Nie sme predsa ľudožrúti

Prieskumy verejnej mienky ukazujú podporu Hnutiu za demokratické Slovensko - Ľudovú stranu vyše 25 percent. K akému výsledku sa chcete po roku dopracovať? Posledné výsledky Štatistického úradu SR hovoria o 30,7 percenta. Nemáme plán v číslach, chceli by sme mať výsledok lepší ako v minulých voľbách a podľa toho sa bude merať naša miera úspešnosti.
Počet zobrazení: 1753

Narodil sa 9. apríla 1945 v Trenčíne-Opatovej. Je ženatý a má tri deti. V roku 1968 vyštudoval odbor ekonómia na Prevádzkovo-ekonomickej fakulte VŠP v Nitre. Postupne pracoval ako predseda JRD Nemšová, riaditeľ odboru vedy a technického rozvoja, riaditeľ odboru súhrnného plánu, manažér v Štátnom majetku Ilava a v JRD Pobedín.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú podporu Hnutiu za demokratické Slovensko - Ľudovú stranu vyše 25 percent. K akému výsledku sa chcete po roku dopracovať?

Posledné výsledky Štatistického úradu SR hovoria o 30,7 percenta. Nemáme plán v číslach, chceli by sme mať výsledok lepší ako v minulých voľbách a podľa toho sa bude merať naša miera úspešnosti. Ale nejde ani tak o percentá, ako o počty poslaneckých kresiel. V súčasnosti ich máme 43 a nie je nereálne, že by sme získali 60. Všetko bude závisieť aj od toho, koľko ľudí nepríde voliť. Podľa našich prieskumov pôjde k volebných schránkam podstatne menej občanov. Takže, ten istý počet hlasov ako v roku 1998 nebude znamenať 43, ale povedzme 50 kresiel. Zdá sa, že taktika ANO a Smeru "jedni aj druhí kradli" nemá zmysel. Zisťujeme totiž, že za týmito stranami sú tí istí ľudia, ktorí odišli od nás a ktorých sme sa chceli zbaviť.

Akých voličov chcete predovšetkým osloviť?

HZDS-ĽS má svoj program, ideové zásady, ale najmä sa usiluje prakticky reagovať na dianie. Napríklad náš ekonomický program bol rozvojový. Pragmatizmus spočíva v tom, že úpadkový program nemôže zabezpečovať potreby, o ktorých sa tu rozpráva. Oslovujeme voličov na základe ich potrieb. Rozdelili sme ich do skupín a usilujeme sa pripraviť pre ne praktickú rétorickú metódu.

Aké sú to skupiny?

Prvou sú naši stáli voliči, ktorých si vážime a v predvolebnej kampani ich chceme kultivovať a použiť ich ako propagandistov. Chceme, aby sa z nich - aktívnych voličov - stali aktívni presadzovatelia politiky HZDS-ĽS.

Teda nejaká jedna pani povie druhej: "Voľ HZDS, lebo mňa nesklamalo"?

- Presne tak. Chceme prejsť všetky volebné okrsky, dediny, mestá a stretávať sa s ľuďmi. Na naše mítingy chodí 80 percent našich voličov a máme v úmysle dať tieto stretnutia do polohy agitátorských školení. Vybavíme ich propagačnými materiálmi a poprosiť ich nielen o hlas, ale aj o agitáciu. Nevýhodu v podobe priemerne 49-ročného elektorátu, ktorú nám vyčítajú protivníci, chceme premeniť na výhodu v tom, že sa rozhoduje v rodine, teda matka a otec. Nerobíme zázraky, nepoužívame americké reklamné a marketingové metódy. Máme svoje výskumy a z nich si robíme závery. Napríklad, že ľudia sa rozhodujú v rodine a tak ich chceme poprosiť, aby popracovali. Druhou skupinou sú prvovoliči. Tým chceme dať nádej na prácu a na to, že sa na Slovensku dá žiť, že doba príležitostí je tu už teraz a že všetko, čo na Slovensku vidia, sa dá zlepšiť.

To sa dá vždy...

