Archív článkov

Vianočná dohoda patrí k rozhodujúcim historickým rozhodnutiam v 20. storočí pre Slovensko a Československo. Jej aktéri z rozličných politických prúdov postavili na misku váh vlastné životy s príkladným nasmerovaním k SNP.

Týmito slovami uviedol svojho príhovoru pred pamätnou tabuľou na Gajovej ulici č. 11 predseda Klubu Nového slova Jozef Lysý...

V lesoch východne od Schönbrunnu, vo viedenskej štvrti Lainzer Tiergarten, stojí Hermesvilla. Nuž, vila ako vila, skôr ide o malý zámok. Dal ho postaviť v rokoch 1882 až 1886 cisár František Jozef I. (a posledný) pre manželku Alžbetu Bavorskú, známejšiu ako Sisi.

 Pohľad na priečelie vily – zámku.

Cisár dúfal, že tým pritlmí jej...

O tom, ako v minulosti, a hádam aj dnes, trú talentovaní výtvarní umelci biedu, sa už veľa popísalo. Ale o slávnom rodákovi toskánskeho Livorna Amedeovi Modiglianim to platilo dvojnásobne. Nehovoriac o tom, že sa nedožil ani 36 rokov a vôbec mu nebolo dopriate, aby sa dočkal čo len okamihu uznania. Sotva tušil, že v roku 2015 v dražobnej sieni Christieʾs v New Yorku jeho...

Miro Procházka, syn Maríny Kráľovičovej a blízkeho priateľa nášho otca ešte zo študentských čias Mira Procházku st., na oznámenie, že 17. októbra dotĺklo choré srdce prof. RNDr. Iľju Krna, DrSc., zareagoval: „Rúbe sa les vôkol nás. Nejako sa to zrýchľuje. Škoda. Pomaly si nebude s kým poklábosiť.“

Od smrti tata pred 14 rokmi som s najstarším...

Vážení priatelia, milé priateľky,

schyľuje sa k času, keď vám každoročne rozposielame pozvánky na posedenie členov Klubu Nového slova spojené s kapustnicou, dobrým vínkom a sladkosťami, ktoré zvyknú napiecť naše členky. Popritom si pospomíname podujatia KNS v končiacom roku a hovoríme o tom, čo chystáme na budúce mesiace.

...

Generálmajor Anton Rašla ostáva zatiaľ nedoceneným fenoménom histórie slovenského súdnictva minulého storočia. A nielen súdnictva. Počnúc 30. rokmi bol „pri“ tom najdôležitejšom, čo sa v politike na území niekdajšieho Československa dialo, ale patril aj k jej aktívnym účastníkom a spolutvorcom.

Nedávno bolo 110. výročie jeho narodenia (15....

V susedných krajinách strhávajú pomníky sovietskym vojvodcom, u nás v areáli súkromného vojenského múzea v Starom Tekove 25. septembra odhalili sochu maršala Rodiona Jakovleviča Malinovského (1898 – 1957). Na slávnostnom podujatí sa zúčastnili aj predstavitelia SZPB z Nitrianskeho a Bratislavského kraja.

„Splácame dávny dlh jednej z ...

Keď sme pred časom prezerali v archíve fotografie z protifašistického odboja, na jednej z námestia v srdci Povstania sme si všimli, že pri skupinke vojakov postáva chlapec s baretkou na hlave. V ľavej ruke drží viacero novín. Zrejme kolportér... Vôbec nám však nenapadlo, že sa dozvieme jeho meno, keď budeme robiť v Banskej Bystrici rozhovor s legendárnym hercom JURAJOM...

Takže z 20 miliónov červenoarmejcov, ktorí padli v druhej svetovej vojne, bolo 8 miliónov Ukrajincov a 6 miliónov Bielorusov. O zvyšné straty sa podelili ďalšie národy Sovietskeho zväzu. To tvrdí profesor politológie na Prešovskej univerzite Alexander Duleba, ktorého mnohí považujú za najväčšieho odborníka na Ukrajinu a Rusko.

Onlinové...

Na Slovensku by sme mali mať až dva národné cintoríny. Nielen len ten v Martine, ale aj v hlavnom meste. Navrhla to skupina poslancov NR SR za všetky štyri vládne strany.


Napriek viacerým navrhovaným veľkolepým projektom ostal vchod do Národného cintorína v Martine jednoduchý.

Ktorý milovník histórie Bratislavy by si nevychutnal nezvyčajnú...

V poslednom čase sa nadmerne používajú termíny viažuce sa na históriu spred osemdesiatich rokov. Najmä politici to robia nenáležite, čím výrazne posúvajú pôvodný význam týchto výrazov. Iste si spomeniete, ako si na celoplošnom testovaní jeden dnes už bývalý minister obliekol maskáče cudzieho štátu a do televíznych kamier s plnou vážnosťou vyhlásil, že prežívame druhé...

Rojčenie niektorých ľudí o tom, že Slovenský štát mohol existovať aj po porážke nacistického Nemecka, je úplný nezmysel, tvrdí generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev v rozhovore pri príležitosti 82. výročia totálneho nástupu ľudáckeho režimu.

Jozef Tiso odletel 13. marca 1939 na Hitlerovo pozvanie do Berlína. Prečo si nemecký vodca...

Uverejňujeme rozhovor s prof. Pavlom Mešťanom, ktorý bol takmer tri desaťročia na čele Múzea židovskej kultúry SNM. Rozhovor vyšiel v druhom tohoročnom čísle dvojtýždenníka SZPB Bojovník.

