Marián Labuda, územčistý a dôstojný

Na Slovensku hádam ani neexistuje nikto, kto by nepoznal Karla Pávka, šoféra JRD vo filme Vesničko má středisková. Marián Labuda, jeden z najznámejších slovenských filmových, divadelných a televíznych osobností, oslávil na výročie vzniku Československej republiky jubilejné 65. narodeniny.
Počet zobrazení: 1535
4109-osobnosti-ilustracna foto-www ignisbrunensis cz-m.jpg

Na Slovensku hádam ani neexistuje nikto, kto by nepoznal Karla Pávka, šoféra JRD vo filme Vesničko má středisková. Marián Labuda, jeden z najznámejších slovenských filmových, divadelných a televíznych osobností, oslávil na výročie vzniku Československej republiky jubilejné 65. narodeniny.

Menzlov maskot

Marián Labuda sa narodil sa 28. októbra 1944 v Hontianskych Nemcoch. V roku 1965 vyštudoval herectvo na VŠMU v Bratislave, spoluzakladal generačné Divadlo na korze a v roku 1971 sa stal členom divadla Nová scéna, kde pôsobil až do revolúcie 1989. Práve na Novej scéne sa postupne prepracoval od komických a tragikomických postáv k významným dramatickým úlohám - Seňka Gromov v dramatizácii Šukšinových rozprávok, Malcolm v Macbethovi či ako tajomník v Čaji u pána senátora. Od roku 1990 je členom činohry Slovenského národného divadla v Bratislave, účinkuje aj v Štúdiu S, v Divadle Aréna, v Národnom divadle v Brne či v Divadle na Vinohradoch v Prahe. Do desiatich rokov bol Labuda chudý a šťúply chlapec, po zdravotných komplikáciách sa mu však výrazne zmenil metabolizmus a zostal takým, ako ho poznáme dnes – „územčistým“ hercom, ktorému jeho postava predurčuje hrať „dôstojné“ úlohy. Môžeme špekulovať, aké postavy by hral, keby bol iný, ako však sám hovorí, „túžba stať sa hercom bola rovnaká, nech som mal hocikoľko kíl.“

Aj keď sa Labuda už počas štúdia herectva prejavil ako výrazný komediálny talent, jeho doménou sa stali najmä tragikomédie a drámy. V slovenskom filme debutoval v roku 1965 vo filme Kým sa skončí táto noc režiséra Petra Solana, kde účinkoval spolu so Stanom Dančiakom. Nasledovali komické postavy vo filmoch Zmluva s diablom (réžia J. Zachar, 1967), Zločin slečny Bacilpýšky (r. J. Režucha, 1970), Pacho, hybský zbojník (r. M. Ťapák, 1975) alebo Ružové sny (r. D. Hanák, 1976). Už v tom období sa stal jedným z najväčšmi obsadzovaných filmových hercov, prelom v kariére mu ale priniesla spolupráca s českým režisérom Jiřím Menzlom. V jeho filmoch stvárnil legendárnu postavu šoféra JRD Pávka v komédii Vesničko má středisková (1985), zámockého správcu Stoklasu v adaptácii Vančurovho románu Konec starých časů (1989), sovietskeho podplukovníka Opalikova vo filme Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina (1993) alebo obchodného cestujúceho Waldena v komédii podľa Hrabalovho románu Obsluhoval jsem anglického krále (2006). Stal sa akýmsi Menzlovým maskotom. „Jeho by som neodmietol, ani keby ma obsadil do úlohy halapartníka. Zahral by som aj omeletu“, dodáva s humorom.

Humor je vážna vec

Mariána Labudu poznáme predovšetkým ako komika, exceloval však aj v dramatických úlohách, v ostatnom čase napríklad v monodráme Tiso. Zahrať túto hlavnú a zároveň jedinú postavu ale vôbec nebolo jednoduché. Proti uvedeniu predstavenia protestovala židovská obec a mali obavy, že keď Tisa zahrá on, budú ľudia s touto osobou sympatizovať. Vyznávači Jozefa Tisa sa zase cítili dotknutí, že čechoslovakista pošpinil pamiatku ich hrdinu. Úlohu však zvládol bravúrne. „Ak mi niekto dnes povie, že nie som dobrý Slovák, tak mu odpoviem: Nauč sa spamäti Tisove prejavy tak ako ja“, ironicko – vtipne okomentoval.

V Labudovej kariére cítiť aj jeho osobitný vzťah k našim západným susedom, čo len podčiarkuje jeho úspech u českých divákov. Napriek tomu sa tam neusadzuje, zato o to radšej potom vracia. „Radi ma vidia, ale radi sa so mnou aj lúčia“, dodáva. Možno aj preto prijala česká verejnosť ním spôsobenú tragickú haváriu v roku 2005 inak, ako tá slovenská. „Keby sa mi tá nešťastná havária stala na Slovensku, možno by ma boli aj obesili. Pán Boh dopustil, aby sa to stalo v Česku a všetci okolo, vrátane bulváru, boli ku mne láskavejší.“

Okrem herectva sa Labuda venuje od mladosti aj písaniu a málokto o ňom vie, že bol donedávna aktívnym horolezcom. „Horolezectvo je jediný šport, ktorý nemá divákov.“ Ak by ste si mysleli, že Labuda nevie spievať, stačí si vypočuť piesne zo Silvestra 1968, kde najznámejší herci a speváci ako Pavol Hammel, Marta Kubišová, Ivan Krajíček či Marián Labuda naspievali 20 pesničiek. Dôležité upozornenie: Pesničky sú plné vulgárnych slov, preto treba počúvať opatrne a v neprítomnosti detí!

Mariána Labudu môžete aktuálne vidieť naživo v hrách Odchádzanie od Václava Havla, Čechovových Troch sestrách či v Schillerových Úkladoch a láske. V kinách stále premietajú Pravdivú históriu o Jánošíkovi, kde stvárňuje gróf Ugronoviča. Najnovšie sa Labuda objaví aj v benefičnom muzikáli Thank You Michael Jackson, kde si zahrá otca, ktorý slávneho speváka týral a ponižoval.

Za svoju hereckú prácu v oblasti filmu získal Marián Labuda niekoľko ocenení. Za vedľajšiu úlohu otca vo filme režiséra Martina Šulíka Záhrada (1995) má Českého leva a za bizarnú postavu podlého a zhýralého despotu v režijnom debute kameramana F. A. Brabca Kráľ Ubu (1996) bol na túto cenu nominovaný. Je aj držiteľom Ceny ministra kultúry SR za mimoriadny prínos k rozvoju slovenského umenia (2004) a štátneho vyznamenania Pribinov kríž II. triedy (2005).

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984