Ako možno prekonať sci-fi

Nikdy som sa poriadne nenaučil písať na stroji. Počítač mi splnil sen, aby som mal automatického opravovateľa preklepov. Možno sa naň v našej redakcii až priveľmi spoliehame, ale to už je náš problém.
Počet zobrazení: 984

Nikdy som sa poriadne nenaučil písať na stroji. Počítač mi splnil sen, aby som mal automatického opravovateľa preklepov. Možno sa naň v našej redakcii až priveľmi spoliehame, ale to už je náš problém.

Keď som prekladal z angličtiny, mal som problém so slovníkom. Listovanie v ňom neuveriteľne zdržuje. V dnešnej dobe sa príslušný slovník dá nainštalovať do počítača a ak by sme chceli, môžeme si anglické slovo vypočuť aj so správnou výslovnosťou. Stále to však nebolo ono... V Softwarových novinách som sa dozvedel potešujúcu správu. Istá izraelská firma začala vyrábať aparátik, ktorý sa pohodlne vojde do dlane. Ak jeho koncom prejdeme po texte, na displeji si môžeme prečítať preklad slovíčka. Ak si zapojíme slúchadlá, tak si vypočujeme aj jeho výslovnosť. Vďaka špecifickej histórii krajiny pôvodu aparátik je nielen dvoj, ale viacjazyčný. Z angličtiny prekladá nielen do hebrejčiny, ale i do češtiny, čínštiny, fínčiny, gréčtiny, holandčiny, maďarčiny, ruštiny a ďalších jazykov. Na tomto prístroji môže zatiaľ prekážať iba pomerne vysoká cena (okolo 300 dolárov). Nepodarilo sa mi zistiť, či medzi podporovanými jazykmi je aj slovenčina. Ak nie je, tak jeho používateľ bude asi mať vo svojich prekladoch „fůru“ čechizmov. Ale keď sa už konečne podarilo poslovenčiť program Windows… Iná izraelská firma zasa na trh v našom regióne uviedla mimoriadne kontroverzný program. Ak spojíme počítač s mikrofónom alebo telefónom, získame detektor lži. Program analyzuje emocionálnu, poznávaciu a fyziologickú zložku hlasu. Indikuje stres, fyziologickú ostražitosť a základnú fyzickú kondíciu. Výsledok analýzy neoznamuje „klame“ či „neklame“, ale prináša osem rozličných odpovedí. Informuje, či nami skúmaný objekt nie je rozrušený, či si je istý, či je rozčúlený alebo či nemanipuluje s hlasom. Údajne tento program má spoľahlivosť okolo 85%, teda asi takú ako predpovede počasia. Iba jedno percento ľudí dokáže klamať tak, že sa to na výsledkoch neprejaví. Je tu však iná okolnosť, kvalita či skôr nekvalita telefónnych liniek spôsobila, že testovanie v redakcii časopisu Chip prinieslo výsledky iba 65 %. Jeho redaktor upozornil, že telefónny snímač nie je homologizovaný v Českej, ani v Slovenskej republike a používanie takéhoto testu podľa platných zákonov sa musí vopred oznámiť osobe, voči ktorej sa používa. Moja manželka mi povedala, že je jej „fuk“, či tento program využijem.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984