VZ OSN pred pätnástimi rokmi vyhlásilo 27. január za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, lebo v ten deň roku 1945 Červená armáda oslobodila...

Prvé tohoročné číslo dvojtýždenníka Bojovník prinieslo exkluzívny rozhovor s národnou umelkyňou Máriou Kráľovičovou pod titulkom Aj Sládkovičova Marína mala ľanové vlasy a blankytné oči; so súhlasom redakcie ho sprostredkúvame aj čitateľom Slova.

Dva mesiace po skončení druhej svetovej vojny Slovenské národné divadlo vypísalo konkurz na prijatie nových hercov...

Ako sme avizovali, vo štvrtok 17. 12. 2020 sme sa zišli na Gajovej ulici 11 pri pomníku venovanom prijatiu Vianočnej dohody v roku 1943 ako základného programového dokumentu pre protifašistické vystúpenie nášho národa a obnovenie Československej republiky na princípe spolužitia slovenského národa s českým národom ako rovného s rovným. Za SZPB sa o. i. zúčastnil jeho predseda Pavol Sečkár a...

Ktovie, čo by si pomyslel už zosnulý Milan Vojtko, zakladateľ tradície turistického pochodu Clementisovou cestou, keby sa zúčastnil na 39. ročníka tohto podujatia. Pre koronakrízu sa dopredu veľká propagácia nerobila, veď nebolo hodné, aby sa v Tisovci tretí septembrový víkend konala dajaká masovejšia akcia. A to málokto tušil, s akou intenzitou sa čoskoro prejaví druhá...

Po roku na lúčke v lese nad Račou opäť viali pri pomníku dvom červenoarmejcom, ktorých tu pochovali v deň oslobodenia Bratislavy 4. apríla 1945, dve podobné zástavy – ruská a slovenská. A nielen to, to už na fotografiách nevidno, zazneli aj hymny oboch štátov. A potom slávne vojnové piesne.


Nad pomníkom zaviali dve zástavy.

...

Na Slavíne bokom od ostatných hrobov je pripevnená na kmeň tisu smaltová tabuľka s podobizňou mladého muža s typickou červenoarmejskou čiapkou. Vasilij Romanovič Kuksenko, 1. 1. 1908 - 15. 4. 1945.

To už Sovieti bojovali na južnej Morave, ale ktovie, možno zomrel na následky zranenia v niektorej z bratislavských nemocníc a pochovali ho s ...

Prinášame celý rozhovor, ktorý spomína vo svojom príspevku K storočnici narodenia Petra Karvaša Jana Borguľová. Je to posledný jeho rozhovor, pre Slovo ho urobil Martin Krno, bol uverejnený 11. augusta 1999.

Dramatik, prozaik, publicista, divadelný teoretik, ktorý sa v podstatnej časti svojej tvorby venuje vývoju udalostí na Slovensku v...

„Koľko je v Bratislave pamätníkov osloboditeľom?“ pýta sa v článku s týmto titulkom jeho autor Braňo Ondruš. Lenže otázka môže znieť aj inak: O koľko takýchto pomníkov sme už nenávratne prišli a možno ešte prídeme?
 

Hádam v depozite Mestského múzea alebo v archíve sa nachádza obdĺžniková tabuľa z červeného mramoru, ktorú umiestnili na...

Povolebná výmena vlády a jej štátnych tajomníkov zaznamenala prvé pozitívum: Braňo Ondruš sa po rokoch ako autor vrátil na stránky Slova. Rád by som doplnil jeho článok: Koľko je v Bratislave pamätníkov osloboditeľom?

Dosiaľ som nepočul o priamej účasti vojakov Rumunskej kráľovskej armády na oslobodzovaní nášho hlavného mesta. Jej...

Dnes uplynulo 75 rokov od oslobodenia hlavného mesta Slovenska slávnou Červenou armádou. Náš Oblastný výbor SZPB sa pripravoval na dôstojné oslavy, ktoré sme spolu s Veľvyslanectvom Ruskej federácie tohto jubilejného roka plánovali uskutočniť na Slavíne, a nie dole v meste pri soche Víťazstva.

Žiaľ, pandémia zaskočila nielen nás, ale celý svet. Za takýchto podmienok sme sa dohodli s ...

Konečne som ho v utorok večer v Bratislave stretol. Nefalšovaného fašistu. Už keď som vstúpil do autobusu, obsadeného takmer do posledného miesta, zdalo sa mi čudné, ako sú všetci ticho. Zavreli sa dvere a už mi to bolo jasné.

Vedľa cez uličku sedel päťdesiatnik, slušne oblečený, no bol pod parou a zrejme pokračoval v teátri. Nahlas si zanôtil...

V roku 2019, poznačenom tak ako rok predtým mnohými okrúhlymi výročiami, Klub Nového slova opäť zorganizoval množstvo akcií, samozrejme, tradične s dvojmesačnou pauzou počas letných dovoleniek.

Na základe ich charakteru a obsahu ich môžeme rozdeliť do štyroch skupín. Prednášok a besied, ktoré sme v podstate všetky usporiadali na pôde...


Ako sme už uviedli, 24. septembra 2019, v deň 75. výročia, sme si pripomenuli vznik Nového slova. Na podujatí sa zúčastnila väčšina žijúcich členov redakčného kolektívu; o ich pocitoch svedčí videozáznam zo Slávnostnej akadémie. Postupne v Slove uverejníme aj texty príspevkov, pretože väčšina vystupujúcich ich vzhľadom na čas uviedla v skrátenom znení.

Potešiteľné je, že...

Stránky

Autor

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984