Mladí by sa mali rozhýbať

Počet zobrazení: 1196

Časy sa menia. Kým kedysi mamičky a oteckovia robili všetko preto, aby ich syn dostal modrú knižku, dnes robia všetko možné i nemožné, aby ich syna konečne zobrali na vojenčinu. Taký je výsledok stavu, keď armáda nie je schopná povolávať všetkých brancov z populačného ročníka. Na jedného branca treba totiž asi 60-tisíc korún ročne, ktoré armáda nemá, nehovoriac o tom, že napĺňanie stavov povolených medzinárodnými dohodami je jednoducho zbytočné a trend je skôr ďalej znižovať počet vojakov.

Takto sa nám po úradoch práce, alebo v nekvalifikovaných profesiách motkajú tisíce mládencov, ktorí majú jediný základný problém - kým nemajú za sebou vojenčinu k poriadnej robote si nepričuchnú. Veď načo zamestnávať človeka, ktorého - len čo sa zaučí - navlečú na rok do zeleného? K problémom so získaním práce sa pridávajú ďalšie, či už doma, alebo pri plánovaní rodiny. Vzniká sociálny balvan na tom najneprirodzenejšom mieste, keď sú mladí a silní mládenci každému na príťaž.

Riešenie je pritom naporúdzi - ak by bola vojenčina kratšia, povolávalo by sa viac brancov ako doteraz. S takým riešením počíta aj programové vyhlásenie vlády, keď deklaruje odhodlanie skrátiť ju z jedného roka na deväť mesiacov. Naoko jednoduchá zmena, vykonateľná za pár týždňov, má však svoje nepríjemné súvislosti. Poukazujú na ne velitelia, ktorí hovoria: "Dobre, skráťte vojenčinu, ale počítajte s tým, že veliteľov tankov za deväť mesiacov nevycvičíme. Takže nám na tieto pozície musíte dať profesionálov." Čiže skrátenie základnej vojenskej služby úzko súvisí s profesionalizáciou armády, tá zase súvisí s peniazmi (lebo profesionálov treba zaplatiť) a peňazí, ako je známe, jednoducho niet.

Avšak napriek tomu, že pre mladých ľudí ide o pálčivý problém, v spoločenskej rozprave je o ňom podozrivo ticho. Mladí akoby sa spoliehali, že vec ktosi vyrieši aj bez ich pričinenia. Mali by si však uvedomiť, že problém skrátenia vojenčiny je jeden z asi tak desiatich základných problémov, ktoré ministerstvo obrany a armáda musia riešiť. Profesionalizácia, modernizácia, prechod na normy NATO, byty a sociálne istoty pre vojakov, zastavenie odchodov profesionálov, príprava reformy armády... a dalo by sa ešte pokračovať. Ak teda chcú mať mládenci vojenčinu kratšou, nemali by sa spoliehať na to, že sa to stane samo od seba. Možno áno - a možno nie. A ak áno, ktoviekedy. Lebo v spoločnosti to už raz tak chodí, že v prvom rade sa hasia problémy, o ktorých sa najviac píše v novinách...

Majú skrátka urobiť presne to, čo je bežné v politicky vyspelejšom svete: vytvoriť nátlakové združenie mladých ľudí za skrátenie vojenčiny a tzv. civilky. Rozvinúť debatu v médiách, vystrčiť tykadlá do parlamentu. Možno sa napríklad opýtať, kde sú mladí poslanci NR SR, ktorí pred voľbami ako jeden sľubovali práve skrátenie základnej vojenskej služby a civilnej služby? Namiesto toho tárajú o štruktúre budúcej politickej scény a o ďalších veciach, o ktorých nemajú ani potuchy. Ministerstvo obrany však po voľbách nikto z nich ani nevidel.

Treba vybrať sympatických, slušne oblečených a pokiaľ možno vojenskú službu absolvujúcich emisárov a poslať ich debatovať na ministerstvo obrany. Presviedčať spoločnosť a poslancov o tom, že na profesionalizáciu armády treba viac peňazí, než jej ráčili priklepnúť. Nech len pekne nahlas povedia, čo o nich prezrádzajú sociologické prieskumy: že vlastenectvo si už dávno nespájajú s povinnou vojenskou službou, ale s tým, že vlasti venujú svoj um a svoje ruky. Ako inak, ak nie od nich, sa to má spoločnosť dozvedieť? Ako chcú poukázať na fakt, že vojenčina nadobúda výrazne diskriminačný charakter, keďže zdravých mladíkov je čoraz menej a kritériá sa majú ešte viac pritvrdiť? Kto iný, ak nie títo mladí, má bojovať za víziu malej profesionálnej armády?

Veď akože to znel citát Konfucia, použitý v kampani Rádia Twist? "Lepšie je zapáliť malé svetlo, ako preklínať tmu."

Autor je publicista

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984