Hanba OSN v "Pohorí levov"

Sierra Leone. Maličký štátik s veľkými hrôzami. Česká televízia nedávno odvysielala viac ako bolestnú reportáž z "Pohoria levov." Miestny kameraman sa kajúcnicky priznával zo svojej bezmocnosti a zbabelosti. Aj keď mohol - zo strachu o vlastný život -, nedokázal zabrániť niekoľkým vraždám, ktoré divákom v domácom pohodlí pripomenuli hrôzy občianskej vojny.
Počet zobrazení: 939

Sierra Leone. Maličký štátik s veľkými hrôzami. Česká televízia nedávno odvysielala viac ako bolestnú reportáž z "Pohoria levov." Miestny kameraman sa kajúcnicky priznával zo svojej bezmocnosti a zbabelosti. Aj keď mohol - zo strachu o vlastný život -, nedokázal zabrániť niekoľkým vraždám, ktoré divákom v domácom pohodlí pripomenuli hrôzy občianskej vojny.

Zdravá myseľ odmieta pochopiť krvavé roky. Zdravá myseľ... Ťažko hovoriť o zdravom rozume po viac ako ôsmich rokoch vojny a neistoty. Obyvatelia najchudobnejšej africkej krajiny majú útek zakódovaný v krvi. Na vidieku štátna správa prestala fungovať, vládne orgány sú bezmocné, spravodlivosť patrí silnejším a lepšie vyzbrojeným. Terčom úniku sa stala vojakmi bránená metropola Freetown. Aká to symbolika - Slobodné mesto. A zároveň aká to irónia! Lebo vo Freetowne sa nikto slobodný necíti.

A teraz hlasujte... Foday Sakoh, šéf povstalcov zo Zjednoteného revolučného frontu (RUF) je psychopat. Tvrdia to britské noviny Times. Briti majú svoje informácie. Sierra Leone bola ich dlhoročnou prosperujúcou kolóniou. Sankoh je psychopat. Taktiku odtínania rúk zaviedol potom, keď v roku 1998 v demokratických voľbách zvíťazil prezident Ahmad Kabbah. Ľudia ho zvolili, lebo sľuboval skoncovanie s občianskou vojnou a lepšie vyhliadky do života. "Hlasujte za svoju budúcnosť"- znel jeho predvolebný slogan. "Neznelo" to však Sankohovým povstalcom. Ak by mal byť zavedený demokratický systém, prišli by o svoj vplyv vynucovaný násilím a založený na čiernom obchode s diamantmi. Voľby bojkotovali po svojom. Brutálnym zastrašovaním potenciálnych voličov. Ozbrojené jednotky adolescentov prepadávali dediny, rabovali a nevinným civilistom odtínali ruky. "Položili sme mu ruku na koreň stromu, aby bol tvrdý podklad, a potom sme mu ju mačetou odťali" priznal sa jeden z bývalých vojakov RUF sierraleonskému kameramanovi. V očiach prázdno. Žiaden pocit viny. Jeho bývalí vodcovia mu totiž tvrdili, že robí správne, keď bojuje proti prezidentovi, ktorý chce krajinu zničiť a ktorého nikto nechce. Deti-vojaci sa pri okýpťovaní "nepriateľa" smiali a svojim obetiam hovorili: "A teraz hlasujte..."

Dajte dospievajúcim deťom do rúk zbraň, naučte ich strieľať a povedzte im, akí sú dôležití. A ukážte im nepriateľa. Domáci kameraman, ktorý natáčal vojnovú reportáž priamo v uliciach Freetownu, sa rozhorčoval, že nigérijskí vojaci zo západoafrických intervenčných jednotiek (ECOMOG) vedú na popravu asi 15-ročného vychudnutého chlapca. Bili ho, kopali a on plakal a kričal na pomoc. Zbytočne. Nikto mu nepomohol. Krátko predtým z podkrovia opustenej budovy v role snajperistu "odbachol" sedem vojakov, vrátane dvoch dôstojníkov. Jeho rýchlopoprava nie je unikátnym prípadom. Kosti narýchlo popravených občanov ležia v šírom okolí Freetownu. V tak pohnutých časoch stačí malé obvinenie alebo nedorozumenie, aby sa vraždilo.

