Reklama

Blog Ľuboš Blaha

Celkový počet zobrazení titulu: 1743 | Týždenné zobrazenia: | Dnešné zobrazenia: 2

Ako sa robí politika...

Kedysi som v jednom politickom interview povedal, že Robert Fico je osobnosť, aká sa na slovenskej politickej scéne objaví raz za generáciu. Človek nemusí Fica milovať, aby videl, že aktuálna kríza to potvrdila. Či sa to niekomu páči alebo nie,  ako politik prevyšuje všetkých ostatných straníckych lídrov na Slovensku asi ako Ronaldo zvyšok portugalskej futbalovej reprezentácie. To najlepšie, čo dnes môže urobiť opozícia, je zobrať perá, poznámkové bloky, zvýrazňovače a hektolitre kávy a na pár rokov sa posadiť na zadok a učiť sa od neho, ako sa robí politika.

Čo sa o Ukrajine z našich médií nedozviete

Všimnite si, ako sú slovenské médiá ticho o premenovávaní ulíc na Ukrajine. Čítali ste v slovenskej pravicovej tlači niečo o tom, že Kyjev chce premenovať ulicu generála Vatutina, ktorého počas druhej svetovej vojny zabili banderovci, na ulicu Šucheviča, čo bol zástupca veliteľa Nachtyhalu, jednotky podriadenej SS, nacista, ktorý na Ukrajine organizoval masové čistky proti Poliakom a Židom? Nie, SME ani Denník N o tom nepíše.

Krátko pred správou z Filipín

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte reagoval na kritiku EÚ slovami: „Ste všetci hlupáci!“ Keď Európsky parlament kritizoval jeho brutálnu kampaň proti drogovej kriminalite, vyhlásil: „Seriem na vás!" Obamu označil za „sk...syna“ a kritizoval USA za to, že sa ešte stále neospravedlnili za zverstvá, čo páchali na Filipínčanoch v 20. storočí. Len pripomeniem, že Američania vypaľovali dediny, zatvárali Filipínčanov do koncentračných táborov, vraždili malé deti. Filipínam zobrali slobodu na polstoročie. Život to stálo milión Filipínčanov.

Ide predovšetkým o ekonomickú migráciu a špinavý biznis

Taliansko pozvalo poslancov z celej Európy do utečeneckého tábora na Sicílii. Slovensko som reprezentoval ja. Boli sme v hotspote v Pozzalle, kde majú migranti veľmi slušné podmienky a správajú sa k nim veľmi dobre. Rozprával som sa tam s migrantmi z Bangladéša či Toga, diskutovali sme s policajtmi, zdravotníkmi aj záchranármi, prešli sme si priestory, v ktorých migranti bývajú, keď sa doplavia z Afriky.

Otázky bez odpovedí

Vysokej predstaviteľke EÚ pre zahraničnú politiku Federice Mogherini som dnes na Malte položil tieto tri otázky:

1) Aká je reakcia Európskej komisie na zjavné porušenie medzinárodného práva v prípade Trumpovho bombardovania sýrskych cieľov bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN?

2) Aký zmysel majú sankcie voči Rusku, ak nemecké firmy uzatvárajú kšefty s ruským Gazpromom v prípade Nord Stream II.?

Komu vyhovuje mier a komu nie

Za posledných zhruba päť rokov sa rozpútali konflikty na Ukrajine, v Sýrii, Líbyi a teraz hrozí vojenský konflikt s KĽDR. V každom z týchto konfliktov zohrávajú svoju úlohu USA. Ak ste dostatočne jednoduchý človek, postačí vám mainstreamová rozprávka o tom, že USA sa všade angažujú iba preto, lebo chcú pre svoju nekonečnú dobrotu chrániť demokraciu a ľudské práva po celom svete... Hej, a preto destabilizujú celé regióny a zhadzujú na ľudí bomby... Hm – asi nie.

Zámienka, ktorej už nik neverí

Najhoršie veľmoci sú paradoxne tie, čo predstierajú demokraciu a univerzálne morálne záväzky (akože chcú bombami všade chrániť ľudské práva a demokraciu a tak). Pred každou svojou vojenskou agresiou musia vytvoriť nejakú humanitárnu katastrofu, na ktorú akože morálne reagujú a zachraňujú svet pred čírym zlom. Lenže problém je, že len idiot by napríklad používal chemické zbrane a vytváral tým zámienku pre útok proti sebe.

Vzácna zhoda v parlamente alebo kto chráni najslabších

Zákaz sviatočného predaja vraj uškodí tým najslabším. S touto perlou prišiel vo svojom surrealistickom článočku novinár Arpád Soltész. Svoju úvahu podopiera tvrdými empirickými dátami – presnejšie, najskôr si vycucal palec a potom ukazovák :-).

... kvôli nejakému filmu lámať princípy právneho štátu?

Áno, to, čo spravil Kováč, keď amnestoval vlastného syna, je chrapúnstvo. To, čo následne spravil Mečiar, keď amnestiou zastavil vyšetrovanie, je chrapúnstvo. O tomto nikto nikdy nepochyboval. Ale najnovšie vraj kvôli nejakému filmu treba v mene vyššieho dobra lámať princípy právneho štátu, vrátane zákazu retroaktivity či deľby moci.

Na margo Beblavého obviňovania o spolupráci s kotlebovcami

Hlina a Beblavý najnovšie obviňujú vládu, že spolupracuje s kotlebovcami. Dôkazom je vraj to, že naposledy na zahraničnom výbore poslanec ĽS-NS Kecskés údajne podporil Lajčáka v kauze Hlávková.

Stránky

Ľuboš Blaha

Autor zatiaľ neuviedol o sebe bližšie informácie.

Blogy