Optimizmus, ale aj obavy

"Pred nami je stále veľa práce, dlhá cesta, na ktorej budú prekážky. Ale dnes je tu konečne aj šanca, že ruka histórie odstráni bremeno teroru a násilia a vytvaruje budúcnosť pre obyvateľov Severného Írska, najmä pre deti, ktoré si zaslúžia lepšiu budúcnosť, ako bola minulosť," uviedol britský premiér Tony Blair na margo prvého zasadania ulsterskej vlády po takmer tridsiatich rokoch.
Počet zobrazení: 1050

 

"Pred nami je stále veľa práce, dlhá cesta, na ktorej budú prekážky. Ale dnes je tu konečne aj šanca, že ruka histórie odstráni bremeno teroru a násilia a vytvaruje budúcnosť pre obyvateľov Severného Írska, najmä pre deti, ktoré si zaslúžia lepšiu budúcnosť, ako bola minulosť," uviedol britský premiér Tony Blair na margo prvého zasadania ulsterskej vlády po takmer tridsiatich rokoch. Jeho emotívne slová prispeli k povznesenej optimistickej nálade, no v žiadnom prípade nedali úspešnú bodku za mierovým procesom. Ulsterské perspektívy totiž zďaleka nemusia byť ružové.

Nepopierateľnou skutočnosťou je, že sa konečne podarilo uviesť do života veľkonočnú mierovú dohodu. A to nie je malá vec. V praxi to znamená, že Írska republika vyškrtla z ústavy jednotlivé články, čím sa Dublin vzdal nárokov na územie Severného Írska, kráľovná Alžbeta II. zasa vyslovila súhlas so zákonom, ktorý ukončil 27 rokov priamej vlády Londýna nad Severným Írskom. Ďalej vznikla britsko-írska rada, na ktorej nástojili najmä unionisti. Republikáni sa naopak spoliehajú na efektivitu a vplyv tzv. rady Sever-Juh, ktorá by mala podporiť spoluprácu medzi Belfastom a Dublinom.

A nakoniec, a hádam najdôležitejšie, sformovala sa 12-členná ulsterská exekutíva. Je pravda, že sú v nej osobnosti, ktoré si vzájomne nedôverujú, ba v niektorých prípadoch sa priam nenávidia. Peter Robinson podpredseda menšej a extrémnejšej loyalistickej Demokratickej unionistickej strany (DUP), ktorý má vo vláde pod palcom regionálny rozvoj provincie, napríklad otvorene vyhlásil, že DUP vstúpi do vlády, len preto, aby robila napriek Írskej republikánskej armáde (IRA). Okrem toho unionistom výrazne prekáža osoba ministra pre vzdelávanie, ináč vyučeného mäsiara, Martina McGuinessa zo strany Sinn Féin, politického krídla IRA. Ako bývalý člen IRA je pre nich akýmsi stelesnením desaťročí teroru. Republikáni na druhej strane zvyšujú napätie, keď hovoria o pocitoch krivdy, ktoré sa v nich nahromadili počas rokov ozbrojených zrážok. "Naša strana nemala problémy zasadnúť do novej exekutívy, veď už sme sedeli v britských väzniciach a na výsluchoch," uviedol predseda Sinn Féin Gerry Adams. Avšak aj takáto "pestrá" vláda je tým hlavným zdrojom nádeje pre budúcnosť provincie. Ak bude fungovať, ľudia v Ulstri si postupne začnú zvykať na život bez výbuchov.

Hrozby pre mier

No, ako sme povedali, mierový proces to zďaleka nemá vyhrané. Do slepej uličky sa dostal kvôli zbraniam, presnejšie povedané kvôli neochote najväčšej loyalistickej Ulsterskej unionistickej strany (UUP) zasadnúť do vlády s predstaviteľmi Sinn Féin, kým IRA nezačne s odzbrojovaním. Rokovania pod vedením bývalého amerického senátora Georga Mitchella tento problém v žiadnom prípade nevyriešili. Zmenili len postupnosť krokov, takže teraz sú oči verejnosti upriamené na IRA, od ktorej sa očakáva, že začne skladať zbrane.

Vymenovaním svojho zástupcu na rozhovory s medzinárodnou komisiou pre odzbrojenie severoírskych teroristov IRA vykročila správnym smerom, no zďaleka nie je jasné kedy sa zriekne prvých výbušnín. Ak sa tak nestane do februára šéf UUP a ulsterský premiér David Trimble, ako aj ďalší traja ministri z jeho strany zrejme podajú demisiu. Mierový proces by sa tak vrátil do štádia, v ktorom sa nachádzal pred sformovaním vlády. Avšak, ak IRA aj urobí symbolické gesto v tomto smere, otázka odzbrojenia severoírskych teroristov zostane visieť ako Damoklov meč. Príklady z ostatných častí sveta totiž jasne hovoria o tom, že teroristi sa zbraní vzdávajú len veľmi ťažko. Stačí sa pozrieť do Baskicka, kde ETA minulý týždeň vyhlásila koniec prímeria, ale aj do Kosova, kde plánované odzbrojenie Kosovskej oslobodzovacej armády skončilo jej transformáciou na kosovskú políciu. Bohužiaľ, hrozba použitia násilia, je často veľmi silný argument pri rokovaniach.

Nerozhodní unionisti

Veľa bude závisieť aj od nálad v unionistickom tábore. Posledný kompromis vo veľkej miere rozdelil Trimbleho UUP, ktorá je jedným z hlavných motorov mierového procesu. Rozhodujúce hlasovanie Trimble síce vyhral ziskom 58 percent hlasov, je však otázne, či aj pri eventuálnej nasledovnej dohode s republikánmi bude môcť Írskej republikánskej armáde a strane Sinn Féin odkázať: "My sme svoje urobili, teraz je rad na vás." Hrozí mu totiž strata podpory vo vlastných radoch.. Ian Paisley šéf radikálnej DUP si razantným a nekompromisným odmietaním veľkonočnej dohody získava čoraz väčšiu popularitu v unionistickom tábore. "Toto nie je deň zlomu, žiadny nový úsvit. Je to nová noc a nikto nevie, aká bude polnoc," uviedol reverend Paisley po posledných mierových úspechoch. A mnohí protestanti sú pri pohľade na ministra McGuinessa ochotní uveriť mu. Neraz na úkor Trimbleho.V takejto situácii netreba veľa, aby nedôvera zvíťazila. Jeden zo scenárov by mohol vyzerať nasledovne: IRA začne s odzbrojovaním, no väčšina unionistov takéto odzbrojenie nebude považovať za dostatočné. A dôjde tak k zablokovaniu práce severoírskych orgánov.

Britský týždenník The Economist však poukazuje aj na pozitívne momenty. V najbližšom čase by malo dôjsť k rozhovorom o novej ulsterskej polícii. A ak IRA dovtedy neurobí výraznejšie ústupky, jej rokovacia pozícia by sa zhoršila a tým aj vyhliadky Sinn Féin na presadenie svojich predstav o tejto dôležitej téme. Okrem toho prax ukázala, že radikáli z DUP, síce majú tvrdú rétoriku, avšak svojimi skutkami až tak často nenarúšajú pozitívnu atmosféru mierového procesu. Na lokálnej úrovni sa dokonca občas aj "znížia" k tomu, aby rokovali so Sinn Féin. Až čas teda ukáže, ako budú žiť deti, o ktorých hovorí premiér Blair.

Autor je redaktorom Hospodárskeho denníka

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984