To je fantastický priestor. Je nešťastím pre mladých, že sa im súčasné Slovensko predstavuje ako krajina, kde treba prečkať, až tu raz bude lepšie. Opak je pravdou, súčasná zložitá situácia je neopakovateľnou príležitosťou pre mladých, aká ich nečaká vo Francúzsku ani v Nemecku. Štátna správa bude zakladať krajské úrady, krajské parlamenty, bude sa posilňovať samospráva. Nadáva sa na úradníkov štátnej správy, čo nie je opodstatnené. Musí tu existovať centrálna administratíva, moderná a pružná. Potrebujeme úradníkov, ktorí majú európske uši, oči, hlavu, rozum a slovenské srdce. Chceme mladých ľudí povzbudiť v tom, aby sa nebáli trochu mlátiť do dverí tam, kde nestačí zaklopať. Na to, aby sme sa stali Európanmi, nie je rozhodujúce, či budeme mať o 500 alebo 1000 dolárov vyšší HDP na hlavu, no to, že sa ľudia začnú správať zodpovednejšie.

A ďalšie skupiny?

Treťou skupinou sú podnikatelia. Radi by sme ich presvedčili, že opatrenia na podporu malého a stredného podnikania, ktoré chceme urobiť do pol roka po vstupe do vlády, budú zaručovať, že sa veci pohnú dopredu. Všetky tieto skupiny majú jeden spoločný znak - garanciu európskej integrácie. Ani nie tak severoatlantickej, ako európskej. Ak si všímate, pri všetkých aktoch sme podporili proces vstupu Slovenska do EÚ, čo ocenili aj prezident, aj premiér. Vládna koalícia, naši protivníci, sa nám pred voľbami snažia nasadiť psiu hlavu, že Vladimír Mečiar nie je akceptovateľný. Budeme sa veľmi aktívne usilovať rozbíjať tieto neopodstatnené mýty. Zatiaľ sa nám to veľmi nedarí. Avšak, najmä skupina starších voličov to nepotrebuje, lebo napríklad videli demarš z Poľska, ktorý bol kamuflážou, počuli vyjadrenie generálneho tajomníka NATO, že Mečiar nebol príčinou toho, že sme sa v prvom kole nedostali do NATO. Hrozí, že nás tam príjmu až s Bulharskom a Rumunskom. Súčasní politici nezodpovedne baštrngovali s tým, že Slovensko je nevierohodné, až sa to pre Američanov pomaly stalo pravdou. No pokiaľ Mečiar nevystúpil s masívnou podporou vstupu do NATO, podpora vo verejnosti sa pohybovala len okolo 35 percent. Ďalšími skupinami sú tí nerozhodnutí a tí, čo nás nechcú a nikdy nebudú voliť. Každú analyzujeme a pripravujeme si taktiku.

Spomínali ste EÚ a NATO. Zdá sa však, akoby HZDS-ĽS chytala posledný vlak uvedomujúc si, že inak to ďalej nepôjde.

Prihlášku do NATO aj do Únie podával vtedajší predseda vlády Vladimír Mečiar. To, čo tvrdíte, je pod vplyvom médií a súčasnej vládnej koalície. Za našej vlády chodili žalovať na nás do Bruselu a Washingtonu. Dnes tu pomaly zasa máme demarše z EÚ, pretože sa Maďarom niečo nesplnilo, napriek tomu, že to parlament demokraticky odhlasoval. Sme v opozícii a myslíme si, že sa nám v mnohom ukrivdilo, no na medzinárodných fórach takto nevystupujeme. Naše problémy musíme vyriešiť doma. V médiách pracuje skupina ľudí, ktorým sa HZDS-ĽS nepáči a táto karta je dosť dobre využiteľná, lebo ľudia nevedia pravdu. Sedel som oproti európskemu komisárovi pre rozšírenie Güntherovi Verheugenovi, keď ho Peter Weiss vlani v októbri lámal, že ak prejde referendum a Mečiar vyhrá, nezoberú nás do Únie. Bolo pri tom 20 poslancov. Verheugen mu odvetil: "Nehnevajte sa, o čom to tu rozprávate?! Európska únia je predsa demokratická inštitúcia. Ak budú demokratické voľby, my budeme rešpektovať, koho si vaši občania zvolia." Teraz tu neustále počúvam, že Verheugen rozpráva o tom, že ak sa Mečiar znova stane premiérom, Slovensko sa nedostane do EÚ. Verheugena ukážu kdesi v pozadí a okomentujú to. Nuž, takto sa manipuluje s informáciami.

