Intelektuál

- aj tak by sa dal označiť najnovší hosť SLOVA. Na televíznom kanále MTV beží animovaný seriál Daria o stredoškoláčke, ktorá má všetky vlastnosti budúcej intelektuálky. Keď Daria Oberdorferová uvažovala o svojej budúcnosti, vedela s istotou, že skončí na nejakej fakulte a v krajine si získa vážnosť tým, že do novín bude písať názory, ktoré jej spolužiaci považovali za nehorázne.
Počet zobrazení: 1557

- aj tak by sa dal označiť najnovší hosť SLOVA. Na televíznom kanále MTV beží animovaný seriál Daria o stredoškoláčke, ktorá má všetky vlastnosti budúcej intelektuálky. Keď Daria Oberdorferová uvažovala o svojej budúcnosti, vedela s istotou, že skončí na nejakej fakulte a v krajine si získa vážnosť tým, že do novín bude písať názory, ktoré jej spolužiaci považovali za nehorázne. Boris Zala mal veľa vlastností Darii, vrátane tých, že nebol veľmi obľúbený medzi svojimi kolegami a svoj výzor nepovažoval za významný problém. Hoci na fakulte učitelia uznávali jeho schopnosti, po promócii ho nečakala akademická kariéra. Jeden z názvov krajiny, kde sme žili, totiž znel Absurdistan.

Vtedajší držitelia moci boli totiž nielen pápežskejší ako pápež, ale brežnevovskejší ako sám Brežnev. Istý Michail Gorbačov mal síce zatknutého deda pre údajnú protisovietsku činnosť, ale to mu za brežnevovských čias nebránilo stúpať po schodíkoch partajnej kariéry. Kádrovou škvrnou Borisa Zalu, ktorá mu znemožnila uplatniť sa v odbore, ktorý vyštudoval, bol tiež pre režim nevhodný dedo. Volal sa Tido J. Gašpar. Ako spisovateľ má trvalé miesto v dejinách slovenskej literatúry. Problém bol však v niečom inom. V období vojnovej Slovenskej republiky ho prezývali "slovenský Goebbels". Bolo to nielen preto, že sa stal ideológom vtedajšieho režimu, ale aj prominentný žurnalista. V jeho článkoch síce badať istý dištanc od nacistickej ideológie, no o to bol ostrejším antikomunistom. Lenže, trestať vnukov za viny dedov je absurdné.

Postoj bývalého režimu Borisa Zalu doslova vtlačil medzi vtedajšiu opozíciu. Treba však oceniť jedno: tak ako mal ľavicové presvedčenie pred novembrom 1989, zachoval si ho aj potom, hoci prihlásenie sa k pravici by mu určite vytvorilo lepšie podmienky pre politickú kariéru. Zala nemôže zaprieť typické vlastnosti intelektuála: skepticizmus a zžieravý kriticizmus. Ako každý z nás má však i nedostatky. Napríklad isté sklony k márnomyseľnosti. Voči nemu sú aj iné výhrady - z jeho politického pôsobenia. Ale Zalovi protivníci či dokonca nepriatelia mu nemôžu uprieť jeho najväčší klad - prenikavý intelekt filozofa a politológa. Pokiaľ ide o jeho prezidentské ambície, hádam pripomeňme, že v tomto geopolitickom priestore už vládne tradícia, že sa filozofi stávajú prezidentmi. Pravda v podstatne pokročilejšom veku.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984