vytrhnuté z internetu

John Borneman a Linda Fisher stavajú pred nás na svojej stránke šesť historických postáv, ktoré sa ocitli v postavení diktátorov: Benito Mussolini, Adolf Hitler, cisár Hirohito, Nicolae Ceaucescu, Josif Džugašvili-Stalin a Josip Broz-Tito. Autori tu porovnávajú formu vlády, smrť diktátora a následnú formu prechodu. Hoci ja osobne by som spochybnil miesto Tita v tejto galérii, musím uznať, že na stránke môžeme nájsť nové zaujímavé fakty.
Počet zobrazení: 984

John Borneman a Linda Fisher stavajú pred nás na svojej stránke šesť historických postáv, ktoré sa ocitli v postavení diktátorov: Benito Mussolini, Adolf Hitler, cisár Hirohito, Nicolae Ceaucescu, Josif Džugašvili-Stalin a Josip Broz-Tito. Autori tu porovnávajú formu vlády, smrť diktátora a následnú formu prechodu. Hoci ja osobne by som spochybnil miesto Tita v tejto galérii, musím uznať, že na stránke môžeme nájsť nové zaujímavé fakty. Adresa je cidc.library.cornell.edu/DOF.

Pre blízku Viedeň, do ktorej znova začala premávať z Bratislavy električka, je okrem ,,víneršniclu" a Sacherovej torty charakteristická aj viedenská káva. Vlastne slávna porážka Turkov pri Viedni priniesla kávu nielen do Rakúska, ale aj do Bratislavy. Na internete už existuje virtuálne múzeum kávy. Na adrese
www.kaffeemuseum.at nájdeme nielen zoznam viedenských kaviarní, ale aj kaviarenské vtipy či informácie o burze starých kávových mlynčekov.

Na adrese
www.vtv.sk som prežil niečo ako hororovitý zážitok. Je všeobecne známe, že televízna stanica VTV zmizla z obrazoviek. Na jej internetovskej stránke som si chcel overiť, prečo sa nevysiela. Namiesto toho som tam našiel informáciu o nevysielanom programe. VTV mala (napriek verejne známym ťažkostiam) pomerne slušné spravodajstvo a dobré televízne besedy. Myslím si však, že internetová stránka by mala slúžiť ako informácia, nie dezinformácia divákov.

Na internete sa tiež objavila stránka venovaná až príliš známej kauze bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu. Na adrese
www.ak-trokan.sk, ktorú nie je ťažké dešifrovať, chce Lexov advokát informovať verejnosť o argumentoch, ktoré by mali potvrdiť nevinu jeho mandanta. JUDr. Trokan teda pochopil, že dnes už neplatí staré latinské, čo nie je v spisoch, neexistuje, ale čo nie je na internete, asi neexistuje.

Minule sme spomínali stránku českých trockistov. V Česku sa však ako súčasť najkrajnejšej ľavice dokázali zviditeľniť aj anarchisti. Informácie o dejinách anarchizmu, o jeho štiepení na rôzne prúdy, odkazy na adresy anarchistických stránok nájdeme na www.mujweb.cz/spolecnost/kyndr/. Zvláštny rozmer však českému anarchizmu dodáva okolnosť, že medzi jeho popredné postavy patrí aj geniálny tvorca dobrého vojaka Švejka Jaroslav Hašek. Stránka obsahuje aj praktické rady, napríklad ako sa správať na demonštráciách.

Sajt
www.nwlink.com/~dbmeek/neo-frame.html sa týka talianskej neorealistickej filmovej školy. Nájdeme tu informácie o takých osobnostiach, ako Zavattini, de Sica, de Santis či Zampa. Taliansky neorealizmus, ktorý na filmových plátnach dokázal zobraziť každodenné problémy ľudí žijúcich v povojnovej krajine, obrátil vtedajšiu materiálnu biedu v cnosť. Teraz si uvedomujem biedu slovenského filmu, kde by filmári namiesto neviem koľkého pokračovania Fontány pre Zuzanu mali nakrúcať niečo, čo by nadväzovalo nielen na tradície talianskeho neorealizmu, ale trebárs československej novej filmovej vlny v šesťdesiatych rokoch. Staré zlaté časy?

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984