Sám proti všetkým

"Volili by ste tohto muža ešte raz?" pýta sa nemecký týždenník Stern na obálke s fotografiou Gerharda Schrödera v bezchybnom obleku a s cigarou v ústach. Podľa väčšiny nemeckých prieskumov je Schröder v súčasnosti taký neobľúbený ako nikdy predtým. Vrátil sa z dovolenky v Taliansku a avizuje upokojenie situácie.
Počet zobrazení: 1155

"Volili by ste tohto muža ešte raz?" pýta sa nemecký týždenník Stern na obálke s fotografiou Gerharda Schrödera v bezchybnom obleku a s cigarou v ústach. Podľa väčšiny nemeckých prieskumov je Schröder v súčasnosti taký neobľúbený ako nikdy predtým. Vrátil sa z dovolenky v Taliansku a avizuje upokojenie situácie.

Ak chceme konkrétne údaje, tak napríklad podľa Inštitútu verejnej mienky "dimap" v Berlíne je 59% z 1100 opýtaných presvedčených, že kancelár v súčasnom ideovom spore v rámci SPD "neukázal dosť vodcovskej sily". Leto bolo totiž horúce aj v Nemecku, médiá avizujú ešte horúcejšiu jeseň. Kritických poznámok na adresu Gerharda Schrödera je viac ako dosť.

Vraj zanedbáva SPD

V prvom rade sa mu vyčíta, že je viac kancelárom ako šéfom strany, ktorá zvíťazila vo voľbách. Ak si vraj myslí, že strana mu prekáža vo vládnutí, vznikajú z toho problémy. Minister obrany Rudolf Scharping sa nechal počuť, že Schröder "nemôže byť predsa predsedom strany a konať tak, akoby nebol". Pravdou je, že reklama, kde je kancelár oblečený v kašmírovom župane za 4000 mariek, nebola šťastnou, hoci mala zrejme "vyhladiť" znovuzavedenie dane z majetku. Tých, ktorí volili "viac rovnoprávnosti" a "ochranu malého človeka", asi neosloví. Zo 100 voličov SPD by 41 stranu už dnes nevolilo.

Aby sme sa však pozreli aj do zákulisia: Ešte v októbri na knižnom veľtrhu vo Frankfurte predstavil svoju knihu Oskar Lafontaine, stranícky rival súčasného kancelára, ktorý sa chvíľu pred začatím náletov NATO na Juhosláviu vzdal všetkých verejných funkcií. Kniha nie je lichotivá, cítiť z nej Lafontainovu pauzu vo verejných vystúpeniach. O to viac je namierená na slabé stránky Gerharda Schrödera. Zúčtovanie so Schröderom má 300 strán a vyšlo v náklade 75 000 výtlačkov. Lafontaine za honorár 700 000 nemeckých mariek prezrádza svoje tajomstvá: súčasný kancelár je vraj nelojálny, nekoncepčný a zameraný len na vystúpenia v televízii a medializáciu svojej osoby. Jednoducho: "Nevie to."

Tradicionalisti kontra modernisti

Kniha sa na trh dostala v najvhodnejší čas pre Lafontaina. Jeho kritika pri súčasnom stave SPD sa zdá byť oveľa presvedčivejšou a mnohí pri hodnotení koaličného vládnutia zakladajú svoje argumenty na citátoch zo spomínaného diela. Z úzadia sa kritizuje ľahko a v prípade Lafontaina aj bez priveľkej zodpovednosti, nakoľko zmizol z verejného života. "Chcem vzbudiť diskusný proces, čo z toho vzíde, uvidíme," povedal svojmu "ľavicovému" straníckemu kolegovi Michaelovi Müllerovi.

Je chybou, ak sa všetka kritika zameriava voči Schröderovi. Niežeby vládol bez omylov, to ani zďaleka. Podstatným je však neprehliadnuteľný ideový spor medzi tradicionalistami a modernistami, ktorý určuje kurz vládnutia súčasnej SPD. "Stará" SPD sa naďalej drží svojej idey hovoriacej o rovnakých životných podmienkach pre všetkých. Vraj už desať rokov nemajú žiadny projekt, a preto nie sú schopní držať krok s dobou. Tí, ktorí stoja na opačnom brehu, revidovali svoje ľavicové cítenie a presadzujú rovnoprávnosť šancí a pomoc len pre tých, ktorí ju skutočne potrebujú. K nim patrí aj Gerhard Schröder, veď napokon dokument o Tretej ceste nie je ničím iným ako snahou o uvedenie inovovaného ideového smeru do života. Politika sa má orientovať aj na trh, s tým súhlasia ideoví stúpenci Tretej cesty. Názorová rozštiepenosť však existuje aj medzi nimi: z dokumentu veľmi cítiť orientáciu na podmienky Veľkej Británie, čo nepomôže ani Nemecku, ani integrácii Európy.

Kancelár sa bráni

Oddýchnutý kancelár oznámil programovú zmenu a po "neutešenom letnom divadle chce znovu dostať stranu do správnych koľají. Podľa neho je takéto divadlo škodlivé nielen pre SPD, ale aj pre celú vládu a už sa musí skončiť. Schröderovým zámerom je intenzívnejšie sa starať o SPD, ktorá bola zanedbávaná vzhľadom na polročné nemecké predsedanie EÚ a vojne v Kosove. Jednako, nebudú vykonané "žiadne zmeny, ani pri úsporných opatreniach, daňovom balíčku a ani v prípade dôchodkového zabezpečenia" - to je "podmienka úspechu pre vládu a SPD". V pláne vraj nie je ani prestavba kabinetu.

Pokiaľ ide o balík spomínaných opatrení, bolo v ňom zahrnuté napríklad vylúčenie dobre zarábajúcich občanov z poberania detských prídavkov. Tým by sa podľa Schrödera predišlo zvýšeniu daní. Okrem toho je cieľom aj finančné zrovnoprávnenie rodiny a slobodnej matky pri výchove dieťaťa. Od januára sa detské prídavky na prvé a druhé dieťa zvýšili o 30 mariek (t. j. v súčasnosti dosahujú výšku 250 nemeckých mariek). Päť miliárd mariek ročne má stáť úľava na daniach pre rodiny s malým príjmom. Ďalšou oblasťou, ktorú Schröder kritizuje, je zadlženie štátu. Každá štvrtá zdanená marka ide na zaplatenie úrokov, pretože dlh krajiny dosahuje výšku 1,5 bilióna nemeckých mariek. Sociálna spravodlivosť, prerozdelenie a modernizácia - aj to má byť obsahom Tretej cesty. Zaznievajú hlasy, že inovácia smeru nemeckého hospodárstva nebola ľuďom dobre vysvetlená. Nevidia v nej štart reformy, ale zhoršenie hospodárenia štátu. O tom, čo bolo dobre vysvetlené a čo nie, sa dá polemizovať. Ľudí zaujíma ich životná realita a nie reči o budúcom peknom živote. Schröderova popularita klesla od volieb z 54 na 23%. Aj preto, lebo vládne na vlastnú päsť a málo počúva svojich poradcov, aj preto, lebo je viac mediálnym ako výkonným premiérom.

Gerhard Schröder ešte počas svojej dovolenky na otázku, ako sa mu vodí, odpovedal: "Došli mi cigary." S ignoranciou jemu vlastnou. Prvý rok jeho vládnutia sa nedá hodnotiť veľmi optimisticky. Hoci metóda pokusov a omylov sa nie vždy v politike vypláca, v druhom roku mu hádam jeho pokus o úspešné a koncepčné vládnutie vyjde.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984