Všetko prisudzujete tomu, že médiá a koaliční poslanci chodia žalovať. Myslíte si, že EÚ tu nemá svojich pozorovateľov, ktorí vedia, čo sa deje na Slovensku?

Hovorím o inom. O tom, že to, čo sa interpretuje, nie je pravda. Samozrejme, že stranícky kolega Weissa zo Socialistickej internacionály prirodzene podporuje SDĽ a jej taktiku v zápase s nami. Ale to je iba jeden poslanec Európskeho parlamentu zo 635 a je to jeho názor. Názor tohto človeka som počul za posledného pol roka aspoň desaťkrát. Iné názory odtiaľ nepočuť.

Lebo Jan Marius Wiersma je spravodajcom Európskeho parlamentu pre Slovensko...

Ja teraz nehovorím o Wiersmovi.

Mysleli sme si, že hovoríte o oficiálnych predstaviteľoch, ktorí komentujú dianie na Slovensku, a nie o kuloárnych rečiach.

Áno, ale Wiersma sa predsa nevyjadruje tak, že keď HZDS-ĽS vyhrá voľby, nezoberú nás do EÚ. Nechcem o tom hovoriť do detailov. Uvedomujeme si, že táto oblasť je našou slabinou a chceme sa vo volebnom programe a v pôsobení na mladých ľudí do 40 rokov zamerať na to, aby sme ich presvedčili, že nie sme ľudožrúti a nie je pravda, že autority a inštitúcie nás odmietajú. To, čo povedal generálny tajomník NATO George Robertson, má váhu. To ostatné sú, s prepáčením, "drísty".

Akých má HZDS-ĽS medzinárodných partnerov, ktorí by vás podržali?

Sme nová strana. Žiadna nová strana nemá na druhý deň nových partnerov. Naša medzinárodná orientácia je tam, kde sa nachádza KDH a SMK. V tejto oblasti pracujeme a troch alebo štyroch členov HZDS-ĽS príjmu do Európskej demokratickej únie ako individuálnych členov, čo považujeme za významný krok vpred.

Vy ste nová strana? Veď ste nedávno oslavovali desiate výročie svojho založenia.

Naša strana je tu iba rok.

Odvtedy, čo ste prijali rozšírenie názvu na HZDS-ĽS?

Dovtedy sme neboli stranou, ale hnutím, čo je úplne niečo iné. Hnutie je širokospektrálne, nemusí rešpektovať mnoho vecí. Hnutia do medzinárodných štruktúr neprijímajú, tie sú iba pre ideovo a programovo vyprofilované strany.

Aké zmeny nastali v HZDS-ĽS ako v strane?

Pokiaľ si všímate, dosť ľudí odišlo, prestalo sa u nás angažovať.

Prečo?

Jednou z príčin je to, že sme im dali najavo, že nestojíme o ich pôsobenie. Ale napríklad v okrese Prievidza sa od februára tohto roku zvýšil počet členov z tisíc na 1300, z toho sú dve tretiny mladí ľudia do 30 rokov. Na regionálnej úrovni sa HZDS-ĽS významne omladzuje. Napríklad na kandidátkach pre regionálne voľby sú skoro všetko mladí, noví ľudia, teda do päťdesiatky. Zavádza sa normálny stranícky, štandardný vnútorný režim.

Aké zmeny vnímali mladí ľudia, keď ich motivovalo prihlásiť sa do HZDS-ĽS?

Môžeme sa o tom rozprávať, ale radšej by som vám sprostredkoval návštevu napríklad v Prievidzskom okrese.

Skúste nám odpovedať vy.

Neusilovali sme sa s nimi politizovať, no baviť sa s nimi o normálnom živote. Asi nás vnímajú ako normálnych, prakticky rozmýšľajúcich a konajúcich ľudí. Nedávame lacné sľuby o dvojnásobných platoch, či to, že každý do 25 rokov bude mať trojizbový byt. Bavíme sa o tom, ako veci pohnúť dopredu.

Posledné volebné kampane HZDS sa organizovali na národnom princípe a vo veľkom štýle. Aká bude tá nasledujúca?

