Kosovo musí zostať multietnické

Udalosti v Kosove nám znovu dokázali - po krvavých udalostiach v Bosne a Hercegovine - že Rada Európy bola neschopná efektívne reagovať na masívne porušovanie ľudských práv, genocídu a etnické čistky a ešte neschopnejší sme boli presadiť zodpovedajúce preventívne opatrenia.
Počet zobrazení: 1099

Udalosti v Kosove nám znovu dokázali - po krvavých udalostiach v Bosne a Hercegovine - že Rada Európy bola neschopná efektívne reagovať na masívne porušovanie ľudských práv, genocídu a etnické čistky a ešte neschopnejší sme boli presadiť zodpovedajúce preventívne opatrenia.

Tú istú bezmocnosť sme videli v konaní BR OSN. Juhoslovanské vedenie jednoducho ignorovalo rezolúcie Bezpečnostnej rady a stáli členovia BR boli neschopní nájsť konsenzus. Tragické dôsledky sú nám dnes už náme. Úsilia nájsť politické riešenie kofliktu v Kosove však ukázali, že - vďakabohu - bolo predčasné odpisovať OSN. Naopak, ukázalo sa, že BR má stále potenciál priniesť rozhodujúci príspevok k riešeniu kosovskej krízy.

Súčasne sa ukázalo, že reforma OSN je naliehavo potrebná. Len za tejto podmienky si môžeme byť istí, že mimoriadne opatrenia, ktoré prijalo NATO, aby zastavilo etnické čistky, sa nebudú znovu opakovať. Odporúčania spravodajkyne sú významným krokom správnym smerom a plne ich v tomto bode podporujem.

Slovenská republika sa angažuje v posilňovaní úlohy regionálnych organizácií. Ako výraz týchto úsilí Slovenskej republiky bol Ján Kubiš zvolený do vysokej funkcie generálneho tajomníka OBSE.

Spolupráca medzi OSN a Radou Európy nemala doteraz, nanešťastie, žiadne inštitucionálne rámce. Preto je také dôležité, aby sa Rada Európy zúčastňovala na riešení otázok ochrany ľudských práv v rámci OSN. Ale bez podstatnej reformy BR OSN, predovšetkým mechanizmov rozhodovania v tejto organizácii, nebude ani posilňovanie úlohy RE stačiť. Dnes možno Bezpečnostnú radu predovšetkým v krízových situáciách jednoducho paralyzovať hrozbou, že sa uplatní právo veta. Z tohto dôvodu podporuje SR úsilia, aby sa právo veta uplatňovalo iba v rámci kapitoly VII Charty OSN.

Vo výboroch PZ RE sa zaoberáme veľmi sofistikovanými metódami ochrany a presadzovania ľudských práv. V monitorovacom výbore sa posudzuje, či nejaká členská krajina Rady Európy prijala alebo neprijala určitý zákon a hrozí sa sankciami. V tom istom čase sme sa bezradne prizerali, ako v štyroch balkánskych etnických vojnách, ktoré sa viedli v mene Veľkého Srbska, Veľkého Chorvátska a Veľkého Albánska bolo zavraždených 25O tisíc ľudí. To je hrozný paradox modernej európskej civilizácie. Plne súhlasím s pánom spravodajcom Bársonyim, že my, politici, si nesmieme dovoliť zopakovať chyby z Bosny a Hercegoviny.

Preto je veľmi dôležité, že odporúčania, ktoré máme pred sebou, sa koncentrujú na preventívne opatrenia. Sporné nasadenie vojenskej sily spolu s diplomatickými úsiliami zastavilo etnické čistky zamerané proti kosovským Albáncom. Práve týmto cieľom obhajovalo NATO legitimitu leteckých útokov.

Preto je v súčasnosti veľmi dôležité, aby medzinárodné spoločenstvo zabránilo aktom pomsty Albáncov, resp. UCK, proti srbským občanom v Kosove. Nemôžeme si dovoliť, aby sa etnické čistky opakovali - teraz proti Srbom. To by bola obrovská morálna prehra pre OSN, NATO, EÚ, Ruskú federáciu, ale aj pre toto parlamentné zhromaždenie.

Kosovo má a musí zostať multietnické. Je to dôležitá podmienka pre demokraciu v Kosove.

Slovenský parlament vždy zdôrazňoval, že mierové riešenie kosovského konfliktu sa má nájsť v rámci JZR a územná integrita tejto krajiny musí byť ochránená. NATO predsa nebombardovalo Juhosláviu preto, aby vytvorilo etnický miništát na Balkáne. Ak dovolíme jednej etnickej skupine zmeniť hranice a vytvoriť miništát, povedie to k nanajvýš nebezpečnému precedensu. A potom nám bude hroziť, že nielen na Balkáne, ale aj v strednej Európe a v ďalších častiach nášho kontinentu môžu vzniknúť nové etnické konflikty. Príklady silno priťahujú. Preto vítam jasné slová Javiera Solanu, že jednotky NATO odzbroja UCK aj násilím.

Mali by sme si znovu zopakovať - vojna sa predsa viedla v mene ľudských práv a nie v mene nezávislého štátu Kosovo. Autonómia nesmie viesť k porušeniu územnej integrity Srbskej republiky a Juhoslávie. Pretože potom zažijeme ďalšiu vojnu o Kosovo.

Z vystúpenia pred Parlamentným zhromaždením Rady Európy v Štrasburgu

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984