Mori a Obučiho šľapaje

V obave pred karoši (smrťou z prepracovanosti), ktorá tradične kosí životy veľkého počtu Japoncov, rozhodla sa v januári vláda v Tokiu upraviť systém zdravotného poistenia. Podľa neho budú mať pracujúci s kritickými symptómami, akými sú obezita, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cukru i tuku v krvi, preventívne prehliadky zadarmo.
Počet zobrazení: 884

V obave pred karoši (smrťou z prepracovanosti), ktorá tradične kosí životy veľkého počtu Japoncov, rozhodla sa v januári vláda v Tokiu upraviť systém zdravotného poistenia. Podľa neho budú mať pracujúci s kritickými symptómami, akými sú obezita, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cukru i tuku v krvi, preventívne prehliadky zadarmo.

Zo sociálneho hľadiska ide nesporne o krok pozitívny, no ako konštatoval John Naisbitt vo svojej knihe Megatrendy Ázie, prepracovaní sú predovšetkým Japonci na vyšších postoch, zatiaľ čo na nižších a stredných úrovniach. Teda tam, kde majú bezplatné prehliadky zmysel, pracujú obyvatelia krajiny vychádzajúceho slnka čoraz menej. Japonskému (ex)premiérovi Keizo Obučimu, ktorý sa minulý týždeň po mŕtvici z prepracovanosti ocitol v kóme, už zmena systému zdravotného poistenia určite nepomôže...

Náročné úlohy Pri nástupe do funkcie premiéra v júli 1998 vytýčil Obuči za hlavnú úlohu svojho kabinetu ozdravenie ekonomiky znížením daní z príjmov o 43 miliárd amerických dolárov, reformou bankovníctva a zvýšením investícií pre nový ekonomický rast krajiny vo výške 71 miliárd dolárov. Na svoj post sa jeden z najschopnejších japonských politikov, ktorý sa stal poslancom parlamentu už vo svojich 26 rokoch, dostal v čase, keď Japonsko pociťovalo narastajúce bremeno krízy. Prejavovala sa niekoľkoročná stagnácia HDP, pokles priemyselnej produkcie, nadbytočné kapacity a najvyššie výrobné náklady na svete, pribúdali stratové podniky a prichádzali prvé krachy, prvé prepúšťania, nastupovala rekordná nezamestnanosť. Prostí Japonci boli v depresii a neverili už ničomu - Obučiho vládnemu programu niekoľko mesiacov po jeho nástupe tri štvrtiny opýtaných v prieskume verejnej mienky predpovedali neúspech a podpora kabinetu klesla na 21 percent. Časom však Obučiho rating rástol a tohto roku vo februári mal ministerský predseda už podporu 39 percent respondentov. Nič na tomto úspešne rastúcom trende nemení fakt, že koncom marca mu zase tri percentá podpory zobrala séria politických škandálov jeho spolupracovníkov.

Rekonštrukcia japonského hospodárstva, za ktorú sa vyslovuje 77 percent opýtaných občanov, reálne prebieha. Vláde sa vlani podarilo zabrzdiť prudký nárast hodnoty jenu, ktorý spôsoboval problémy miestnym exportérom. Napriek rastúcim cenám dovážanej ropy je dnes saldo zahraničného obchodu v dobrom stave a odborníci konštatujú prehlbovanie procesu ozdravovania japonskej ekonomiky. Zmeny sa pripravujú aj vo finančnom sektore, kde je rozpracovaná fúzia troch mohutných bánk so zámerom sústrediť sa viac na domáce trhy a malých i stredných podnikateľov. Problémy však ekonomike stále robí rast štátneho dlhu. Vláda svojimi pôžičkami a udržiavaním nízkych úrokových sadzieb síce podľa odborníkov zabezpečila budúci rast ekonomiky, no koncom tohto roku bude zrejme musieť pristúpiť k prudkému zníženiu verejných výdavkov, či zvýšeniu daňového zaťaženia, čo pocíti aj obyvateľstvo.

Namiesto aikida rugby Nový japonský premiér Joširo Mori bol síce od vysokoškolských štúdií dobrým kamarátom Obučiho, no od jeho formátu má ďaleko. Paradoxne to dokazuje aj faktická bezproblémovosť, s ktorou bol zvolený za nového predsedu vládnej Liberálno-demokratickej strany (LDP) a ľahkosť, s akou si pri hlasovaní parlamentu zabezpečil podporu všetkých frakcií LDP, menšieho koaličného partnera i novovytvorenej Konzervatívnej frakcii pre svoju kandidatúru na premiérsky post. Dôvodom určite bola aj snaha urýchliť odovzdávanie moci a zabrániť destabilizácii v čase, keď prebieha v parlamente rozprava o štátnom rozpočte a iných dôležitých návrhoch zákonov. Zároveň si však nemožno nevšimnúť, že o ňom pozorovatelia hovoria ako o "menej samostatnom" politikovi bez názoru so "srdcom muchy". Na japonské pomery robustný politik, ktorý v mladosti hrával rugby, je vraj popri Obučim efektívnejší pri riešení praktických problémov. No oproti intelektuálnejšiemu predchodcovi, ktorý sa v mladých rokoch venoval skôr aikidu, je Mori menej autoritatívny a rezolútny, čo môže naštrbiť doterajšiu rozhodnosť LDP pri urýchlenom presadzovaní potrebných reforiem. Navyše Mori nemá skúsenosti z vedenia rezortov financií a zahraničných vecí, čo je v Japonsku neoficiálna klasifikácia na najvyššiu výkonnú funkciu. O to ťažšie sa mu bude rokovať na nadchádzajúcom stretnutí s ruským prezidentom Putinom, či na júlovom tokijskom summite prezidentov a premiérov vlád siedmich priemyselne najvyspelejších štátov sveta (G 7) a Ruska.

V priebehu pol roka predstavitelia LDP zistia, či za ministerského predsedu vybrali toho správneho človeka, pretože do 19. októbra sa v krajine musia uskutočniť parlamentné voľby. LDP vlani na jeseň utvorila koalíciu s dvoma ďalšími pravicovými subjektami - Liberálnou stranou (LP), založenou odštiepencami z LDP, a Stranou spravodlivosti a čistoty (Kómeitó), podporovanou vplyvnou budhistickou sektou Sóka gakkai. Niekoľko dní pred svojou mŕtvicou Obuči avizoval ukončenie spolupráce LDP s LP. Hoci konzervatívna vláda disponuje potrebnou väčšinou v oboch komorách parlamentu aj bez menšieho koaličného partnera, naštrbenie vládneho spojenectva niekoľko mesiacov pred voľbami nie je pre LDP dobrou správou. Britská tlač perspektívy vládnutia LDP nevidí ružovo. Strata osobnosti typu Obučiho môže posunúť harmonogram reforiem a prispieť tiež k rozkladu prestarnutých a aférami poznačených liberálnych demokratov, ktorí by na svojom čele potrebovali mladého schopného vodcu. Pozitívnu zmenu verejnej mienky pred voľbami si pravicová vládna strana, ktorej sa nepodarilo vyrovnať predovšetkým s rastúcou nezamestnanosťou zrejme nebude môcť zabezpečiť. V Obučiho šľapajách by v tom prípade nekráčal dnešný premiér Mori, ale predstaviteľ opozície. Ten by mal však potrebným ekonomickým reformám dodať sociálne únosnejšie podmienky, pretože mnohí Japonci by sa radšej vystavili riziku karoši, ako depresii človeka, ktorý nemôže uživiť svoju rodinu.

Autor (1955) je nezávislý publicista

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984