V politike sa opierame o tri piliere - národný, sociálny a náboženský. Chceli by sme, aby ten národný bol vždy silný. Nejde nám o národné princípy v štýle Hejslovákov, ale o naozaj seriózne budovanie národného povedomia, čo je na Slovensku veľmi potrebné. Pokiaľ ide o kampaň v roku 1998, hádam sa verejná mienka v rozhodujúcej miere ovplyvnila otváraním diaľnic, čo bola podľa mňa len epizóda. Televízia Markíza si ako súkromná firma môže pozvať Alaina Delona a zaplatiť ho, no keď VSŽ privíta ako hosťa Jeana-Paula Belmonda, je to takmer trestný čin. Neustále tu platia dva metre. Volebnú kampaň pred troma rokmi viedol Alexander Rezeš, ktorý bol šéfom VSŽ a mal iné finančné možnosti ako ja. Je pravda, že s peniazmi sme na tom veľmi poskromne.

V roku 1998 sa hovorilo, že voľby sú bojom proti Mečiarovi. O čom budú tie nasledujúce?

Vládne strany neprekonali tento tieň a ako vidíte, neprekonali ho ani nové strany Roberta Fica a Pavla Ruska, pretože sa nám usilujú zobrať voličov tým, že tvrdia, že Mečiar nie je v zahraničí akceptovateľný. V roku 1998 sa vytvorila súčasná vládna koalícia. Dnes, keď v parlamente posedíte hodinu, dve, uvidíte, ako sa medzi sebou jej poslanci nenávistne mlátia na základných ideologických názoroch. Jeden tvrdí, že sociálny štát je amorálny, iní to tlačia do socialistického štátu. Bohužiaľ, po troch rokoch nevládnutia - ak si dnes kladú otázky, či sa má ekonomika robiť s nízkymi alebo vysokými daňami, znamená to, že sa nevládne - boj proti mečiarizmu pokračuje.

Tvrdí sa, že post šéfa volebnej kampane má ten, kto je blízky predsedovi strany. Platí to aj o vás?

Neviem o tom, že by Viliam Soboňa mal nadštandardné vzťahy s Mečiarom, keď sa stal v roku 1994 šéfom kampane. A Fedor Flašík? Pokiaľ viem, Mečiar ho prvýkrát videl niekoľko mesiacov pred voľbami.

Jeho agentúra získala množstvo štátnych zákazok, pričom on sám sa netají, že k nim prišiel vďaka HZDS.

S Mečiarom sa poznám od roku 1975. Naše vzťahy sú normálne, ako rodiny sme sa navštevovali aj pred rokom 1989. Už v prvý deň zamatovej revolúcie sa veľmi angažoval, zastavil sa u mňa, bavili sme sa o politike. Presviedčal ma, aby som išiel robiť agrárnu politiku, keď naše hnutie vznikalo. Naše vzťahy nikdy neboli ulízané. Kolegovia mi často hovoria: "Povedz mu to, lebo ty mu to môžeš povedať." Jeho veľká prednosť spočíva v tom, že je schopný vývoja a je mu nepríjemné, keď mu ktosi preťahuje medový motúz popod nos. Provokuje ľudí, aby mu povedali na rovinu veci, aj keď nie sú príjemné. Asi patrím medzi tých, čo mu vždy povedia pravdu, a to on oceňuje.

Ako volebný líder máte svoj tím. Rátate aj s tými, čo pôsobili v predchádzajúcich kampaniach?

- Nerátam, ale vyhľadávam ich a diskutujem s nimi. Štýl kampane sa vo všeobecnosti považoval vždy za dobrý. Sú názory, že prístup a výsledok bol efektívny. Bavil som sa aj s Alexandrom Rezešom a s mnohými ďalšími, ktorí boli do toho zapojení. Z výkonných ľudí sa tam objavujú možno dvaja, traja. Dobre sa urobila prezidentská kampaň. Mečiar dostal milión tristotisíc hlasov. V tíme mám z tejto skupiny asi päť ľudí. Mňa nezaujíma ich minulosť. Voľby sú jednorazová akcia a ja potrebujem schopných.

Určite i peniaze. Spoliehate sa na predchádzajúcich veľkých donorov?

Ja som ich odmietol zháňať, takže financie nejdú priamo cezo mňa. Použijem balík, ktorý zabezpečí vedenie strany. Môžem vám prezradiť, že na veľkorysejšiu kampaň je to žalostne málo. Sú problémy aj s bývalými donormi. Zrejme sa inak zorientovali.

S hosťom SLOVA sa zhovárali Lýdia Kokavcová a Jana Matúšová

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984