Až raz vytriezvieme

Aj vy trpíte akútnym nedostatkom kultúry, dovezenej z Nového sveta, osobitne thrillerov, sci-fi, či akčných filmov? Pravidelne sa nadránom budíte v triaške, lebo ste niekoľko hodín abstinovali v sledovaní nekonečných seriálov z Ďalekého západu?
Počet zobrazení: 1082

Aj vy trpíte akútnym nedostatkom kultúry, dovezenej z Nového sveta, osobitne thrillerov, sci-fi, či akčných filmov? Pravidelne sa nadránom budíte v triaške, lebo ste niekoľko hodín abstinovali v sledovaní nekonečných seriálov z Ďalekého západu? Aj vy sa ženiete z roboty rovno k televízoru, aby ste stihli medové príhody zlatej mládeže z Beverly Hills a zrazu zistíte, že ste prepásli 156. pokračovanie tohto superdiela a do ďalšej rovnako vysoko hodnotenej produkcie Made in USA ešte chýba 20 minút? Alebo ste zistili, že niekedy, naozaj mimoriadne, raz do týždňa v polhodinovej časovej škáročke nenájdete na slovenských a českých programoch nič spoza Veľkej mláky? Procedúra na tento druh závažného neduhu sa ponúka prostá: zaplaťte tri stovky mesačne a už sa na vás začne hrnúť takmer nepretržitých 18 hodín amerických filmov. Hotové kino NONSTOP, ktoré má od voľakedajšej bratislavskej Palacky výhodu, že vás neštípu blchy.

Boli časy, boli, keď nás zo strieborných plátien a televízie ožarovali filmy ruskej proveniencie, rad-radom ako ich nakrúcal Mosfilm a ďalšie sovietske štúdiá. Dobré, zlé i strašné, tak ako ich v súčasnosti chŕli krajina neobmedzených možností. Konzumovalo sa všetko aj s chlpmi, čo sa neraz spriečili v hrdle. Vtedy sa navyše organizovali špeciálne festivaly, no počas Mesiaca československo-sovietskeho priateľstva ste mohli pri troche šťastia prepnúť na dvojku STV. Skúste to dnes na satelite so 40 programami. Aké vynikajúce sa zdali byť v tom období diela francúzskej, britskej, talianskej, či dokonca americkej kinematografie - aj preto, že tých niekoľko, na ktoré požičovňa naškriabala peniaze, boli zväčša naozaj kvalitné. Pri písaní týchto riadkov som v rubrike KINÁ v jednom denníku spočítal „štátnu príslušnosť“ filmov, premietaných na Slovensku. Z nich 35 bolo amerických, tri nemecké, dva francúzske, po jednom pôvodu zo Švédska, Španielska, Talianska, Česka a Holandska. Slovenská produkcia bola reprezentovaná šesťkrát, zväčša Fontánou pre Zuzanu 3. Nech je, aká je, nereptajme, radujme sa, konečne sa pod Tatrami zrodil film.

Štyri desaťročia monokracie socialistickej kinematografie niekoľkým generáciám sprotivili tzv. vojnové filmy. Zrejme až budúce pokolenie z od pleviel oddelí zrno, ktoré sa v tejto hromade balastu skrýva. No nepoučili sme sa. Zrazu jediná národne uvedomelá inteligencia, spriahnutá s viacerými ponovembrovými garnitúrami, primitívnou propagandou preskakovania vatier zvrchovanosti a pltiarstva na Váhu docielila prinajmenšom rovnakú animozitu - tentoraz voči národnej kultúre za podstatne kratší čas. Asi si to na konci neobmedzeného rozhodovania o finančných jarčekoch do slovenskej kultúry uvedomila, a tak jej vo volebnej kampani prišli namiesto ružolícich dievčín v krojoch vhod aj zahraničné krásavice. Tušiac zákonitosti vývinu nášho národa neostáva nám nič iné iba si priať, aby televíznych programov zo zámoria bolo čím viac a čím tupejších, aby čím skôr nasledovalo vytriezvenie a potom vari návrat do starej dobrej Európy.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984