensku za  starostlivosť o pomníky a hroby 17-tisíc vojakov Rumunskej kráľovskej armády. Nemali by sme podľa neho brať sen tým, ktorí tak ako naši rodičia a starí rodičia v dobe strachu teraz snívajú o živote v mieri a z vojnou zmietaných krajín utekajú do Európy. My však nemáme pomáhať riešiť dôsledky, no predovšetkým príčiny hlbokej humanitnej krízy.

Robert Fico pripomenul, že SNP nebolo len slovenské, ale v ňom bojovalo vyše 6 800 osôb zo zahraničia a príslušníci 32 národov a národností, ku ktorým  v sobotu na pomníku pribudla tehlička z červenej žuly so slovom Rusíni. Povstanie je perlou našich novodobých dejín a musíme o ňom hovoriť iba pravdu, povedal premiér, pravdivo musíme hovoriť aj o tom, kto nás v Mníchove zradil, aj o tom, že našu vlasť oslobodili sovietske a rumunské vojská, a nie ktosi iný. Pravdivo posudzujme i súčasnú medzinárodnú situáciu. Netvárme sa, že nevieme, naši ľudia majú strach, že nevidia dôvod, prečo by sme mali prijať tisíce utečencov bez toho, aby sa rozlišovalo, kto je špekulant a kto naozaj uteká pred prenasledovaním. Sú krajiny, ktoré boli destabilizované a doteraz tam rinčia zbrane, a Slovensko sa na tom nepodieľalo.

Zlyháva Európska únia
 

„Absolútne zlyhala Európska únia,“ podčiarkol Fico, „prijalo sa rozhodnutie, že sa potopia pašerácke lode v prístavoch. Koľko ich potopili? Ani jednu! Majú sa dôsledne strážiť schengenské hranice. Vôbec sa nestrážia. Obchodníci so zbraňami a pašeráci ľudí sa nám smejú do tváre! Slovenská republika je pripravená v spolupráci s charitatívnymi organizáciami a cirkvami prijať kresťanské rodiny zo Sýrie, uľahčíme Rakúšanom s dočasným prijatím utečencov. Všetko to však na dobrovoľnom princípe, na kvóty nepristúpime.“

V rámci kultúrneho programu sa na pódiu vystriedali folklórne skupiny, Poddukliansky umelecký ľudový súbor, Robo Grigorov, Cigánski diabli so Sisou Sklovskou, Štátna opera v Banskej Bystrici, parašutisti sa predstavili zoskokmi na lúku pod Pamätníkom SNP.

Svojsky „oslavoval“ 29. august tunajší župan. Marian Kotleba nechal vyvesiť dve čierne zástavy nad vchodom do sídla samosprávneho kraja. Kým to politici kritizovali, Eduard Chmelár s ďalšími dvoma občianskymi aktivistami, Branislavom Vilmonom a Michalom Feikom, zástavy zvesili. Kotleba sa neskôr trápne ohradzoval, že si chcel takýmto spôsobom pripomenúť obete SNP. Akosi zabudol, že na tento deň slovenský parlament vyhlásil štátny sviatok, a nie štátny smútok.

Oslavy v Pohronskom Bukovci
 

Sobotu popoludní usporiadali viaceré obce vlastné oslavy. Hlboko v horách Nízkych Tatier takéto podujatie pre celé rodín organizuje v posledných rokoch tradične pod záštitou predsedu Národnej rady SR , teraz prvýkrát s Petrom Pellegrinim (vystúpil s prejavom), aj obecný úrad a SZPB  v Pohronskom Bukovci na mieste, kde mala základňu Prvá partizánska brigáda majora Alexeja S. Jegorova. On ponúkol po potlačení Povstania do hôr generálom Rudolfovi Viestovi a Jánovi Golianovi, aby ostali pod jeho ochranou. Nacisti, mimochodom, základňu nikdy nenapadli.

Hrdí generáli dali prednosť Vysokoškolskému strážnemu oddielu, ktorý Nemci pri Svätom Ondreji nad Hronom (dnes časť P. Bukovca) v lese medzi Sopotnickou a Bukovskou dolinou 2.-3.novembra 1944 rozbili. Viest a Golian sa schovávali v hospodárskej budove so senom na začiatku Bukovca.