OSN v zajatí V roku 1998 za pomoci Veľkej Británie sa podarilo v Sierra Leone dosiahnuť prímerie medzi teroristickou RUF a demokraticky zvoleným prezidentom Kabbahom. Život krajiny sa však do normálu nevrátil. Povstalci sa nestarajú o prímerie, nerozumejú mu. Nechcú rozumieť. Intervenčné jednotky ECOMOG mali plné ruky práce s udržiavaním zdanlivého poriadku. Podarilo sa im zabrániť prenikaniu povstalcov do Freetownu, a tak aspoň v metropole vládol aký-taký normálny život. Misia ECOMOG sa skončila 2. mája tohto roku. A povstalci okamžite zareagovali.

Už o päť dní začali prichádzať správy, že povstalci z RUF útočia na Freetown. Zajali okolo 500 "modrých prílb". Členovia Misie OSN v Sierra Leone (UNAMSIL), ktorí tu pôsobia od októbra 1999, majú okýptené právomoci a nedokážu vzdorovať dobre vyzbrojeným povstalcom. OSN utrpela ďalšiu hanbu a pribudli nové dôvody na posmech kvôli jej bezmocnosti. Poníženie prinútilo OSN, aby začala uvažovať o konečnom vyriešení konfliktu v tejto krajine. Aj za cenu sily.

Budú "modré prilby" bojovať? Zatiaľ je to však pokoj zbraní v rovine ilúzií. Sankoh je podľa všetkých pravidiel zločincom a teroristom. Mal by byť postavený pred súd. Nemôže byť rovnocenným partnerom na rokovanie pre mierotvorné sily. Generálny tajomník OSN Kofi Annan počas štvrtkového zasadania Bezpečnostnej rady OSN povedal, že počet "modrých prílb" v Sierre Leone sa bude musieť zvýšiť a oddiely OSN dostanú širšie právomoci. Tak, aby mohli bojovať proti povstalcom a udržať mierový proces v tomto miništátiku. Nakoniec, povstalci im už zostrelili jednu vojnovú helikoptéru. Podľa Kofiho Annana je "životne dôležité, aby svet teraz neopustil obyvateľov Sierry Leone v hodine ich najväčšej núdze". Jednotky UNAMSIL majú 8700 mužov, čoskoro by však mali pribudnúť ďalší.

Zatiaľ sa najviac zaktivizovali Briti, ktorí na západ Afriky vyslali 800 svojich vojakov. Pre Londýn je celá záležitosť veľmi nepríjemná, lebo aj napriek embargu to boli práve britské zbrojárske firmy, ktoré dodávali zbrane a náhradné diely do afrických krajín. Aj do Sierra Leone. Britskí vojaci obsadili letisko Lungi, aby zabezpečili medzinárodné lety a v blízkosti Freetownu kotví päť bojových lodí s výsadkármi a bojovými vrtuľníkmi. USA a Kanada ponúkli svoje lietadlá, ktorými by sa mal dopraviť bojový oddiel z Bangladéšu a lídri deviatich západoafrických krajín uvažujú o obnovení intervenčnej misie ECOMOG v Sierra Leone. Kofi Annan okrem toho požaduje sformovanie medzinárodnej jednotky rýchleho nasadenia, ktorá by vypátrala a oslobodila zajatých vojakov UNAMSIL.

A zatiaľ čo medzinárodná spoločnosť volá po obnovení poriadku - ak si nedokáže poradiť s malým štátikom, čo urobí pre zvyšok Afriky? - desaťtisíce utečencov opúšťa svoje domovy a prúdi do Freetownu. Do mesta, ktoré už dávno nie je synonymom slobody.

Autor (1969) je redaktorom Hospodárskeho denníka

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984