SLOVO O SLOVE

Ing. Michal Šuška, účastník SNP, Bratislava, Ladislav Augustín, Domaniža
Počet zobrazení: 1127

Kľúčové princípy Povstania

Na sériu článkov, venovaných 55. výročiu SNP, sme dostali mnoho ohlasov i spomienok jeho priamych účastníkov. Žiaľ, z priestorových dôvodov nie je možné všetky publikovať. Prinášame aspoň niekoľko myšlienok.

Zo všetkých historických prínosov Povstania ten kľúčový má ozbrojené vystúpenie proti fašizmu. V tých časoch bola základná otázka každého národa, kam sa zaradí v boji ľudstva za civilizovaný, demokratický, kultúrny a humánny svet. Bolo treba k tomu veľa odvahy v masovom meradle a súčasne silná vedúca organizačná sila. To všetko sa skoncentrovalo v SNR a vojenskom ústredí SNP. Povstanie, ako oprávnene napísal Eduard Chmelár v úvodníku O modernom posolstve (SLOVO č. 27), nám otvorilo cestu do moderného sveta. Dokázalo s oslabenými zápoľnými vojskami a partizánmi odolávať dva mesiace nemeckej presile. Poľsko a Francúzsko jej podľahli za polovičný čas. Iste, názory na koordináciu činnosti armády a partizánov sú kritické, ale skúsení velitelia po 2. svetovej vojne tvrdili, že bolo chybou, keď do štábu 1. čs. armády na Slovensku nepribrali predstaviteľa Hlavného štábu partizánskeho hnutia kpt. Alexeja S. Jegorova. Prechod do hôr mohol byť pripravený na viacerých miestach aspoň tak dobre ako Jegorova základňa na Prašivej. Ilegálna a potom povstalecká SNR predstavovala dohodu občianskych a ľavicových síl v odboji, položila základ pluralitného usporiadania života na Slovensku. Na tom nič nezmení fakt, že rok 1948 priniesol stratu tejto vymoženosti. SNR a jej povereníctva dokázali zorganizovať nielen zásobovanie, financie a správu, ale aj významné normatívne akty. Príprava a priebeh SNP boli skúškou schopností slovenských ekonómov, ktorí jednoznačne obstáli. Účastníci Povstania a ich dediči sa nemôžu v súčasnom svete tváriť ako mŕtvi chrobáci. Proti porušovaniu medzinárodného práva a vojnovým zločinom sa musia ozvať vždy, nech to bude na ktorejkoľvek strane. Aj to je naša povinnosťou, ak sa hlásime k tradíciám SNP. Preto výzva, ktorou šéfredaktor SLOVA oslovil spoločnosť, by nemala zapadnúť so zožltnutím novinového papiera.

Ing. Michal Šuška, účastník SNP, Bratislava

Každý, kto chce písať o tzv. SNP, sa musí vysporiadať s otázkou, či mali Slováci právo na vyhlásenie vlastného štátu, keď sa im naskytla dejinná príležitosť. Ak Slováci toto právo nemali, tak kto dal právo londýnskym intrigánom na vyhlásenie Beneša za čs. prezidenta po jeho abdikácii v roku 1938? Všetky tieto a iné otázky sa vyriešia, až keď vzniknú Spojené štáty slovanské. Zatiaľ nám iní diktujú dejiny. Rád by som sa zmienil o situácii v chotári Vyšného Komárnika. Keď prišla správa, že Banská Bystrica povstala, my, vojaci, sme nevedeli nič. Ale naši dôstojníci oblečení v civile cez noc zmizli. Naše ťažké delostrelectvo v palebnom postavení s vybudovanými bunkrami ostalo Nemcom a poslúžilo im v bojoch o Duklu. Kto a kedy vyšetrí túto vlastizradu?

Ladislav Augustín, Domaniža

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984