Dedinu nacisti a gardisti obkľúčili, generálov pri prvej zbežnej prehliadke nenašli. Tí však mali lekára, ktorý sa zo strachu chcel otráviť. Začalo ho dusiť a zakašľal. To okupanti začuli, vrátili sa a vojenských vodcov SNP zajali.  Vypočúvali ich v Banskej Bystrici, Bratislave a Berlíne, odkiaľ ich mali previesť do koncentračného tábora v Nemecku. Tam sa ich stopa končí…

Nechýbali ani mladí ľudia
 

Na podujatí sa okrem miestnych zúčastnili aj odbojári z Bratislavy a tradične z Pezinku. Ich rodáka generála Karola Pekníka, počas SNP náčelníka operačného oddelenia Veliteľstva 1. čs. armády na Slovensku, totiž 1. novembra 1944 neďaleko Sv. Ondreja zajali príslušníci Einsatzkommanda 14 a ešte v ten istý deň ho pri pokuse o útek zastrelili. Jeho telesné pozostatky sa však nikdy nenašli. V Pezinku je iba jeho symbolický hrob.

Na sobotňajšej akcii bolo aj viacero priamych účastníkov povstaleckých bojov. Preto sa čerstvý maturant Ján Rohár zo Senca, ktorý zvíťazil v celoslovenskej súťaži eseje venovanej 70. výročiu víťazstva nad fašizmom, veru musel zvŕtať, ak chcel pokračovať vo svojej práci i v digitálnej forme.

„Rád by som urobil črtu o odbojárovi Jánovi Chudíkovi, s ktorým som nakrúcal rozhovor v Banskej Bystrici aj tu, a popritom som sa zhováral i s ďalšími,“ oduševnene vraví najmladší člen SZPB v Bratislavskom kraji. „Do toho pekné zábery z osláv,  ktoré natáča môj kamarát Braňo Balogh. Bude ešte veľa roboty so strihaním, ale nemám strach, že by sa nám to nepodarilo.“

Inak sympatické bolo, že nielen v Bukovci, ale aj v Banskej Bystrici bolo veľa mladých ľudí. Prispela k tomu i nová koncepcia kultúrneho programu.
 

po_kladeni_vencov_k_pomniku_snp_v_banskej_bystrici._450x600.jpg
Po kladení vencov k Pomníku SNP v Banskej Bystrici.

veterani_povstania_a_oficialni_hostia._600x450.jpg
Veteráni Povstania a oficiálni hostia.

na_oficialnej_casti_oslav_sa_zucastnilo_do_tritisic_ucastnikov._450x600.jpg
Na oficiálnej časti osláv sa zúčastnilo do tritisíc ľudí.

protestujuce_komando_tvoria_clenovia_kss._600x450.jpg
Skupinku protestujúcu proti NATO tvoria členovia KSS.

velvyslanec_rf_alexej_fedotov_v_rozhovore_s_odbojarom_janom_chudikom_po_tom_co_odovzdal_predstavitelom_szpb_medailu_a_diplom_podpisany_prezidentom_vladimirom_putinom._600x450.jpg
Veľvyslanec RF Alexej Fedotov v rozhovore s odbojárom Jánom Chudíkom po tom,
čo odovzdal predstaviteľom SZPB medailu a diplom podpísaný
prezidentom Vladimirom Putinom.

slovenski_veterani_s_medailami_od_predsedu_rumunskeho_parlamentu._600x450.jpg
Slovenskí veteráni s medailami od predsedu rumunského parlamentu,
druhý zľava Karol Kuna.

krasne_spevacky_z_ocovej._450x600.jpg
Krásne speváčky z Očovej.

podpolianska_hudba_na_oslavach_v_banskej_bystrici._600x450.jpg
Podpolianska hudba na oslavách v Banskej Bystrici.

mladi_navstevnici_muzea_snp_v_banskej_bystrici._450x600.jpg
Mladí návštevníci Múzea SNP.

partizanska_zdravotna_sestra_anna_bergerova_pred_pomnikom_v_pohronskom_bukovci._600x450.jpg
Partizánska zdravotná sestra Anna Bergerová pred pomníkom v Pohronskom Bukovci.

z_kulturneho_programu_pred_pomnikom_partizanskej_brigady_a._s._jegorova._600x450.jpg
Z kultúrneho programu na mieste bývalej základne partizánskej brigády A. S. Jegorova.

jan_rahor_v_strede_a_brano_balogh_sa_rozpravaju_s_janom_chudikom._450x600.jpg
Ján Rohár, v strede, a Braňo Balogh sa rozprávajú s Jánom Chudíkom.

Foto: Autor

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984