G7: Potreba intenzívnych reforiem

Na summite v Tokiu vyspelé štáty zdieľali obavy Japonska týkajúce sa vplyvu vzostupu jenu na finančných trhoch a zhodli sa na názore, že Európa by mala využiť súčasnú konjunktúru na štrukturálne zmeny.
Počet zobrazení: 1027

Na summite v Tokiu vyspelé štáty zdieľali obavy Japonska týkajúce sa vplyvu vzostupu jenu na finančných trhoch a zhodli sa na názore, že Európa by mala využiť súčasnú konjunktúru na štrukturálne zmeny.

Ministri financií a guvernéri národných bánk tzv. Skupiny 7 najvyspelejších štátov, ktorí sa nedávno stretli v Tokiu, neskrývali optimizmus z pokračujúceho rastu v Severnej Amerike a z oživenia konjunktúry v zóne euro. Zdá sa, že iba Japonsko je jedinou ekonomikou pohybujúcou sa značne pod svojím potenciálom. "Našou úlohou je zabezpečiť rovnovážnu konfiguráciu vo vnútri našich ekonomík a udržať vzrast", uvádza sa v záverečnom komuniké G7. Ďalej sa v ňom konštatuje, že: "japonská ekonomika už naznačuje znaky možného rastu, napriek tomu, že solídne základy dlhodobejšieho rastu ešte nie sú zabezpečené". Po prvýkrát na summite G7 sa Spojeným štátom americkým, ktoré sú v sučasnosti lídrom konjunktúry, vytkla nedostatočnosť úrovne národných úspor. "Hospodárska politika by sa mala zamerať na udržanie podmienok na stabilný a dlhodobý rast pri súčasnom zabezpečení zdravého rozpočtu, opatrnej menovej politiky a rastu úspor v Spojených štátoch", zdôrazňuje komuniké. Podľa nového francúzskeho ministra hospodárstva a financií Christiana Sauttera, pre ktorého bol summit G7 prvým, «skutočnosť, že sa zdôraznila potreba štrukturálnych reforiem, dokazuje dobrú vnútornú kompatibilnosť a funkčnosť G7. "Možno mu dať za pravdu, lebo celý tokijský summit prebehol bez konfrontácií, napriek tomu, že medzi zúčastnenými stranami sa očakávalo napätie. Zo stretnutia si každý odniesol nejaké zadosťučinenie: Spojené štáty a Kanada boli oslavované pre ich vysoký ekonomický rast bez nezamestnanosti a inflácie, krajiny eurozóny sa vyhli spochybneniam spoločnej meny a Japonsko získalo partnerov, ktorí potvrdili obavy týkajúce sa možného vplyvu vzrastu jenu na japonskú a svetovú ekonomiku, pričom sa zopakovali závery z predchádzajúceho septembrového summitu G7 vo Washingtone.

Zaujimavým oživením bolo vyhlásenie už spomínaného Christiana Sauttera pred svojimi partnermi z G7. Zaviazal sa v ňom odpustiť viac než 7 miliárd frankov dlhu chudobným zadĺženým krajinám, situovaným hlavne v Afrike. Už predchádzajúci summit v Kolíne nad Rýnom v júni minulého roku predstavil viaceré iniciatívy smerujúce k tomuto kroku. Ako však Ch. Sautter poznamenal, "žiadna zadĺžená krajina zatiaľ nespĺňa podmienky uvedené v týchto dispozitívach, napriek tomu, že sa v Kolíne predpokladalo, že 75 % krajín by ich malo spĺňať pred rokom 2000". Francúzsko takisto taktne pripomenulo, že sa čaká na niektoré krajiny (napr. Spojené štáty) aby deblokovali svoj príspevok. "Francúzsko anuluje 100 % bilaterálnych obchodných úverov patriacich do Parížskeho klubu , čo predstavuje viac než 7 miliárd frankov", vyhlásil Christian Sautter.

Autor (1977) študuje medzinárodné financie v Tours

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984