Nestačia iba slová

Mnohí očakávajú od 7. zjazdu SDĽ veľké zmeny a možno aj raketový rast preferencií. Ide o prehnané očakávania. Keď podnik vyrába stále ten istý výrobok, ktorého predaj začne klesať, ťažko zachráni situáciu tým, že ho natrie novou farbou. Podobná situácia môže nastať, ak iba ktosi z podpredsedov strany vymení predsedu
Počet zobrazení: 1172

Mnohí očakávajú od 7. zjazdu SDĽ veľké zmeny a možno aj raketový rast preferencií. Ide o prehnané očakávania. Keď podnik vyrába stále ten istý výrobok, ktorého predaj začne klesať, ťažko zachráni situáciu tým, že ho natrie novou farbou. Podobná situácia môže nastať, ak iba ktosi z podpredsedov strany vymení predsedu

SDĽ si ťažko môže dovoliť experiment na najvyšších postoch tesne pred voľbami, keď nemá pripravenú garnitúru. Republikový výbor (RV), žiaľ, predstavuje skupinu ľudí, ktorej sa nedarí pozitívne zviditeľňovať stranu. Vari aj preto, že sú rozdelení na akési dva fronty. A tak hoci okresy majú záujem pracovať na vzostupe SDĽ, v konečnom dôsledku neprichádzajú z centra signály o tom, že by strana fungovala ako podnik, v ktorom každý kvalifikovane robí to, čo má. Jediné, na čom sa začalo na ústredí po poklese preferencií robiť, je papierovanie. Výkazy sú čoraz dlhšie a hrubšie - ako pražský telefónny zoznam.

Keď začal Steven Spielberg robiť producenta, povedal novému režisérovi asi toto: "Ak vám dám desať miliónov na nový film a ten nebude úspešný, vyhodím vás. Zbytočne mi budete tvrdiť, že film bol dobrý, len ľudia ho nepochopili." Podobný syndróm pretrváva v SDĽ. Všetci všetko robia akože dobre, iba voliči to nechcú pochopiť. A tak aj jednotliví členovia RV by mali zodpovedať za konkrétnu oblasť. Ak daná oblasť nemá dobrého "správcu", musí nastať zmena.

Na 6. zjazde sa uchytila správna myšlienka, že členmi RV by nemali byť ministri a štátni tajomníci, lebo by sa výbor stal iba predĺženou rukou ministerského klubu. No vedenie strany aj tak podlieha tzv. ministerskému syndrómu. Často podriaďuje svoje rozhodnutia názorom členov vlády, a to aj vtedy, keď obhajujú to, čo nie je pred voličmi ľavice obhájiteľné. Postoj ministra je dôležitý, ale ešte dôležitejší by mal byť názor vedenia strany, ktoré ministra nominovalo do vlády.

SDĽ by mala mať prioritu, s ktorou by ju verejnosť spájala. Priority typu - bezpečnejšie ulice, čistejšia voda a vzduch má skoro každý politický subjekt na Slovensku. A predsa existujú odlišnosti, a to i v stranách, ktoré tiež išli do vlády, a v poslednom období ich percentá ak nestúpajú, tak aspoň neklesajú. Keď spomenieme, že dajaká strana podporí cirkevné školstvo, hneď každý vie, že ide o KDH. Nehovoriac už o strane, ktorá presadzuje maďarskú fakultu. Pritom tieto dva subjekty majú dokopy iba štyroch členov vlády, a SDĽ až šesť. Ministri za túto stranu robia zväčša to, čo treba, ale spôsob, akým svoju prácu medializujú, býva biedny. Túto veľmi dôležitú činnosť musí ktosi v RV aj koordinovať. Asi nestačí len niekoho tým poveriť, treba mu prideliť i kompetencie na to, aby mohol zasiahnuť vtedy, keď ktosi nerešpektuje stanovisko vedenia SDĽ. S voličom treba pracovať sústavne, a nie iba vtedy, keď sa blížia voľby. Občania môžu na Gunduličovu 12 poslať takú odpoveď, akú poslali Poliaci nedávnej vládnej koalícii.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984