Anketa

Minulý štvrtok sa z iniciatívy Spoločnosti Ladislava Novomeského uskutočnila konferencia s názvom Ekonomika - prostriedok pozitívnych zmien. Na aké témy sa zamerali prednášajúci? Troch z nich sme oslovili spomínanou otázkou.
Počet zobrazení: 937

Minulý štvrtok sa z iniciatívy Spoločnosti Ladislava Novomeského uskutočnila konferencia s názvom Ekonomika - prostriedok pozitívnych zmien. Na aké témy sa zamerali prednášajúci? Troch z nich sme oslovili spomínanou otázkou.

Braňo Ondruš, podpredseda SDĽ: V príspevku som analyzoval úlohu vlády v období transformujúcej sa ekonomiky. Jej hlavnou úlohou je totiž určiť stratégiu. Jedným z veľkých problémov Slovenska je práve absencia dlhodobej vízie o tom, ako by mala naša ekonomika vyzerať a fungovať. Nie sú naštartované žiadne rozvojové programy, ktoré by smerovali k rozvoju konkurencieschopnosti krajiny. Podľa odhadov odborníkov zaostávame za krajinami EÚ o desať rokov. Avšak na to, aby sme tento hendikep vyrovnali, urobili všetky vlády, vrátane tejto, veľmi málo. Teda to, čo ma najviac trápi, je práve zodpovednosť vlád v tomto smere.

Anton Marcinčin, výkonný riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku: Hovoril som najmä o východiskových podmienkach pre uskutočnenie reforiem v roku 1998, ktoré boli charakteristické dvoma atribútmi. Prvým bola silná previazanosť ekonomiky a politiky a existenciu týchto skupín treba brať do úvahy aj v súčasnosti. Potom, Slovensko stálo na pokraji finančnej krízy, nakoľko deficit bežného účtu platobnej bilancie sa niekoľkokrát za sebou pohyboval na úrovni desiatich percent. Od roku 1998 sa už mnoho vykonalo, a to najmä novelami zákonov o bankovníctve, fonde na ochranu vkladov a pod., o zákonoch pre podnikateľov nehovoriac. Jedinou možnosťou pre túto a nasledujúce vlády je pokračovať v reformách. Každá vláda by preto mala brať do úvahy nielen svoje funkčné obdobie, ale aj vytvorenie podmienok pre nasledujúcu vládu.

Ján Iša, Ekonomický ústav SAV: Všetci hovoria o tom, že chceme vstúpiť do Európskej únie, málokto však vie, ako EÚ vlastne vyzerá. Vieme porovnať, v čom sa toto zoskupenie odlišuje od USA, od Japonska? Musíme si o nej vytvoriť reálnu predstavu. Aby sme potom vedeli, kam smerovať našu finančnú štruktúru alebo trh práce, ktoré v porovnaní s EÚ veľmi zaostávajú. Hovoril som o ťarche nedoriešenej transformácie. Najväčšou katastrofou je podľa mňa to, že nemáme akúsi novú spoločenskú zmluvu. Tento pojem zaviedol francúzsky filozof Jean-Jacques Rousseau. V súčasnosti sa rozpráva o transformácii, ale - vieme, kam vedie? Poznáme jej cieľ?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984