Sebavedomie

Patrí k základnej výbave mladých ľudí, ktorí sa pripravujú na povolanie špičkového politika. Bez viery v schopnosti samého seba by pravdepodobne žiaden mladý človek nenabral odvahy vstúpiť do sveta mocenského zápasu, zložitých intríg a veľkých peňazí. Tak, ako je sebavedomie pre politiku životne dôležité, sa však môže stať pre ňu aj smrteľne nebezpečné.
Počet zobrazení: 1919

patrí k základnej výbave mladých ľudí, ktorí sa pripravujú na povolanie špičkového politika. Bez viery v schopnosti samého seba by pravdepodobne žiaden mladý človek nenabral odvahy vstúpiť do sveta mocenského zápasu, zložitých intríg a veľkých peňazí. Tak, ako je sebavedomie pre politiku životne dôležité, sa však môže stať pre ňu aj smrteľne nebezpečné. To platí v plnej miere aj pre náš politický dorast. Na Slovensku totiž vyrastá veľmi nezdravá politická generácia. Jej najcharakteristickejšou črtou je prednostná prezentácia svojho ega namiesto prezentácie ideí. Politický kindermanažment akosi fascinuje prázdny clintonovsko-blairovský rétorický exhibicionizmus. Do verejného života sa tlačí čoraz viac ľudí, ktorí nemajú niekedy ani hrubé predstavy o tom, ako by mala spoločnosť fungovať, nemajú vlastnú víziu riešenia problémov, zato majú dostatok prehnaného sebavedomia na to, aby sami seba považovali za zrelých či dokonca vynikajúcich politikov. A tak skromnosť patrí aj v politike poväčšine tým, ktorí už niečo dokázali - ostatne, podľa toho sa vždy dali identifikovať skutočné osobnosti.

Mládežnícki politickí adepti sa dnes prejavujú rôznym spôsobom. Jedni museli za svojím šťastím bicyklovať, iní na seba upozorňujú návratom k ľudáckym tradíciám, ďalší sa zasa obozretne držia sukní svojich materských strán. Kým Mladá demokratická ľavica si v mládežníckom hnutí počas ôsmich rokov svojej existencie vybudovala jedno z najsilnejších postavení, Sociálnodemokratická mládež Slovenska zostáva nezaslúžene v tieni svojej čoraz nevýraznejšej materskej strany (a to napriek tomu, že SDMS je vari aktívnejšia ako SDSS). Dvaja predstavitelia týchto združení svojím vlastným osobným vývojom do istej miery symbolizujú aj vývin ich organizácií. Už to nie sú (až tak veľmi) naivné deti, ale ambiciózni a inteligentní mladí ľudia, ktorí svoj život, zdá sa, pevne zviazali s politikou. Milan Ištván, najmladší poslanec slovenského parlamentu a Martin Kugla, predseda Rady Fondu detí a mládeže. Obaja sa hlásia k ľavici, obaja k nej majú rôzny prístup. Obaja strácajú zmysel pre humor. Obaja začínali v mládežníckych organizáciách. Kým však Milan Ištván MDĽ spoluzakladal, Martin Kugla vošiel do už jestvujúcej SDMS. Zoznámte sa teda s dvoma mladými ľuďmi, ktorí sami seba berú príliš vážne...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984